15 lutego 2019 r. w kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lgowie, odprawiono Mszę św. z ceremoniałem wojskowym w 150. rocznicę urodzin majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga, dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego oraz w 100. rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze kończącego Powstanie Wielkopolskie. Uroczystość rozpoczęło wystawienie warty honorowej przy grobie majora Gorzeńskiego przez żołnierzy batalionu z Jarocina. Nabożeństwo koncelebrowali ksiądz proboszcz parafii Brzóstków Przemysław Kubiak oraz ksiądz Marek Zawisła. W Mszy św. uczestniczyły władze samorządowe Żerkowa i Jarocina oraz poczty sztandarowe i delegacje: Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk, kombatantów, szkół, organizacji i bractw kurkowych. Podczas homilii ksiądz proboszcz ukazał analogię pomiędzy rajskim życiem Adama i Ewy, przekreślonym grzechem skazującym ich na wygnanie, a sytuacją będącej u szczytu potęgi Rzeczpospolitej, gdzie samowola kolejnych pokoleń szlachty stała się swego rodzaju grzechem, który zepchnął nasz kraj w przepaść rozbiorów. Dalsza część uroczystości z udziałem kompanii honorowej, odbyła się na przykościelnym cmentarzu w kwaterze Gorzeńskich i Skarżyńskich. Po wspólnej modlitwie za Powstańców Wielkopolskich i przemówieniach zaproszonych gości, odczytano Apel Pamięci, po czym jarocińska kompania oddała salwę honorową. Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty i znicze na grobie majora Gorzeńskiego, a poczty sztandarowe uhonorowały pamięć dowódcy i jego podkomendnych.
Aktualności
150 rocznica urodzin majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga
IX edycja projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”- etap jesienny 2018/2019
Dnia 16. 01. 2019r. ogłoszono wyniki IX edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”- etap jesienny 2018/2019, która została objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Konrnhauser-Dudy.
„Zdrowo jem, więcej wiem” to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczy nie tylko pracy w grupie, ale przede wszystkim zmienia nawyki żywieniowe, edukuje, skłania do zmiany stylu życia. Poprzez uświadamianie Nauczycielom, Rodzicom oraz Dzieciom, jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz aktywność sportowa, zmieniamy świadomość społeczną.
Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.
Dnia 09. 10. 2018 uczniowie klasy IIa, IIb wraz z wychowawcami p. Teresą Mielcarek i p. Katarzyną Skowrońską przystąpili do IX edycji projektu realizując etap JESIEŃ.
Zespół z klasy IIa zarejestrował się pod nazwą ,,Owocowe pożeracze”, a klasy IIb jako ,,Wesołe kapustki”.
W IX edycji projektu do zrealizowania były następujące działania:
- zadanie 1.1- Lekcja: Warzywa i owoce na co dzień i od święta
- zadanie 1.2- Lekcja: Woda na zdrowie
- zadanie 1.3- Konkurs: Plakat promujący przedstawienie „Na straganie” oraz występ przed dziećmi klas 0 - III
- zadanie 1.4- Konkurs: Reklama wody
- zadanie 1.5- Forum Zdrowia dla rodziców: Eliksir życia
- zadanie 1.6- Promocja zdobytej wiedzy i podjętych działań
Uczniowie obydwu klas z dużym zaangażowaniem wykonywali poszczególne zadania, wykazując się otwartością, pomysłowością oraz umiejętnością pracy w grupie. Zawsze mogli liczyć na pomoc ze strony rodziców. Po wykonaniu wszystkich zadań sporządzono 6 raportów- szczegółowych informacji o przeprowadzonych zadaniach, które wraz z załącznikami w formie 50 zdjęć przesłano do organizatora projektu do 28. 11. 2018.
Na 736 zespołów biorących udział w projekcie uczniowie zajęli następujące miejsca:
24 miejsce
klasa IIa- „Owocowe Pożeracze”
zdobyli 485,00 punktów
26 miejsce
klasa IIb- „Wesołe kapustki”
zdobyli 482,50 punkty
AKCJA „CZERWONOKRZYSKA GWIAZDKA”
Dnia 15 grudnia 2018r. Szkolne Koło PCK, którego opiekunem jest p. Dorota Wawrzyniak, przy wsparciu p. Anny Kasprzak, p. dyr. Aliny Kasprzak, p. Iwony Ponieckiej i p. Aleksandry Pery zorganizowało zbiórkę produktów spożywczych i chemicznych w pięciu żerkowskich sklepach: Sklep Polski, Lewiatan, Dino, Delikatesy Centrum, Minimarket firmy Zgoda. Dwudziestu troje uczniów klas siódmych i ósmych, a zarazem członków Szkolnego Koła PCK, zbierało produkty, prosząc mieszkańców Żerkowa o wsparcie. Z uzbieranych darów za kwotę 2 698,40 zł, zrobiono 58 świątecznych paczek, którymi zostały obdarowane dzieci i rodziny potrzebujące z naszego terenu, a także ludzie starsi i samotni. Za okazaną życzliwość dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji.
Szpikowa Paczka
11 grudnia w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie odbył się szkolny finał tegorocznej edycji "Szpikowej Paczki", której celem było przygotowanie świątecznych podarunków dla dzieci chorych onkologicznie z gminy Żerków i okolic. Akcja spotkała się z ogromnym odzewem ze strony młodzieży i rodziców. Przez dwa tygodnie trafiały bowiem do szkoły paczki, w których znalazły się nie tylko tak kojarzące się ze świętami słodycze i zabawki, ale i najpotrzebniejsze w życiu codziennym rzeczy. Nie było zatem dużym zaskoczeniem podczas finału, gdy po wizycie kolejnych klas w szkolnej auli coraz bardziej rosła góra "szpikowych darów". Akcja ta była zarazem inauguracją działalności szkolnego koła "Drużyny Szpiku" z opiekunami Robertem Rogackim i Anną Kasprzak, wspieranymi przez "szpikowe" wolontariuszki Sonię Rydz i Karolinę Drygas. Zebrane paczki zostały po finale przewiezione do sztabu akcji, a następnie trafiły do rodzin małych pacjentów, by zarówno w nich jak i w domownikach wzbudzić choć trochę bożonarodzeniowej radości.
Kolorowy Uniwersytet
Kolejny zjazd w ramach zajęć "Kolorowego Uniwersytetu" studenci klasy IVc ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie rozpoczęli na poznańskim Starym Rynku, gdzie w samo południe oglądali koziołki, które z racji zbliżających się świąt zaprezentowały się w gwiazdkowym przebraniu.
Był to doskonały wstęp do warsztatów, na których z wykorzystaniem nowoczesnych technologii poznawali legendy o Poznaniu. Przy okazji doskonalili poznańską gwarę, ustalając wspólnie kto ma w domu "kejtra" oraz czym się różni "bimba" od "bany". Nie udało się jednak dojść do porozumienia w kwestii gziki, bowiem część wolała ją zjeść z "redyskami", zaś reszta ze "sznytlochem". Po warsztatach młodzi studenci udali się na Wydział Prawa i Administracji UAM, by wysłuchać wykładu poświęconego meandrom prawniczego świata. Podczas zajęć odbyła się rozprawa sądowa z pozwu pana Protazego Hyca, oskarżającego szpaki o zjadanie czereśni z jego sadu. W składzie sędziowskim znalazły się sędziny z Żerkowa - Barbara Zaworska jako prowadzący obrady "Sędzia Sprawiedliwy" oraz Nikola Kruszyk jako "Sędzia Dociekliwy". Po wysłuchaniu obu stron procesowych i burzliwym wystąpieniu świadka, szpaki zostały uniewinnione. W uzasadnieniu wyroku wskazano na lenistwo pana Hyca, który nie zabezpieczając sadu siatkami, sam niejako zapraszał szpaki do zjadania czereśni, bowiem taka jest ich ptasia natura.
Udział w gwarowych i prawnych potyczkach możliwy był za sprawą Urzędu Miasta i Gminy w Żerkowie, finansującego wyjazd młodych żaków.
Pchla Aukcja
Przez dwa tygodnie na przełomie listopada i grudnia, Samorząd Uczniowskiprowadził na terenie szkoły "Pchlą Aukcję", której celem była pomoc dlachorych uczniów naszej szkoły. Dzięki aktywnej postawie całej szkolnejspołeczności wraz z rodzicami, zebrano kwotę 4179,70 zł., która została przekazana potrzebującym.
Mikołajki
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mikołajki.
Dyskoteka Andrzejkowa
28 listopada 2018 r., w dniu poświęconym wszystkim Andrzejom, SamorządUczniowski Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie zorganizowałdla szkolnej społeczności Dyskotekę Andrzejkową. W hali sportowej, przymuzyce serwowanej przez "DJ Erica", bawiło się ponad 130. uczniów.
Dzień Niepodległości w Żerkowie
11 listopada 2018 r. poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjumwzięły udział w uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej wkościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żerkowie. Główna częśćuroczystości odbyła się na żerkowskim rynku. W jej trakcie przedstawicieleSzkoły Podstawowej wraz z innymi delegacjami, złożyli wiązanki pod pomnikiempoległych i pomordowanych mieszkańców Żerkowa.
HAPPENING ANTYNIKOTYNOWY
Dnia 15 listopada 2018 roku Szkolne Koło PCK, którego opiekunem jest pani Dorota Wawrzyniak przy wsparciu pani pielęgniarki szkoły Aleksandry Pery zorganizowało happening antynikotynowy z okazji Światowego Dnia Rzucenia Palenia Tytoniu, który co roku przypada w trzeci czwartek listopada. Uczniowie już dużo wcześniej rozmawiali na tematy szkodliwości palenia na lekcjach wychowawczych, a na plastyce z panią Elwirą Rzepczyk-Mądrą przygotowali atrapy papierosów i inne gadżety dotyczące nałogów. Uczniowie zrobili transparenty zachęcające do rzucenia palenia lub zniechęcające do palenia. Po wyborach w klasie, do konkursu szkolnego zostały dostarczone po jednym transparencie od klasy. Wszystkie były wykonane równie starannie, pomysłowo i na temat. Nagrodzone klasy to: klasa VIII c (I miejsce), klasa III e (II miejsce), klasa VI b i III c (III miejsca), klasy VI c (IV miejsce), klasy V c i III a (V miejsca). Pozostałe klasy również otrzymały upominki i dyplomy za udział. Atrakcyjne nagrody zostały zasponsorowane przez p. Magdalenę Mróz z Sanepidu i p. Grażynę Jajczyk z Urzędu Miasta i Gminy w Żerkowie. Happening został rozpoczęty rozdaniem nagród przez pana Grzegorza Andraszaka, panią Magdalenę Mróz-Radoms oraz panią Dorotę Wawrzyniak, następnie pogadanką o szkodliwości palenia, przeprowadzoną przez Aleksandrę Pera. Na koniec uczniowie przeszli ulicami miasta Żerkowa z gadżetami promującymi niepalenie papierosów. Członkowie Szkolnego Koła PCK rozdawali ulotki antynikotynowe. Transparenty i plakaty wróciły do klas, aby to święto na dłużej pozostało w pamięciach uczniów.
Uczniowskie Światełko Pamięci
W ramach corocznej akcji "Uczniowskie Światełko Pamięci", przedstawicieleSamorządu Uczniowskiego ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza wŻerkowie udali się w przeddzień Dnia Wszystkich Świętych na miejscowenekropolie i miejsca pamięci. Na cmentarzu parafialnym znicze zapłonęły nagrobach nauczycieli, pracowników placówek oświatowych oraz na kilkuzapomnianych mogiłach. Uczczono także ofiary konfliktów ubiegłego stulecia,upamiętnione tablicą na ścianie kaplicy cmentarnej i pomnikiem na żerkowskimrynku. Duże wrażenie zrobiły szczególnie wizyty na nieczynnych nekropoliach:katolickiej przy ulicy Kolejowej, ewangelickiej przy ulicy Cmentarnej orazżydowskiej w pobliskim lesie. O każdym z odwiedzanych cmentarzy wspomniałopiekun akcji Robert Rogacki, skupiając się dłużej na miejscu spoczynkużerkowskich ewangelików, w związku z obchodzonym w tym dniu ŚwiętemReformacji upamiętniającym wystąpienie Marcina Lutra w XVI wieku.
Relacja z Kolorowego Uniwersytetu.
W ramach projektu realizowanego przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uczniowie klasy IVc ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, zostali w roku akademickim 2018/2019 przyjęci do grona studentów Kolorowego Uniwersytetu. Gospodarzami comiesięcznych wykładów są wydziały poznańskiej uczelni, gdzie młodzi studenci mają okazję zaznajomić się ze specyfiką prowadzonych tam badań. Zajęcia Kolorowego Uniwersytetu rozpoczęły się uroczystą Inauguracją Roku Akademickiego, która 27 września 2018 roku odbyła się w Auli Uniwersyteckiej. W jej trakcie społeczność akademicka wysłuchała wykładu pod intrygującym tytułem: „Spanie na stojąco i pieluchy z drewna”. Za żerkowskimi studentami są już pierwsze zajęcia. Podczas wykładu „Czy obcy to obcy?” na Wydziale Nauk Społecznych, zgłębiali specyfikę relacji międzyludzkich. Poza zajęciami Kolorowego Uniwersytetu, młodzi żacy odwiedzają znane i ciekawe miejsca Poznania, uczestnicząc w proponowanych tam zajęciach warsztatowych. Do tej pory był to Teatr Wielki, Stadion Lecha Poznań oraz Muzeum Czekolady, gdzie wcielili się w rolę chocolatierów. Żerkowskich studentów wspiera Urząd Miasta i Gminy w Żerkowie, finansując comiesięczne wyjazdy.
Wyjazd na mecz Lecha
30 września uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, po raz kolejny odpowiedzieli na zaproszenie KKS Lech Poznań i udali się do Poznania na mecz Kolejorza, tym razem z Miedzią Legnica. Prawie stuosobowa grupa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski, była jedną z największych, jakie wzięły udział w 12. edycji akcji „Kibicuj z Klasą”. Żerkowscy kibice wraz z ponad 20. tysiącami najzagorzalszych fanów, zgotowali na poznańskim stadionie gorący doping, który dopomógł Lechitom odnieść upragnione zwycięstwo.
Pomagamy Angelice!
20 i 21 września 2018 r. odbyła się w naszej szkole zbiórka pieniędzy dla Angeliki Jankowskiej – uczennicy klasy III gimnazjum, która zachorowała na białaczkę szpikową. Zamiast siedzieć w ławce, uczyć się i bawić, leży w szpitalu. Walka będzie długa i bardzo trudna. Niestety koszty leczenia przewyższają możliwości finansowe rodziców. Dlatego nasza placówka zajęła się podejmowaniem różnego rodzaju inicjatywy, których celem będzie pozyskanie środków finansowych dla Angeliki. W czasie tych dwóch dni sprzedawano różne słodkości przygotowane przez uczniów i rodziców. Można było zakupić: babeczki, rogaliki, cukierki i pyszne ciasta. Młodzież wędrowała po szkole z puszkami, do których wrzucano pieniądze. Cieszymy się, że nikt nie pozostał obojętny i zarówno rodzice, jak i uczniowie, włączyli się w zbiórkę pieniędzy dla potrzebującej.
Pamiętajmy, że pojedyncze akty dobroci wspólnie tworzą WIELKIE DOBRO! Angeliko! Jesteśmy z Tobą!
Sprzątanie świata 2018
21 września 2018 roku wzięliśmy udział w akcji ekologicznej - „Sprzątanie świata”. Nauczyciele i uczniowie, wyposażeni w rękawice oraz worki na śmieci, wyruszyli w teren, aby uprzątnąć go z nieczystości. W tym roku hasłem przewodnim przedsięwzięcia były słowa: „Akcja – segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Ten dzień był wspólną lekcją poszanowania środowiska. Musimy pamiętać, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i powinniśmy o nią dbać przez cały rok
Narodowe czytanie 2018
7 września odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Na spotkanie w auli szkoły podstawowej zaproszeni zostali uczniowie klas VI, VII, VIII oraz gimnazjalnych. Fragmenty powieści, poprzedzone komentarzami polonistek, odczytywali: pani dyrektor Alina Kasprzak, pan wicedyrektor Wojciech Tomalak, pani Małgorzata Rebelka (dyrektor banku w Żerkowie), ks. Jarosław Foryś, pan Jacek Maciejewski (dyrektor biblioteki), pani Iwona Jaksa-Poniecka (bibliotekarka), pani Anna Jezierska (polonistka) oraz Jakub Kucharczyk (uczeń).
W kraju była to już 7. edycja akcji zainaugurowanej w 2012 r. Lekturę wybrano ze względu na jej treść, która dotyczy polskiej drogi do odzyskania niepodległości. Organizatorkami akcji Narodowego Czytania w naszej szkole były polonistki: p. Anna Jezierska, p. Anna Wach oraz pani Joanna Wyduba.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
3 września w auli naszej szkoły odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. Pani dyrektor Alina Kasprzak powitała dzieci, młodzież, rodziców oraz nauczycieli. Na godz. 800 przybyli uczniowie kl. „0” – IV, natomiast na godz. 1000 uczniowie klas V –VIII oraz klas gimnazjalnych.
Dzieciom i młodzieży życzymy wielu sukcesów w nowym roku szkolnym, nauczycielom satysfakcji z wykonywanej pracy, a rodzicom spokojnego roku, uwieńczonego sukcesami swoich pociech!
Obchody 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej
31 sierpnia delegacja Samorządu Uczniowskiego uczestniczyła w uroczystości zokazji 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wraz z innymi delegacjami,przedstawiciele społeczności szkolnej złożyli kwiaty pod pomnikiem poległychi pomordowanych mieszkańców Żerkowa.
Obchody Powstania Wielkopolskiego
Obchody Powstania Wielkopolskiego
27 grudnia 2017r. delegacja Samorządu Uczniowskiego oraz poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, uczestniczyły w uroczystościach patriotycznych na rynku w Żerkowie z okazji 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W ich trakcie delegacja Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły złożyła kwiaty pod pomnikiem poległych mieszkańców miasta.
Apel Jasnogórski
20 grudnia 2017 roku społeczność Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie, wraz z członkami Zespół Pieśni i Tańca "Szwajcaria Żerkowska" oraz przedstawicielami Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim poświęconym 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Prócz żerkowskiej delegacji w Kaplicy Cudownego Obrazu zebrali się przedstawiciele Zarządu Głównego oraz Kół TPPW z całej Wielkopolski, rodziny powstańcze, Jasnogórski Korpus Oficerski oraz członkowie grup rekonstrukcyjnych. Modlitwę poprowadził ojciec Eustachy Rakoczy - Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości i Kapelan Zarządu Głównego TPPW. W jej trakcie zwrócił uwagę na doniosłe momenty naszych narodowych dziejów, jakie związane są z datą 27 grudnia. W tym bowiem dniu rok 1918 przyniósł wybuch zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, zaś w roku 1655 Szwedzi odstąpili spod wałów Jasnej Góry, nie zdobywszy klasztoru. Te wydarzenia zabrzmiały również w wierszu, jaki po zakończonym Apelu odczytała przedstawicielka społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Żerkowie.
Archiwum Aktualności