• 61 Ogólnopolski Rajd Mickiewiczowski

•      W dniu 16 września grupa uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na pieszą wędrówkę w kierunku Śmiełowa. Po krótkiej odprawie wszyscy wyruszyli na szlak w kierunku Łysej Góry. Trasa prowadziła głównie terenami leśnymi Szwajcarii Żerkowskiej. Wędrówkę umilał Pan leśniczy Jacek Gola, opowiadając o otaczającej przyrodzie i zależnościach w niej występujących. Po dotarciu do kościoła w Brzóstkowie, dołączyli do wycieczki strażacy z OSP Komorze, którzy eskortowali grupę do Muzum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Po krótkiej przerwie przyszedł czas na atrakcje. Począwszy od poczęstunku – tradycyjną grochówką, po zwiedzanie muzeum oraz grę terenową. Dodatkowo w tym dniu wszyscy mogli uczestniczyć w wydarzeniu Eko Śmiełów oraz zaobserwować prace nad filmem o życiu Adama Mickiewicza w Śmiełowie.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Rajdu i zapraszamy za rok!

• Sprzątanie świata

•      W piątek 15 września, uczniowie naszej szkoły biorąc udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata” wzięli się do pracy i pozbierali śmieci zalegające w naszej okolicy. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu, nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów, które zostały posegregowane do odpowiednich worków.

• Narodowe Czytanie

•      11 września 2023 roku włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Była to już dwunasta odsłona przedsięwzięcia promującego czytelnictwo i bogactwo polskiej literatury.

Tegoroczną lekturą była najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej – „Nad Niemnem”. Fragmenty pozytywistycznego dzieła czytali w szkolnej auli: p. Bartłomiej Nowicki, p. dyrektor Magdalena Florczak, p. Julia Talarczyk, p. Justyna Mościpan, p. Iwona Jaksa – Poniecka, p. Mirosław Biskup oraz Emilia Pawlak. Uroczystość przygotowały i poprowadziły nauczycielki języka polskiego: p. Anna Gorzelańczyk i p. Anna Jezierska.

• Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

•      W tym roku pierwszy dzwonek zabrzmiał wyjątkowo 4 września. Tego dnia uczniowie po raz pierwszy po wakacjach przybyli do auli, by uczestniczyć w inauguracji roku szkolnego 2023/2024. Na godzinę 8.00 zostali zaproszeni najmłodsi (klasy 0 – III), a na 9.40 uczniowie starszych klas (IV – VIII). Zgromadzonych uczniów, nauczycieli i rodziców powitały p. dyrektor Magdalena Florczak i p. wicedyrektor Barbara Piekarska. Pani dyrektor w swym przemówieniu wyraziła nadzieję, iż będzie to rok spokojnej, dobrej pracy i współpracy. Przekazała również życzenia od Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz od przedstawicieli władz samorządowych.

Pani dyrektor przedstawiła nowych pracowników szkoły i przypomniała wychowawstwa oraz nauczane przedmioty wszystkich nauczycieli. Przeczytała ponadto listy uczniów i przydział sal, dzięki czemu młodzież wiedziała, dokąd udać się na spotkanie z wychowawcą, co nastąpiło po uroczystości w auli.

• Msza św. inaugurująca rok szkolny 2023/2024

•      3 września 2023 roku w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żerkowie odprawiona została suma w intencji społeczności Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, inaugurująca rok szkolny 2023/2024. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz dziekan Jarosław Gzik. W nabożeństwie uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz delegacja szkoły z p. dyrektor Magdaleną Florczak i pocztem sztandarowym.

Zwracając się do zgromadzonych, ksiądz dziekan zauważył, że tak, jak gorzki lek może nas uzdrowić, tak trud codziennej nauki da w przyszłości wymierne rezultaty, gdyż wspaniałe cele osiąga się wyłącznie dzięki wyrzeczeniom i ciężkiej pracy. Na zakończenie liturgii poświęcone zostały przybory szkolne i plecaki pierwszoklasistów.

Szczególnie cieszy obecność na mszy emerytowanych dyrektorów, nauczycieli oraz pracowników szkoły, z którymi modliliśmy się o pomyślność w nowym roku szkolnym. Wspólnie bowiem tworzymy społeczność naszej szkoły i wszystkim nam zależy, by dla kolejnych pokoleń uczniów i nauczycieli była ona tym prawdziwym „drugim domem”, jak mówią słowa szkolnego hymnu.

•  84. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ
          • 84. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

•       1 września 2023 roku delegacja Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, wraz z opiekunem p. Robertem Rogackim, złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem poległych i pomordowanych mieszkańców Żerkowa. Tym samym społeczność żerkowskiej szkoły włączyła się w ogólnopolskie obchody 84. rocznicy agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę.

Składając tę symboliczną wiązankę kwiatów, oddajemy hołd bohaterom Września 1939, którzy do końca sumiennie wykonywali najważniejszy rozkaz – obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Mimo osamotnienia i przygniatającej przewagi wroga, ich heroiczna postawa sprawiła, że: Westerplatte, Mokra, Wizna, Bzura, Kock oraz wiele innych miejsc stały się symbolami najwyższego oddania dla naszej Ojczyzny. Pamiętamy o Nich i pamiętać będziemy!