• Wycieczka klasy 3a, 3b oraz 3c
          • Wycieczka klasy 3a, 3b oraz 3c

          •       Dnia 18 maja 2023 roku trzecioklasiści wraz z wychowawczyniami  udali się na wycieczkę krajoznawczą do Biskupina i Wenecji.

            Punktualnie o godz. 8.00 wyruszyli w podróż autokarową  do Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie. Po przybyciu na miejsce zobaczyli Osadę Łużycką sprzed ok. 2700 lat. Obejrzeli miejsce, w którym pierwotnie stała osada, a także odtworzoną wioskę- słynną biskupińską bramę oraz wnętrza starodawnych chat. W jednej z chat wzięli udział w lekcji muzealnej, robiąc paciorki, koraliki z modeliny, które zabrali do domu jako oryginalną pamiątkę. Następnie zwiedzali wioskę wczesnopiastowską, gdzie mogli zobaczyć jak wyglądało kiedyś tkactwo, czy wypiek chleba. Odbyli także rejs „Diabłem Weneckim” po Jeziorze Biskupińskim. Po zakupieniu pamiątek, zrobieniu zdjęć udali się do „Przystani Biskupińskiej” na pyszny obiadek. Po spożyciu posiłku wyruszyli kolejką wąskotorową do Wenecji. Zwiedzili tam Muzeum Kolejki Wąskotorowej, w którym została odtworzona dawna poczekalnia. Podziwiali różne modele lokomotyw, ruiny Zamku Diabła Weneckiego oraz rodzaje machin oblężniczych. W Wenecji czekał na nich autokar, którym bezpiecznie wrócili do Żerkowa.

                 Wycieczka wszystkim uczniom bardzo się podobała i chętnie pojechaliby na nią jeszcze raz.

        • Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej
          • Wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej

          •       Po długiej i bardzo aktywnej kampanii wyborczej, 17 maja 2023 r. nadszedł długo wyczekiwany moment. Tego bowiem dnia w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie,  odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej. Począwszy od piątej godziny lekcyjnej do lokalu wyborczego przychodziły poszczególne klasy, by wybrać swych kandydatów. Po trwającym dwie godziny głosowaniu, Szkolna Komisja Wyborcza przystąpiła do ustalania wyników. Zapewne nikt nie spodziewał się takich emocji, bowiem o ostatnie miejsce w Młodzieżowej Radzie Miejskiej Żerkowa, rywalizowało trzech kandydatów, mających taką samą ilość głosów. Decyzją Szkolnej Komisji Wyborczej zarządzono losowanie, które przeprowadziła Pani Dyrektor Magdalena Florczak. Ostatecznie naszą szkołę w Młodzieżowej Radzie Miejskiej Żerkowa reprezentować będą: Wiktor Drygas, Filip Środa, Maja Rydz, Zofia Michalak, Tomasz Tylski, Emil Kołodziej, Kacper Wardeński i Dawid Tomaszewski.

            Zwycięzcom gratulujemy, życząc owocnej pracy dla dobra młodzieży naszej gminy, a kandydatom, którym się nie udało, już teraz życzymy powodzenia w przyszłorocznych wyborach.

        • Wycieczka klasy 8b i 8c
          • Wycieczka klasy 8b i 8c

          •       W dniach 10-12 maja klasy VIIIb i VIIIc ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, zwiedzały wraz z opiekunami: dyrektor Magdaleną Florczak, Marcinem Szychtą i Robertem Rogackim najciekawsze miejsca Krakowa i okolic, w ramach programu „Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem była wizyta w Pałacu „Pod Krzysztofory”, siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, gdzie młodzież zapoznała się z historią i tradycją naszej dawnej stolicy. Następnie udali się do opactwa Benedyktynów w Tyńcu, by w otoczeniu romańskich krużganków poczuć klimat zakonnego życia oraz historię tego miejsca. Drugi dzień rozpoczął się od obejrzenia pamiątek królewskich skarbca koronnego na Wawelu, m.in. miecza koronacyjnego, sztandarów, arrasów, a nawet używanych na krakowskim dworze łyżek. Kolejnym punktem było Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, gdzie przekonali się jak wyglądała praca górników w dawnych wiekach. Co odważniejsi, smakowali sól z kopalnianych ścian i stropów. Po wyjściu na powierzchnię, odpoczęli w pobliskich tężniach. Ostatni dzień przeznaczono na zwiedzanie Krakowa, które rozpoczęło się wizytą na Wawelu. Tam zgodnie z legendą, nasi ósmoklasiści dotykając serca Dzwonu Zygmunta, życzyli sobie zapewne powodzenia w zbliżających się egzaminach. Na trasie nie zabrakło też kościoła na Skałce, miejsca męczeńskiej śmierci biskupa Stanisława, który patronuje m.in. żerkowskiej świątyni. Następnie przeszli na Kazimierz, by zakosztować klimatów żydowskiej dzielnicy Krakowa, zwiedzając m.in. Starą Synagogę. Po wizycie w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, udali się na Stary Rynek, gdzie zakończyła się trzydniowa wycieczka po Krakowie i okolicach, śladami świetności Jagiellonów i Królestwa Polskiego.

        • Akcja Wesołych Ogrodników
          • Akcja Wesołych Ogrodników

          •       Tegoroczną Akcję Wesołych Ogrodników na ziemi żerkowskiej zainicjowała kwesta, którą w dniach 10-12 maja 2023 r., Samorząd Uczniowski zorganizował w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie. Nie znamy dokładnie zebranej wśród społeczności szkolnej kwoty, jednakże wiemy, iż była to z pewnością znacząca część ostatecznej sumy przekazanej do sztabu akcji.

            W dniach 13-14 maja 2023 r., nasi wolontariusze kwestowali przy kościołach w: Żerkowie, Brzóstkowie, Lgowie, Kretkowie, kaplicy w Dobieszczyźnie, a także podczas VII Charytatywnego „Zlotu by Moniq” w Żerkowie. Nasze puszki zapełniali także darczyńcy na ulicach Jarocina, w Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie oraz w Delikatesach Centrum w Żerkowie.

            Nasze działania podczas tegorocznej akcji wsparli:

            Ksiądz Kanonik Jarosław Gzik; Parafia św. Stanisława Biskupa w Żerkowie

            Ksiądz Proboszcz Przemysław Kubiak; Parafia św. Jana Chrzciciela w Brzóstkowie

            Ksiądz Proboszcz Michał Wysota; Parafia Wszystkich Świętych w Kretkowie

            Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie

            Delikatesy Centrum w Żerkowie.

             

            Dziękujemy również wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do               wsparcia akcji, wrzucając choćby najdrobniejszy datek do puszek naszych wolontariuszy, a także za życzliwe słowa, które usłyszeliśmy od wielu darczyńców.

             

            Samorząd Uczniowski

            SP Żerków

        • Wycieczka do Poznania
          • Wycieczka do Poznania

          •      11 maja br. dzieci z klas 1a, 1b oraz 1c udały się na wycieczkę do Poznania. Na początek odbyli niespełna 4-kilometrową podróż kolejką wąskotorową przez  stacje: Maltanka, Ptyś, Balbinka i Zwierzyniec.

            Następnie odwiedzili Stary Rynek, a tam Rogalowe Muzeum poświęcone tradycji wypieku rogala, mającej już 150 lat. Dzieci uczestniczyły w wyrobie ciasta  oraz skosztowały  oryginalnego smaku gotowego specjału.

            Następnie uczniowie złożyli wizytę w Wielkopolskim Muzeum Pyry, a tam przenieśli się do egzotycznego Peru,  ruszyli w przestrzeń kosmiczną, gdzie przyjrzeli się układowi Pyrocentrycznemu. Odwiedzili również dwór króla Jana III Sobieskiego, wzięli udział w wykopkach i dowiedzieli się jak zwalczano żarłoczną stonkę. Na koniec skosztowali pieczonych ziemniaków, które wcześniej własnoręcznie przyprawili solą, papryką i tymiankiem. Przed powrotem do domu pierwszoklasiści obejrzeli jeszcze Zamek Przemysła, a nasteępnie udali się na lody i zakupili pamiątki ze stolicy Wielkopolski.

        • Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty
          • Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty

          •      W dniu 11.05.2023r. uczniowie klasy 3a, 3b i 3c przystąpili do pierwszego ważnego sprawdzianu – Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty wydawnictwa  Operon, mającego na celu podsumowania pierwszego etapu edukacyjnego. 

            Uczniowie pracowali z czterema arkuszami testowymi: z języka polskiego– słuchanie ze zrozumieniem „Poznajemy Polskę” i czytanie ze zrozumieniem „Wycieczka na ekranie”, z matematyki „Wycieczka na ekranie” oraz z przyrody „Co powiedziałaby nam rzekotka? 

            Po każdej części testu był krótki odpoczynek. W toku pracy z arkuszami testowymi badane były podstawowe kompetencje tj. słuchanie, czytanie, pisanie, wiedza o języku, sprawność rachunkowa i praktyczne umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych oraz wiedza z zakresu przyrody i jej ochrony. Wyniki tego sprawdzianu mają nam pomóc w analizie postępu w nauce poszczególnych uczniów. Ponadto możemy przekonać się czy potencjał ucznia został dobrze wykorzystany. 

            Nad prawidłowym przebiegiem sprawdzianu czuwały wychowawczynie poszczególnych klas, wzbudzając w uczniach poczucie siły i wiarę we własne możliwości. 

        • X Regionalnym Konkursie na Plakat Promujący „Zemstę” Fredry
          • X Regionalnym Konkursie na Plakat Promujący „Zemstę” Fredry

          •      Serdecznie gratulujemy Dagmarze Polowczyk, która zdobyła drugie miejsce w X Regionalnym Konkursie na Plakat Promujący „Zemstę” Fredry oraz „nagrodę specjalną” Podczas „Dni Otwartych” w Tarcach młodzież mogła głosować na najlepszy plakat. Zdecydowaną większością głosów zwyciężył plakat naszej uczennicy

            Gratulujemy!

        • Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
          • Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          •      5 maja wzięliśmy udział w uroczystej akademii z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Montaż słowno – muzyczny przygotowała klasa IV c pod opieką pani Klaudii Raś, pani Anny Wach oraz pani Izabeli Swędrowskiej. W akademii wziął udział poczet sztandarowy i odśpiewano hymn narodowy oraz szkolny. Spotkanie było prawdziwą lekcją historii, podczas której występujący zapoznali widownię z ważnymi dla naszego kraju wydarzeniami. Fakty historyczne przeplatane były wierszami oraz patriotycznymi piosenkami.

        • Rekolekcje 2023
          • Rekolekcje 2023

          •      Od 24 do 26 kwietnia 2023 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach, które w żerkowskim kościele pw. św. Stanisława Biskupa prowadził ks. Kanonik Jarosław Gzik. Nauki prowadzone były dla dwóch grup wiekowych: klas I – IV i  V – VIII.

            Ksiądz rekolekcjonista przybliżył zgromadzonym ważnych świętych: Jana Pawła II i Stanisława Kostkę. Każdego dnia dzieci oglądały filmy edukacyjne prezentujące sylwetki wspomnianych postaci, a także były zachęcane do wspólnego śpiewu i modlitwy. Drugiego dnia uczestniczyły we mszy św.

            Na zakończenie rekolekcji reprezentanci uczniów podziękowali duszpasterzom parafii za przekazane nauki.

        • Obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja
          • Obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja

          •      „Witaj, majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie”. Kierując się tymi słowy, o poranku 3 maja 2023 roku na żerkowskim rynku zebrały się władze samorządowe, poczty sztandarowe oraz delegacje szkół, instytucji i organizacji gminnych, by uczcić 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Szkołę Podstawową im. Adama Mickiewicza w Żerkowie reprezentował poczet sztandarowy wraz z delegacją Samorządu Uczniowskiego pod opieką pani wicedyrektor Barbary Piekarskiej i pana Roberta Rogackiego.

            Uroczystości rozpoczęły się hymnem państwowym, po czym zgromadzone delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem mieszkańców miasta, poległych za wolność i ojczyznę. Po salwie armatniej żerkowskiego Bractwa Kurkowego głos zabrał pan burmistrz Michał Surma, dziękując zgromadzonym za przybycie i uczczenie tych, którzy, dla ratowania Rzeczypospolitej, podjęli się wiekopomnego dzieła, jakim była majowa konstytucja. Uroczystość zakończyło odśpiewanie „Roty”.

            Uczmy się zatem od naszych przodków, iż patriotyzm to nie tylko poświęcenie na polu bitwy, ale przede wszystkim zgoda i mądrość. Z tych to bowiem wartości narodziło się owo wielkie dzieło, jakim jest Konstytucja 3 Maja. Dla ówczesnych Polaków była ona nadzieją na wolność, dla nas jest zaś przesłaniem, jakim wartościom winniśmy być wierni.

        • Wyjazd do teatru w Gnieźnie
          • Wyjazd do teatru w Gnieźnie

          •      27 kwietnia 2023 roku uczniowie klas trzecich udali się do Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie na spektakl pt. Szpak Fryderyk w reżyserii Łukasza Gajdzisa.

            Spektakl był wspaniałą propozycją dla młodych widzów. Tego świata i jego dziwnych, a zarazem śmiesznych, wzruszających i do głębi prawdziwych bohaterów, nie zobaczyliby w popularnych kreskówkach i animacjach. Tylko magia teatru mogła wykreować baśniową rzeczywistość – szaloną i mądrą zarazem, a poprzez swoją głęboko humanistyczną wymowę uczącą miłości i wzajemnego zrozumienia.

            Szpak Fryderyk to zabawna historia, która uczyła, że nie należy niczego ani nikogo oceniać po pozorach.

        • Dzień Ziemi 2023 - podsumowanie
          • Dzień Ziemi 2023 - podsumowanie

          •                   Jak ważne jest to, aby uczyć dzieci i młodzież o walorach naszej planety Ziemi, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. W związku z tym rokrocznie w żerkowskiej szkole z okazji DNIA ZIEMI (znanego też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi) podejmowane są najróżniejsze działania takie jak: lekcje, konkursy, przedstawienia, wycieczki i akcje, które mają dawać wiedzę i świadomość o tym, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi oraz kształtować i promować postawy proekologiczne takie jak ochrona przyrody, segregacja śmieci oraz oszczędzanie wody i prądu.

            Dzień Ziemi świętowany jest 22 kwietnia. W tym roku w naszej szkole obchody wykroczyły poza ten dzień, ba nawet poza cały tydzień. Przypomnijmy sobie, co się działo:

            1. Nauczyciele i uczniowie edukacji wczesnoszkolnej i oddziału „0” wzięli udział w projekcie pt. „Tydzień dla Ziemi”. Na lekcjach poruszano i omawiano tematy dotyczące tych zagadnień.
            2. W szkolnym oddziale przedszkolnym obchody Dnia Ziemi miały formę pogadanki i wspólnego przygotowywania plakatu. Ponadto wychowawczyni przygotowywała grupę do Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Mały Ekolog 2023” , który odbył się 19.04.2023 w MCT. Reprezentacja oddziału przedszkolnego naszej szkoły: Tymoteusz Klamecki i Marcel Wojciechowski zajęła w ogólnej rywalizacji II miejsce.

            Uczniowie klas pierwszych w ramach projektu pt. „Tydzień dla Ziemi” przygotowali zabawki i przedmioty z materiałów do recyklingu. Prace zostały wyeksponowane w formie wystawy na korytarzu szkolnym.

            Ponadto w piątek 21 kwietnia br. dzieci z klas pierwszych udały się na wycieczkę do Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie, największej instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów w naszym województwie.

            1. Wszyscy uczniowie z klas I-III oraz z oddziału „0” spotkali się 21.04.2023 w auli, by obejrzeć pokaz mody ekologicznej przygotowany przez uczniów z klas II i III. Dzieci przygotowały najróżniejsze stroje oraz nakrycia głowy. Natomiast klasa II b przygotowała przedstawienie pt. „Dbajmy o przyrodę”. Ponadto uczniowie klas III sprawdzili swoją wiedzę na temat ekologii, biorąc udział w Eko-teście.
            2. 19.04.2023 odbyła się lekcja świetlicowa dla uczniów z klas V na temat „Dbam o środowisko”
            3. Zorganizowany został „Konkurs ekologiczny” w klasach IV z okazji Dnia Ziemi. Najlepsze drużyny nagrodzone dyplomami i słodkim upominkiem.
            4. Zorganizowano również konkurs fotograficzny pt. „Najbliższa okolica w obiektywie ekologa” dla dwóch przedziałów wiekowych: klas 0-III oraz klas IV-V. Wyłonieni zwycięzcy oraz wszyscy liczni uczestnicy konkursu zostali nagrodzeniu w maju.
            5. Natomiast w sobotę 22.04.2023 – w DZIEŃ ZIEMI - miały miejsce dwie akcje:

            - wolontariusze Szkolnej Drużyny Szpiku już po raz trzeci wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji "Sprzątania Brzegów Warty".

            - drugim działaniem była akcja SADZENIA LASU zorganizowana przez Radę Rodziców.

        • DZIEŃ ZIEMI 2023 – akcja SADZENIA LASU
          • DZIEŃ ZIEMI 2023 – akcja SADZENIA LASU

          •                  Na podsumowanie świętowania tygodnia Dnia Ziemi Dyrekcja Szkoły oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie zaproponowała chętnym uczniom z klas piątych, szóstych, siódmych i ósmych oraz ich rodzicom akcję sadzenia lasu. Celem akcji było promowanie postaw ekologicznych, uświadomienie, jak kruchy jest ekosystem planety oraz uwrażliwienie na piękno przyrody i troskę o nasze wspólne dobro - Ziemię.

             

            Akcja ta zakończona została pełnym sukcesem. W sobotę 22 kwietnia 202 r. o godz.10.00 na miejsce zbiórki przybyło 33 młodych ludzi z rodzicami/opiekunami, nauczyciele oraz rodzice z Rady Rodziców. 1000 sadzonek sosen zostało posadzonych w około 1 - 1,5 godz.

            Potem było zasłużone ognisko i kiełbaski zakupione z funduszu Rady Rodziców dla każdego uczestnika.

             

             

            Bardzo dziękujemy nastolatkom i ich rodzicom/opiekunom za to, że chciało Wam się przyjść i wspólnie spędziliśmy trochę czasu, robiąc coś pożytecznego. Dziękujemy leśniczemu, p. Jackowi Goli za to, że zorganizował sadzonki, pokazał, jak sadzić drzewka i był z nami podczas całej akcji. Serdecznie dziękujemy również za zorganizowanie i przeprowadzenie dzisiejszej akcji: - prezydium Rady Rodziców, zwłaszcza p. J. Wojciechowskiej i p. Ł. Kożuchowi, - nauczycielom i pracownikom szkoły: p. wicedyrektor B. Piekarskiej, p. A. Rzepie oraz p. J. Stefaniak i p. S. Zaleskiemu.

            Dziękujemy za miło i pożytecznie spędzony wspólny czas!

        • Akcja "Żonkile"
          • Akcja "Żonkile"

          •      19 kwietnia 2023 roku, w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

            W trakcie zajęć młodzież obejrzała premierę filmu  pt.: „Zdążyć przed Panem Bogiem”, opartego na motywach książki Hanny Krall, pod tym samym tytułem. Animacja prezentuje losy Marka Edelmana – ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim, a po wojnie wybitnego kardiologa.

            Po projekcji odbyły się warsztaty, podczas których odwoływano się do fragmentów filmu. Dopełnieniem akcji było złożenie przez delegację Samorządu Uczniowskiego symbolicznych żonkili na  macewach ocalałych z cmentarza żydowskiego w Żerkowie. Celem wojennej eksterminacji była bowiem nie tylko zagłada narodu żydowskiego, ale i niszczenie ich dorobku kulturowego, czego milczącymi świadkami są owe kamienne tablice.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Żerkowie
        • 62 740 38 95 62 740 30 15
        • ul. Cmentarna 10 63-210 Żerków Poland