• Akademia Młodego Społecznika
          • Akademia Młodego Społecznika

          •      Jak wiele łączy budowę mostu i zarządzanie miastem, przekonali się uczestnicy Akademii Młodego Społecznika, którzy 18 i 25 listopada 2023 roku spotkali się w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, na zajęciach zorganizowanych przez Fundację „Zerknij Tu”. Zgodnie z tytułem warsztatów „Budujemy mosty, czyli o współpracy w zespole”, młodzi społecznicy konstruowali mosty, natomiast podczas gry społecznej „Uczniowie rządzą”, wcielili się w zarząd miasta. Obydwie formy aktywności pokazały, jak bardzo ważna jest zgodna współpraca w grupie. Jednak by to osiągnąć, niezbędny jest wybór lidera o odpowiednich cechach, prawidłowe zaplanowanie prac oraz umiejętność dochodzenia do kompromisów. To wszystko zaś nie jest rzeczą łatwą, o czym przekonali się uczestnicy zajęć. Ostatecznie wszystkie przeciwności zostały pokonane, a zbudowane mosty jak i przemyślane decyzje zarządów miast pokazały, że młodzi społecznicy doskonale odnaleźli się w swych rolach. Zatem o przyszłość samorządu lokalnego na ziemi żerkowskiej, możemy być spokojni.

        • Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole
          • Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole

          •      24 listopada w Szkole Podstawowej w Żerkowie obchodzono, tak jak w większości szkół Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie przynieśli swoje ulubione pluszowe miśki. Młodsze klasy odwiedziła pani bibliotekarka Iwona Jaksa- Poniecka w przebraniu misia. Przekazała uczniom historię powstania tej kochanej przez wszystkie dzieci maskotki. Zaprezentowała najmłodszym znane z bajek i filmów misie. Opowiedziała też o misiach  żyjących na naszym globie oraz ich zwyczajach.

            Na koniec uczniowie rozwiązali test wiedzy o misiach i malowali portret swego ulubieńca. 

            Cały dzień w bibliotece szkolnej czekały na dzieci różne atrakcje w postaci quizów i rebusów, które przygotował drugi miś - p. Sylwia Masztalerz. Nagrodą za prawidłowe rozwiązanie zagadek były pieczątki i odznaki oraz słodkie " co nieco".  Wszyscy chętni mieli możliwość zrobienia zdjęcia w misiowej fotobudce. Po skończonych lekcjach uczniowie oglądali  wybrane przez siebie filmy animowane o misiach.

            Starsi uczniowie uczcili również ten dzień, przynosząc swoje pluszowe misie. 

        • Pasowanie na czytelnika
          • Pasowanie na czytelnika

          •      W listopadzie uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelnika. Dzieci wraz z wychowawczyniami uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych, na których zapoznały się z regulaminem biblioteki. Z dużym zaangażowaniem nowi czytelnicy rozwiązywali zagadki. Następnie dzieci złożyły uroczystą przysięgę, otrzymały dyplomy i pamiątkową zakładkę do książki. Przysięgę przypieczętowali odciskiem swojego kciuka.

        • II wykład "Kolorowego Uniwersytetu"
          • II wykład "Kolorowego Uniwersytetu"

          •       Łotwa. Daleko to, czy blisko? Geograficznie może to i niezbyt odległy kraj, ale kulturowo, to już całkiem inna historia. Przekonali się o tym studenci z klasy IVa ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, którzy podczas drugiego zjazdu „Kolorowego Uniwersytetu” gościli na  Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tym razem, prowadzący zajęcia dr Daniel Łubiński wraz ze swymi asystentami, zamiast wykładu zaproponowali quiz. Podzieleni na grupy studenci, odpowiadali w kilku rundach na pytania związane z Łotwą, jej kulturą, językiem, geografią i historią. Ogłoszenie wyników quizu, było dla wszystkich zaskoczeniem, bowiem maksymalną ilość punktów zdobyły dwie grupy, i obydwie reprezentowały żerkowską podstawówkę!!! Laureaci, a zarazem eksperci od szeroko pojętej Łotwy, nagrodzeni zostali limitowaną edycją łotewskich pocztówek. Na zakończenie zajęć, studenci wspólnie z prowadzącymi, zaśpiewali piosenkę o zimie, oczywiście po…. łotewsku. Jak widać, nauka języka obcego może być Łotwa. To znaczy…. łatwa :)

        • Obchody Narodowego Święta Niepodległości
          • Obchody Narodowego Święta Niepodległości

          •       „Myśl o Polsce wielkiej i silnej, wolnej i niepodległej była i jest treścią mojego istnienia, urzeczywistnienie jej było i jest jedynym celem mojego życia.” Tymi słowami, Ignacy Jan Paderewski nawoływał Polaków do zaangażowania się w dzieło na rzecz odrodzenia naszej ojczyzny. Pamiętając to poświęcenie, które przed 105. laty przyniosło wyczekiwaną wolność, stawiliśmy się 11 listopada 2023 roku na żerkowskim rynku, by wraz z władzami samorządowymi, pocztami sztandarowymi i delegacjami, uczestniczyć w gminnych obchodach Narodowego Dnia Niepodległości. Szkołę Podstawową im. Adama Mickiewicza w Żerkowie reprezentował poczet sztandarowy wraz z delegacją Samorządu Uczniowskiego, pod opieką pani wicedyrektor Barbary Piekarskiej i pana Roberta Rogackiego. Uroczystości rozpoczął hymn państwowy, po którym Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Żerkowa oddało salwę honorową, a zgromadzone delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poległych i pomordowanych mieszkańców miasta. Zwracając się do zgromadzonych, pan burmistrz Michał Surma, dziękując za udział w uroczystościach, zwrócił także uwagę na znaczenie niepodległości, nawiązując do wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą. Na zakończenie, zgodnie z wielkopolską tradycją, uczestnicy żerkowskich obchodów zostali obdarowani rogalami świętomarcińskimi.

             

        • Spektakl "Magiczna ławeczka, czyli spotkanie z historią..."
          • Spektakl "Magiczna ławeczka, czyli spotkanie z historią..."

          •       8 listopada 2023 roku, mury Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie wypełniły dźwięki „Mazurka Dąbrowskiego”. Tym samym społeczność żerkowskiej szkoły, biorąc udział w szóstej edycji akcji „Szkoła do hymnu”, rozpoczęła obchody Narodowego Święta Niepodległości.

            Spektaklem pt. „Magiczna ławeczka, czyli spotkania z historią…”, uczniowie klasy IVa, przenieśli zgromadzoną w auli publiczność do parku, gdzie zagubiony w szkolnych realiach uczeń, pisał referat o odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Pojawiające się na scenie historyczne postacie, snując swe wspomnienia starały się w tym pomóc. Czy się udało? Sądzimy, że tak, bowiem pani dyrektor Magdalena Florczak, podsumowała całość słowami: „Nic nie trzeba tu dodawać….”. I rzeczywiście, zarówno treść spektaklu, jak i zaangażowanie młodych aktorów doskonale oddały nastrój niepodległościowego święta.

            Oklaskując występ klasy IVa należy dodać, iż za kulisami obchodów stali: reżyseria – pani Anna Jezierska, scenografia – pani Elwira Rzepczyk-Mądra, kostiumy – pani Ewa Marek-Skiba oraz rodzice aktorów, logistyka – pan Robert Rogacki i panowie woźni, którzy przygotowali również rekwizyty sceniczne.

            I właśnie ta współpraca jest najlepszym przykładem naszego patriotyzmu, a zarazem godnym uczczeniem przez Szkołę Podstawową im. Adama Mickiewicza w Żerkowie 105. rocznicy odzyskania niepodległości.

        • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          •       Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 XI, natomiast nasza szkoła zamieniła się w niezwykłą krainę bajkowych postaci dzień później.

            Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Pamiętajmy, że czytając dzieciom bajki, rozwijamy ich wyobraźnię, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy.

            Tego dnia w szkolnych świetlicach zorganizowane zostały zabawy polegające na wykazaniu się znajomością treści bajek, zarówno tych popularnych, jak i mniej znanych. Dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były ponadto muzyczne zgadywanki, prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań oraz wiele innych zabaw. Natomiast na szkolnych korytarzach uczniowie, którzy przebrali się za wybraną postać, mogli zrobić sobie zdjęcie w pamiątkowej ramce.

        • Spotkanie z Policją
          • Spotkanie z Policją

          •      3 listopada 2023 roku gościli w naszej szkole policjanci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 6, 7 i 8.  Asp. Karina Migalska – Cepa z Komendy Powiatowej w Jarocinie przeprowadziła pogadankę z młodzieżą  na temat nieprzestrzegania norm społecznych i konsekwencji takich zachowań. Wyjaśniała, co może być przejawem demoralizacji (np. wulgarne słownictwo, wagarowanie, wandalizm, agresja, stosowanie używek).

                Pani aspirant wiele uwagi poświęciła cyberprzemocy. Przestrzegała przed tragicznym skutkami, do jakich doprowadzić może wyśmiewanie rówieśników, internetowy hejt. Nawoływała do reagowania na przemoc, gdyż obojętne przyglądanie się przejawom agresji obciąża także biernych świadków. Liczne przykłady przywołane przez policjantkę sprawiły, iż spotkanie było dla uczniów bardzo interesujące.

        • Uczniowskie Światełko Pamięci
          • Uczniowskie Światełko Pamięci

          •      W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych, 30 października 2023 roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie wraz z opiekunem Robertem Rogackim, odwiedzili żerkowskie nekropolie w ramach akcji „Uczniowskie Światełko Pamięci”. Swą wędrówkę rozpoczęli od cmentarza parafialnego, gdzie na grobach nauczycieli i pracowników oświaty zapłonęły znicze. Następnie udali się na nieczynne nekropolie: katolicką przy ulicy Kolejowej, ewangelicką u zbiegu ulic Cmentarnej i Mickiewicza oraz żydowską w pobliskim lesie. Szczególnego znaczenia nabrała wizyta na cmentarzu ewangelickim. Bowiem jak co roku, zbiegła się z obchodzonym 31 października Świętem Reformacji, będącym wspomnieniem wystąpienia Marcina Lutra, które zapoczątkowało ruch reformacyjny. Odwiedzając zaś cmentarz żydowski, prócz kwiatów, na pozostałościach jednej z mogił młodzi żerkowianie położyli kamienie – będące w tradycji hebrajskiej trwałym symbolem pamięci o zmarłych.

            Wizytując żerkowskie nekropolie, młodzież nie tylko uczciła zmarłych mieszkańców, ale i poznała miejsca związane z historią Żerkowa. Miasta, w którym mieszkająca przed laty wielonarodowa i wielowyznaniowa wspólnota, tworzyła opartą na wzajemnym szacunku i tolerancji społeczność „Żerkowa – miasta trzech kultur”.

        • Pasowanie na ucznia
          • Pasowanie na ucznia

          •       27 października 2023 r. odbyła  się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Z tej okazji uczniowie klas I a, I b  oraz  I c zaprezentowali montaż słowno – muzyczny. Podczas akademii pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze.

            Po części artystycznej, zgodnie z tradycją, kandydaci na uczniów, w obecności sztandaru szkoły, składali ślubowanie. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki. Następnie pani Dyrektor Magdalena Florczak, po odczytaniu Aktu Mianowania, przystąpiła do pasowania dzieci na uczniów klasy pierwszej. Pani Wicedyrektor Barbara Piekarska gratulowała pasowanym uczniom, a  wychowawczynie wręczały swoim wychowankom pamiątkowy dyplom, legitymację szkolną oraz drobne prezenty.

            Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów edukacyjnych!

        • IV Powiatowy Piknik Ekologiczny
          • IV Powiatowy Piknik Ekologiczny

          • 10 października 2023 roku grupa uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w IV Powiatowym Pikniku Ekologicznym pt. „Z Ekologią na Ty”. Podczas tej imprezy zostały ogłoszone wyniki konkursu ekologicznego, a także wręczono nagrody. Dzieci z naszej szkoły spisały się rewelacyjnie.

            Lista nagrodzonych uczniów:

                Praca pisemna na temat :”Ponowne wykorzystanie odpadów”

            I miejsce:  Radosław Fajka - kl. III C

            wyróżnienie:  Maria Surma - kl. VI C

            wyróżnienie: Sławomir Fajka - kl. V B

             

                 Praca plastyczna pt.”Chronię wodę i ziemię”

            III miejsce: Mikołaj Stefaniak, Kacper Wardeński, Michał Kubicki – kl.VI A

            wyróżnienie: Zofia Surma, Kinga Plucińska, Iryna Danylenko – kl. V A

            wyróżnienie: Lena Misiak, Julia Stróżyk, Wiktoria Paszkiewicz – kl.VI C

             

                Piosenka o tematyce ekologicznej

            wyróżnienie: Damian Dzierla - kl. IV B

            Gratulujemy!

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Żerkowie
        • 62 740 38 95 62 740 30 15
        • ul. Cmentarna 10 63-210 Żerków Poland