W dniach 1 - 2 czerwca klasy Va, Vc i VIb ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, zwiedzały wraz z opiekunami: p. Karoliną Szerle, p. Beatą Styś, p. Magdaleną Urbańską – Szychta, p. Anną Grzelak oraz p. Mirosławem Biskupem najciekawsze miejsca Kotliny Kłodzkiej.
Pierwszym punktem wycieczki była Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Uczniowie zwiedzili podziemną trasę turystyczną, sztolnię Gertruda, gdzie mogli zapoznać się z historią górnictwa i hutnictwa. Podczas przejścia chodnikiem śmierci spotkali się z tajemniczym Gnomem, a widok jedynego w Polsce podziemnego wodospadu w sztolni Czarnej na pewno zapadł każdemu w pamięci. Nie zabrakło również przejażdżki podziemną kolejką.
Kolejnym punktem wycieczki było obejrzenie Kaplicy Czaszek w Kudowie – Czermnej. Kaplica ta pokryta jest 3 tys. ludzkich kości. Jest to jeden z 3 tego typu obiektów w Europie. To potężny grobowiec ofiar licznych zaraz oraz wojen Śląskich. O godne przechowanie zakopanych w ziemi kości zadbał ks. Wacław Tomaszek.
Następnie wszyscy udali do Rezerwatu „Szczeliniec Wielki”, który należy do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów. Na najwyższy szczyt Gór Stołowych (919m n.p.m.) prowadzi kręty szlak składający się z 665 schodów. Spacer trasą turystyczną pomiędzy niepowtarzalnymi formami skalnymi, panorama Sudetów z licznych tarasami widokowych na wszystkich zrobił ogromne wrażenie.
Drugi dzień rozpoczął się od zwiedzania podziemnych, wąskich i krętych labiryntów, lochów oraz korytarzy Twierdzy Kłodzkiej. Podczas zwiedzania uczniowie mogli dowiedzieć się jak wyglądało życie żołnierza twierdzy na przełomie XVIII-XIX wieku, posłuchać przy prezentacji multimedialnej o Wojnach Śląskich, zobaczyć bardzo ciekawe epokowe eksponaty. Zwiedzając chodniki kontrminowe przenieśli się do XVIII wieku, pokonując kilometr z kilkukilometrowej sieci podziemnych chodników kontrminowych rozciągających się pod stokiem bojowym Twierdzy.
Ostatnim punktem wycieczki był spacer po Błędnych Skałach. Jest to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma tu własne nazwy np.: „Skalne Siodło”, „Kurza Stopka”, „Labirynt”, „Tunel”, „Wielka Sala”. W pobliżu Błędnych Skał znajduje się „Głaz Trzech Krzyży”. Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami.
Wycieczka była bardzo udana. Uczniowie wrócili do Żerkowa zmęczeni, ale zadowoleni i z uśmiechem na twarzach.