PROGRAM SZKOLNEGO KOŁA PCK

NA ROK SZKOLNY 2022/2023

OPIEKUNOWIE SZKOLEGO KOŁA PCK: BEATA STYŚ/ MONIKA URBAŃCZYK

WSTĘP

Pomoc drogiemu człowiekowi jest hasłem przewodnim, które przyświeca Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi, dlatego proponujemy podjąć konkretne działania mające na celu propagowanie idei humanitaryzmu i zasad działania PCK w środowisku szkolnym. Koło PCK jest cenną formą pracy z uczniami, którzy chcą nieść pomoc drugiemu człowiekowi.

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA PROGRAMU

Program Szkolnego Koła PCK powstał z myślą o uczniach klas IV– VIII, którzy swoim działaniem chcieliby pomagać innym, promować idee humanitaryzmu, oświaty zdrowotnej, zasad bezpieczeństwa oraz bezinteresownej pomocy na rzecz drogiego człowieka. Treści w nim zawarte są propozycją pożytecznego spędzania czasu wolnego, spełnienia się w życiu niosąc pomoc drugiemu człowiekowi. Młodzież w wieku dorastania potrzebuje pozytywnych wzorców, samorealizacji, dysponuje potencjałem pomysłów i energii. Program bierze pod uwagę możliwości rozwojowe uczniów oraz daje szansę, aby mogli poznawać świat z radością i satysfakcją. Program ma na celu zapoznanie uczniów z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy przed medycznej, unikaniu zagrożeń wynikających z uzależnień. Pozwala uczniom poznać zasady pracy wolontariatu, włączać się w akcje, kwesty organizowane przez PCK na rzecz ludzi potrzebujących pomocy.

CELE PROGRAMU

Cele ogólne:

• nabywanie nawyku dbałości o swoje zdrowie i bezpieczeństwo,
    • kształtowanie właściwych postaw i przyzwyczajeń higieniczno– zdrowotnych,
    • zapoznanie z przyczynami, przebiegiem, leczeniem oraz profilaktyką wybranych chorób,
    • propagowanie idei humanitaryzmu i zasad działania Polskiego Czerwonego Krzyża,
    • wyrabianie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie i zdrowie innych,
    • rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie,

Cele szczegółowe:

• promowanie zdrowego stylu życia,
    • rozbudzanie troski i odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych,
    • promowanie pracy wolontariusza wśród uczniów,
    • pozyskiwanie funduszy na pomoc uczniom potrzebującym,
    • kształtowanie odpowiedzialności i dbałości o czystość lokalnego środowiska,
    • poznawanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy

Przewidywane osiągnięcia ucznia:

• uczeń zna ideę humanizmu i zna zasady działań Polskiego Czerwonego Krzyża,
    • uczeń rozumie potrzebę działania na rzecz dobra wspólnego,
    • uczeń przestrzega zasad bezpieczeństwa, zna zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach,
    • aktywnie włącza się w akcje charytatywne organizowane przez Szkolne Koło PCK.

FORMY PRACY

• indywidualna,
    • zbiorowa.

WSPÓŁPRACA Z INSTYTUCJAMI:

• Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jarocinie,
    • Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żerkowie,
    • Jarociński Ośrodek Kultury,
    • Zarząd rejonowy PCK w Jarocinie,
    • Ochotnicza Straż Pożarna w Żerkowie oraz Dobieszczyźnie,
    • Szpital Powiatowy w Jarocinie.

SZCZEGÓŁOWY PLAN PRACY SZKOLNEGO KOŁA PCK w roku szkolnym 2022/2023

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Spotkanie organizacyjne:

1. Rekrutacja nowych członków i ich uroczyste przyjęcie

2. Zapoznanie członków z zadaniami PCK i planem pracy Szkolnego Koła PCK

3. Zebranie składek członkowskich ;  w wysokości 3,00zł od ucznia i  25zł od opiekuna oraz 0,50zł na legitymację członkowską.

4. Sprawy formalno-prawne Szkolnego Koła – przedstawienie i omówienie planu pracy na rok szkolny 2022/2023,  w tym proponowane działania i akcje

PAŹDZIERNIK

Przeprowadzenie projektu edukacyjnego w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej w ramach programu pod hasłem: „Chroń dziecięce uśmiechy” (prozdrowotna edukacja uczniów)
    * Dla uczniów klas 0-III „Ja i moje zęby”.

Gazetka szkolna „Słynne kobiety PCK”

Akcja ZNICZ – Porządkowanie opuszczonych grobów

Happening antynikotynowy – spotkanie z przedstawicielami Sanepidu.

Akcja „Czerwonokrzyska Gwiazdka”- zbiórka słodyczy, produktów spożywczych, chemicznych na paczki świąteczne dla rodzin potrzebujących, będących w trudnej sytuacji. (od 04 do 18  GRUDNIA 2022r.)

1 grudnia – ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z AIDS – przygotowanie gazetki tematycznej

Finał akcji „Czerwonokrzyska Gwiazdka

Podsumowanie działalności koła w I semestrze

MARZEC

18.03.2023r. do 01.04.2023r. Akcja „Wielkanoc z PCK” – zbiórka produktów spożywczych i chemicznych w żerkowskich sklepach na świąteczne paczki dla dzieci, będących w trudnej sytuacji.

Finał akcji „Wielkanoc z PCK

Akcja „Podaruj pluszaka, rozwesel dzieciaka” – Zbiórka pluszaków dla dzieci z domów dziecka.

8 maja – Dzień PCK – gazetka szkolna

Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca - gazetka

CZERWIEC

01.06 Finała Akcji „Podaruj pluszaka, rozwesel dzieciaka” Odwiedziny dzieci z domów dziecka.

Podsumowanie działalności koła w roku szkolnym 2022/2023

Wręczenie Podziękowań najbardziej aktywnym członkom Szkolnego Koła PCK oraz Podziękowań z nagrodami rzeczowymi członkom PCK kończącym naukę w szkole, wybitnie zaangażowanych w działalność PCK (CZERWIEC).