20 października 2021 r. uczniowie klasy VI b wybrali się na wycieczkę do Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Młodzież najpierw zwiedzała pałac, a później wzięła udział w "Podchodach z Mickiewiczem". Wycieczka nie tylko pogłębiła wiedzę uczniów na temat patrona naszej szkoły, ale także dostarczyła wielu radosnych wrażeń.
Konkurs "List do taty"
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie „List do Taty”, którego organizatorami byli: Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP, senatorowie i ich biura oraz zespół Tato.Net Fundacji im. Świętego Cyryla i Metodego. Młodzież biorąca udział w rywalizacji musiała napisać list na temat: „Kim jest i co dla mnie znaczy mój tata (ojczym lub ojciec zastępczy)?”. Celem konkursu było zwrócenie uwagi opinii publicznej na ważną rolę ojca w rodzinie oraz propagowanie przykładów dobrego ojcostwa.
W celu wręczenia nagród uczestnikom, 19 listopada 2021 roku do naszej szkoły przybyli: Janusz Pęcherz – senator RP, Daniel Sztandera – dyrektor biura senatorskiego oraz burmistrz Żerkowa p. Michał Surma.
Z ogromną radością informujemy, że uczennica klasy V b – Alicja Przydryga zdobyła wyróżnienie! Dyplomy i upominki za udział otrzymali także: Maja Rebelska (kl. V b), Nikola Konieczna (kl. V b), Nikola Kubicka, Dominika Banaszak (kl. VI a), Nikola Typańska (kl.VI a) oraz Patryk Biskup (kl.VI a). Gratulacje uczestnikom złożyła obecna na spotkaniu dyrektor szkoły – p. Magdalena Florczak. Uczniów do konkursu przygotowały polonistki: p. Anna Wach i p. Anna Patecka.
Uczniowskie Światełko Pamięci
Jak co roku, w przeddzień Święta Zmarłych delegacja Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, wraz z opiekunem p. Robertem Rogackim, odwiedziła żerkowskie nekropolie w ramach "Uczniowskiego Światełka Pamięci". Tradycyjnie już akcja rozpoczęła się od cmentarza parafialnego, gdzie znicze zapłonęły na grobach spoczywających tam nauczycieli i pracowników oświaty. Następnie uczestnicy udali się na nieczynne żerkowskie nekropolie: katolicką przy ulicy Kolejowej, ewangelicką u zbiegu ulicy Mickiewicza i Cmentarnej oraz żydowską w pobliskim lesie. W ten sposób nie tylko mieli okazję, by w tym szczególnym czasie swą pamięcią otoczyć miejsca, z których część do niedawna popadała w zapomnienie, ale i odkryć Żerków, którego już nie ma. Żerków, w którym Polacy, Niemcy oraz Żydzi, wspólnie tworząc wielokulturową społeczność, realizowali ideę Żerkowa - miasta trzech kultur.
Akcja "ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI"
29 października 2021 roku delegacja Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, wraz z opiekunem p. Robertem Rogackim, uczciła ofiary okupacji niemieckiej na ziemi żerkowskiej, w ramach XIII edycji akcji „Zapal znicz pamięci”. Uczniowskie znicze zapłonęły pod pomnikiem poległych i pomordowanych mieszkańców miasta na żerkowskim rynku oraz na tutejszym cmentarzu pod umieszczoną na ścianie kaplicy tablicą pamiątkową poświęconą m.in. patriotom pomordowanym w czasie II wojny światowej. Duży wymiar emocjonalny miała dla młodzieży wizyta na grobach pomordowanych mieszkańców ziemi żerkowskiej, szczególnie zaś przy zbiorowych mogiłach bezimiennych ofiar okupanta z lat 1939-1945. W tym roku nasi uczniowie po raz pierwszy włączyli się do akcji. Zainteresowanie nią pozwala przypuszczać, że inicjatywa na stałe wpisze się w kalendarz szkolnych działań. Tym samym uda się realizować główną ideę akcji – zachowanie pamięci o tych, którzy zginęli tylko za to, że byli Polakami.
Spotkanie z policjantem
21 października 2021 roku, dzieci z ,,zerówki'' miały okazję porozmawiać z policjantami o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę oraz prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych. Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko w ruchu drogowym, omówili sposoby unikania lub pokonywania ich. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe.
Funkcjonariusze zwrócili również uwagę na pozycję, jaką należy przyjąć, gdy zaatakuje nas pies oraz przestrzegli przed oddalaniem się z nieznajomymi.
Dzieci odpowiadały na zadawane pytania i dzieliły się własnymi doświadczeniami oraz podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania.
Mamy nadzieję, że spotkanie przyczyni się do wzrostu świadomości dzieci oraz pozytywnie wpłynie na zachowanie przedszkolaków.
Spotkanie z Burmistrzem Miasta i Gminy Żerków
18 października 2021 roku uczniowie klasy VI b wraz z wychowawczynią Anną Wach udali się do Urzędu Miasta i Gminy w Żerkowie. Celem wizyty było spotkanie z p. burmistrzem Michałem Surmą oraz p. sekretarzem Bartłomiejem Nowickim. Młodzież przekazała na ręce włodarza gminy list, w którym poprosiła o rozważenie kwestii zaprojektowania i wybudowania skateparku w Żerkowie. Spotkanie przebiegało w bardzo życzliwej atmosferze. Liczymy na przychylność pana burmistrza wobec przedstawionego pomysłu.
Dzień Edukacji Narodowej
13 października 2021 roku uczniowie klasy IVb przedstawili akademię pt. „Laurka najpiękniejszych baśniowych życzeń dla Was - Nauczyciele!”. Młodzi aktorzy podczas swego występu ukazali trud wkładany przez nauczycieli w nauczanie oraz wychowanie dzieci i młodzieży, a w dowód wdzięczności wręczyli pedagogom róże.
Po akademii głos zabrała pani dyrektor Magdalena Florczak, akcentując, iż Dzień Edukacji Narodowej jest świętem zarówno nauczycieli, pracowników obsługi, jak i uczniów, a każda z wymienionych grup jest niezbędna, by szkoła mogła odpowiednio funkcjonować. Oprawę artystyczną oraz muzyczną przygotowały p. Anna Kasprzak i p. Aneta Gorzelańczyk.
Noc bibliotek
8 października 2021 o godz. 16.00, w szkolnej bibliotece rozpoczęła się NOC BIBLIOTEK pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. W zabawie wzięli udział uczniowie klas I – VIII. Na początek wszyscy „wzmocnili się fizycznie”, czyli zrobili rozgrzewkę z książką. Później nastąpiło wzmacnianie duchowe. Posługując się podanym szyfrem, uczestnicy musieli odnaleźć ukryte książki. Następnie młodsze dzieci podchodziły do regałów z zamkniętymi oczami i wybierały lektury metodą „chybił trafił”; fragmenty książek czytała im p. Dyrektor. W tym czasie uczniowie klas starszych, pod opieką p. Bibliotekarki, próbowali swych sił w kreatywnym pisaniu. Oto próbka: „Trzeba pocwałować do Danii na kawkę do Ani z Zielonego Wzgórza. Następnie przeczytać zimną książkę z lodówki i pocwałować dalej przed siebie, aż będzie Halloween. Wtedy należy iść na zakupy, kupić liście, a następnie je zjeść.” Pani Ewa, wychowawczyni kl. III a, uczyła gry na bum bum rurkach. Pani Asia, wychowawczyni świetlicy, dokumentowała wszystko, robiąc zdjęcia.
Dzień Chłopca
Ostatni tydzień września to czas, kiedy dziewczęta chcą w sposób szczególny uczcić, przypadający 30. 09, Dzień Chłopca. Z tej okazji panowie otrzymywali drobne upominki, słodkości lub brali udział w klasowym przedsięwzięciu. Klasa VIIa wyszła nad pobliski staw i tam delektowała się kiełbaskami z grilla. Z kolei uczniowie VIb, wraz z wychowawczynią p. Anną Wach, wybrali się do kręgielni w Żerkowie. Dobry humor dopisywał wszystkim uczestnikom wyprawy, a uśmiech nie znikał z ich twarzy. Okazało się, że gra w kręgle to doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu oraz integrację uczniów.
XX Rajd Jesiennego Liścia
29 września 2021r. odbył się XX Rajd Jesiennego Liścia. Otwarcia rajdu dokonały dyrektor szkoły p. Magdalena Florczak i wicedyrektor p. Barbara Piekarska. Następnie wychowawczynie klas drugich, organizujące rajd: p. Katarzyna Skowrońska, p. Teresa Mielcarek i p. Iwona Zukier przekazały przedstawicielom poszczególnych klas okolicznościowe plakietki oraz kolorową kopertę, zawierającą zadania do wykonania oraz określającą kolor trasy leśnej wędrówki. Ponadto wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali drobną słodycz i napój. Chcąc podkreślić 20. rocznicę organizacji rajdu, każda klasa, wraz z wychowawcą, przygotowała okolicznościową rymowankę lub okrzyk. Po ich wysłuchaniu uczestnicy wyruszyli do lasu. Uwieńczeniem rajdu było wspólne pieczenie kiełbasek nad ogniskiem. Tegoroczny rajd upłynął w miłej i pełnej radości atmosferze.
Europejski Dzień Języków
24 września 2021 roku w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków, który w tym roku przypadł w niedzielę (26.09).
W tym dniu w szkole pojawiło się mnóstwo atrakcji, m.in. konkurs plastyczny, quiz wiedzy o krajach europejskich oraz różne gry i zabawy językowe. Ponadto uczniowie ubrali się w stroje w barwach narodowych różnych państw europejskich i mieli okazję skosztować europejskich smakołyków. A dodatkowo – mogli zajrzeć na stoisko z materiałami na temat UE.
W ramach przedsięwzięcia odbyła się także lekcja online na temat języków w UE. Wzięli w niej udział uczniowie klasy VIIIb . Podczas zajęć konsultanci EUROPE DIRECT Poznań przedstawili uczestnikom ciekawostki językowe, opowiedzieli o językach urzędowych UE i pokazali, w jaki sposób sprawdzić, czy języki są ze sobą spokrewnione. Nie zabrakło także zadań i quizów.
Uczestnicy wydarzenia otrzymali ponadto broszury i książeczki, z których dowiedzieli się więcej nie tylko o językach europejskich, ale także o Unii Europejskiej.
Koordynatorzy projektu:
p. Beata Styś
p. Karolina Szerle
Wyjazd do Bajkolandu
W dniu 20 września dzieci z oddziału zerowego zaopatrzone w plecaczki, z wielką radością i uśmiechem na twarzy wraz z Paniami wybrały się na wycieczkę do Bajkolandu w Jarocinie. Przez dwie godziny, wśród kolorowych piłeczek, zjeżdżalni, tajemniczych przejść, jeździków, bujaków, autek i trampoliny dzieci mogły wyszaleć się do woli. Zabawy sprawiły im wiele radości, zaspokoiły naturalną potrzebę ruchu, rozwijały kontakt oraz relacje koleżeńskie. Był też czas na małe śniadanko. Następnie wszyscy w przyjemnej atmosferze wrócili do szkoły.
59. Ogólnopolski Rajd Mickiewiczowski
18 września 2021r. o godz.9.00 rozpoczął się 59. Ogólnopolski Rajd Mickiewiczowski. Trasa rajdu wiodła ze Szkoły Podstawowej w Żerkowie, następnie (zielonym szlakiem) przez Łysą Górę, Brzóstków aż do Śmiełowa (meta). Kierownikiem trasy była p. Krystyna Kłosowska, którą wspierał p. Jarosław Kasprzak (strażak). Mimo deszczowego dnia, na starcie imprezy stawili się prawie wszyscy, którzy zostali zgłoszeni do udziału w niej.
Rajd był przygotowany przez PTTK Jarocin, a nasza szkoła, pod patronatem p. dyrektor Magdaleny Florczak i nauczycielek wspierających całe przedsięwzięcie p. Ewy Gościniak, p. Anety Gorzelańczyk oraz p. Anny Kasprzak, pomagała w organizacji imprezy. Ze względu na pogodę, po dotarciu do Śmiełowa, uczniowie kl. IV z wychowawcami zwiedzali muzeum, zaś pozostali uczestnicy rajdu wrócili do szkoły autokarem. Tam czekała na nich ciepła grochówka, konkursy i pokaz pierwszej pomocy przygotowany przez członków Straży Pożarnej w Żerkowie. W konkursach sprawnościowych wzięło udział bardzo wielu chętnych.
Również uczniowie kl. IV, po oprowadzeniu po muzeum, wrócili do szkoły, gdzie zjedli grochówkę i uczestniczyli w konkursach.
Laureatkami najważniejszego konkursu, czyli wiedzy o Adamie Mickiewiczu, zostały:
Wiktoria Jezierska (SP Żerków) - I miejsce
Aleksandra Biskup (ZSP 1 Jarocin) – II miejsce
Maja Kożuch (SP Żerków) – III miejsce
Hanna Zdrojowa(SP Żerków) – IV miejsce
O godz.12.30 p. dyrektor zakończyła rajd i wszyscy rozjechali się do swoich domów.
Sprzątanie Świata
17 września 2021 roku nasza szkoła zaangażowała się w ogólnopolską akcję „Sprzątanie Świata – Polska 2021”. Tegoroczne hasło kampanii brzmiało: „Myślę, więc nie śmiecę’’. Akcja „Sprzątanie świata – Polska” jest wspólną lekcją poszanowania środowiska, jak również promowaniem ograniczenia wytwarzanych odpadów. Jak co roku, nasi uczniowie, wraz z nauczycielami, spisali się na medal, sprzątając plac szkolny, tereny wokół szkoły, cmentarza i kościoła, pobliskie osiedle oraz rowy wzdłuż drogi.
Koordynatorem akcji była p. Agnieszka Rzepa.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!
Międzynarodowy Dzień Kropki
15 września 2021 roku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day).
Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Historię kropki zapoczątkował Peter Reynolds, autor książki „The Dot”, której bohaterką jest mała, nieśmiała dziewczynka Vashti niewierząca w swoje możliwości i talent.
W tym dniu, na lekcjach, dzieci wykonywały różne kreatywne zdania z kropką w tle. Na matematyce przypominały sobie tabliczkę mnożenia, na języku niemieckim i angielskim wykonywały quizy i gry językowe z kropką w roli głównej, na języku polskim pisały opowiadania o kropce, a na lekcji wychowania fizycznego ćwiczyły z obręczą. Ponadto dzieci ubrane były w motywy z kropką, a najciekawsze przebrania zostały nagrodzone słodką niespodzianką przez panią Dyrektor i panią Wicedyrektor.
Koordynatorkami projektu były: p. Monika Urbańczyk i p. Beata Styś.
Narodowy Dzień Sportu
W sobotę, 11 września 2021 r. na boisku Szkoły Podstawowej w Żerkowie odbył się festyn rodzinny z okazji Narodowego Dnia Sportu oraz ogólnopolskiej akcji „Szczepimy się z KGW”. Organizatorami imprezy były Koło Gospodyń Wiejskich z Brzóstkowa oraz Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Żerkowie. Piękna pogoda i dobre humory towarzyszyły uczestnikom festynu, którzy mogli skorzystać z licznych atrakcji.
Nauczyciele przygotowali konkurencje sportowe dla dzieci i młodzieży, OSP Żerków zorganizowało pokaz akcji ratowniczej oraz udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu w kolizji drogowej, a żołnierze z 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk zaprezentowali broń i symulator oddawania strzału. Dużym powodzeniem cieszyły się atrakcje dla najmłodszych: zamki dmuchane, kącik piękności, wata cukrowa, lemoniada i popcorn. Na pobliskiej strzelnicy panowie z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Żerkowa zachęcali do wypróbowania swoich sił w strzelaniu z wiatrówki. 33. Drużyna Harcerska zorganizowała zabawy sprawnościowe i konkursy oraz licytację. W loterii fantowej można było wygrać atrakcyjne nagrody. Festyn uświetnił występ Orkiestry Dętej Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego z Żerkowa oraz wspólny taniec Challenge Jerusalema. W punkcie szczepień można było zaszczepić się szczepionkami Pfizer i Johnson&Johnson, z czego skorzystało 11 osób. Uczestnicy festynu chwalili pyszne domowe ciasta przygotowane przez panie z Brzóstkowa, chleb ze smalcem i ogórkiem oraz kiełbaski z grilla serwowane przez pana Leszka Grześkiewicza. Dochód z festynu wyniósł 6698,44 zł. i został przekazany na wparcie leczenia pani Karoliny Konrady-Fajfer.
Narodowe czytanie „MORALNOŚCI PANI DULSKIEJ”
Za nami dziesiąta już edycja Narodowego Czytania! Nasza szkoła, jak co roku, włączyła się w tę ogólnopolską akcję. 6 września 2021 roku najstarsi uczniowie zgromadzili się w auli, by posłuchać fragmentów ponadczasowego dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. W role, które z wielkim wyczuciem teatralnym wykreowała autorka, wcielili się: p. dyr. Magdalena Florczak, p. dyr. Alina Kasprzak, p. Iwona Jaksa – Poniecka, p. Justyna Mościpan, p. Przemysław Brzozowski, Julia Szulc (8 b), Hanna Arndt (8a) oraz Jan Marecki (8a). Każdy z czytanych fragmentów opatrzony był komentarzami, dzięki którym uczniowie mogli lepiej zrozumieć dzieło Zapolskiej. Celem akcji, jak podkreśliła p. dyr. Florczak, jest nie tylko poznawanie wybitnych dzieł literatury polskiej, ale także zachęcenie do sięgania po książkę, dzięki której możemy się rozwijać. Uroczystość przygotowały nauczycielki języka polskiego: p. Anna Wach i p. Anna Jezierska.
Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2021/2022
1 września 2021 roku uczniowie zgromadzili się w hali sportowej na uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego. Na godzinę 8.00 zaproszeni zostali najmłodsi (klasy 0 – III), natomiast na 9.40 młodzież klas IV – VIII. Pani dyr. Alina Kasprzak powitała przybyłych gości, grono pedagogiczne, rodziców, dzieci oraz przedstawiła nową dyrekcję szkoły: p. dyr. Magdalenę Florczak i p. wicedyr. Barbarę Piekarską. Po odśpiewaniu hymnu i wprowadzeniu sztandaru został przypomniany przydział klas oraz zasady obowiązującego reżimu sanitarnego.
Przechodząca na emeryturę p. dyr. Kasprzak otrzymała podziękowanie za wieloletnią pracę od władz samorządowych, a także wysłuchała okolicznościowego programu artystycznego, będącego podsumowaniem dorobku zawodowego. Wykonali go uczniowie naszej szkoły, którzy na koniec złożyli życzenia i przekazali wyrazy wdzięczności.
Po uroczystości uczniowie udali się, pod opieką wychowawców, do sal lekcyjnych, by omówić zagadnienia organizacyjne.
Złożenie kwiatów w rocznicę wybuchu II wojny światowej
W 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 1 września 2021 r. delegacje społeczności uczniowskiej ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, wraz z opiekunami Izabelą Swędrowską i Robertem Rogackim, złożyły kwiaty pod pomnikiem poległych i pomordowanych mieszkańców Żerkowa.
Jak co roku, w tym dniu oddaliśmy hołd tym, dla których największą wartością było umiłowanie Ojczyzny. Zaatakowani przez największą potęgę militarną tamtych czasów, zdradzeni przez sojuszników, wytrwali na swych posterunkach do końca, którym niejednokrotnie było poświęcenie własnego życia. Tak bowiem wychowały ich matki, tego uczyli się w szkolnych ławkach, a gdy przyszedł czas próby, swą postawą zadziwili cały świat. Cześć Ich Pamięci!
Wykaz podręczników na rok szkolny 2021/2022
Oddział „ O”
Nowi tropiciele, Wydawnictwo WSiP, zamawia szkoła, płacą rodzice we wrześniu
Religia, Tak, Jezus mnie kocha, Wyd. Jedność, zakupują rodzice
Wyposażenie dziecka zapisanego do szkolnego oddziału przedszkolnego
Piórnik (2 miękkie ołówki, gumka, temperówka z pojemnikiem, nożyczki, klej w sztyfcie,kredki-najlepiej BAMBINO), zeszyt 60 k. z gładkimi kartkami, notesik A6, bloki z białymi kartkami (1 rysunkowy, 1 techniczny), bloki z kolorowymi kartkami (1 rysunkowy, 1 techniczny), 2 teczki z gumką, zeszyt papierów kolorowych, farby wodne + pędzelek, plastelina, strój gimnastyczny w woreczku (nie potrzeba dodatkowych tenisówek), obuwie zmienne, mały ręczniczek
Prosimy o podpisanie wszystkich przyborów
KLASA I – Podręczniki + ćwiczenia MEN - zakupuje szkoła
Religia, Poznaję Boży świat, Wydawnictwo Jedność – podręcznik, zakupują rodzice
Wyprawka pierwszoklasisty
Wyposażenie piórnika: 2 ołówki (miękkie, mogą być trójkątne), gumka, linijka z zaznaczonym zerem, temperówka zamykana, klej w sztyfcie, nożyczki,
Zeszyty: zeszyt 16 kartkowy w linie (najlepiej z kolorową liniaturą), zeszyt 16 kartkowy w kratkę, zeszyt 32 kartkowy z gładkimi kartkami, zeszyt 16 kartkowy w kratkę do korespondencji, okładki na zeszyty i książki.
Przybory: farby plakatowe (12 kolorów), 3 pędzle – gruby, średni, cienki, kubek na wodę, plastelina, blok techniczny biały i kolorowy A4, blok rysunkowy biały i kolorowy A4, 2 teczki z gumką, kolorowy papier wycinankowy, kredki w drewnianej oprawie Bambino (grube), paczka chusteczek higienicznych, buty zamienne, worek na buty.
Strój gimnastyczny: ciemne spodenki, biała koszulka oraz tenisówki z antypoślizgową podeszwą
Wszystkie rzeczy powinny być podpisane!
KLASA II - Podręczniki + ćwiczenia MEN - zakupuje szkoła
Religia, Odkrywam Królestwo Boże, Wyd. Jedność – podręcznik, zakupują rodzice
KLASA III - Podręczniki + ćwiczenia MEN - zakupuje szkoła
Religia, Jezus jest z nami, Wyd. Jedność - podręcznik + ćwiczenia - zakupują rodzice
KLASA IV - Podręczniki + ćwiczenia MEN - zakupuje szkoła
Religia Miejsca pełne BOGActw, podręcznik + ćwiczenia, Wyd. JEDNOŚĆ - zakupują rodzice
KLASA V - Podręczniki + ćwiczenia MEN - zakupuje szkoła
Religia Szczęśliwi, którzy szukają prawdy, podręcznik + ćwiczenia, Wyd.JEDNOŚĆ - zakupują rodzice
KLASA VI - Podręczniki + ćwiczenia MEN - zakupuje szkoła
Religia Szczęśliwi, którzy odkrywają piękno, podręcznik + ćwiczenia, Wyd. JEDNOŚĆ - zakupują rodzice
KLASA VII- Podręczniki + ćwiczenia MEN - zakupuje szkoła
Religia Błogosławieni, którzy szukają Jezusa, podręcznik, Wyd. JEDNOŚĆ – zakupują rodzice
KLASA VIII- Podręczniki + ćwiczenia MEN - zakupuje szkoła
Religia Błogosławieni, którzy ufają Jezusowi, podręcznik, Wyd. JEDNOŚĆ - zakupują rodzice
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie