• Wyjazd na lodowisko
          • Wyjazd na lodowisko

          •      Uczniowie klasy Va i Vb mieli możliwość uczestniczyć w wyjeździe na lodowisko do Jarocina w dniu 6 lutego 2024 roku. Wyjazd zorganizowali Pani Milena Wyduba i Pan Roman Wyduba i miał on na celu naukę jazdy na łyżwach, dla niektórych doskonalenie umiejętności łyżwiarskich, integracja klas, a przede wszystkim dobra zabawa. Każdy jeździł jak umiał: jedni lepiej, inni gorzej, jeszcze inni przy bandzie, ale każdy z uśmiechem pokonywał kolejne okrążenia. Część uczniów miało po raz pierwszy łyżwy na nogach, ale przy pomocy koleżanek i kolegów dobrze radzących sobie na lodowisku szybko nauczyli się jeździć. Po półtorej godzinie jazdy trochę zmęczeni, ale zadowoleni z dobrej zabawy musieliśmy zejść z lodowiska, oddać łyżwy i wyruszyć w drogę powrotną do szkoły. Wszyscy wspólnie stwierdzili, że wyjazd był bardzo udany i koniecznie trzeba w przyszłości go powtórzyć.

        • Uroczystości ku czci majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga w Lgowie
          • Uroczystości ku czci majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga w Lgowie

          •       Z inicjatywy Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Żerków, 11 lutego 2024 r. w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lgowie odprawiona została msza św. z ceremoniałem wojskowym w 155. rocznicę urodzin majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga – dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego oraz w 105. rocznicę rozejmu w Trewirze, kończącego zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Nabożeństwo odprawił i homilię wygłosił ksiądz proboszcz Przemysław Kubiak. W uroczystości wzięły udział delegacje: władz samorządowych Miasta i Gminy Żerków z burmistrzem Michałem Surmą, Powiatu Jarocińskiego ze starostą Lidią Czechak, 33. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. M. Kopernika w Żerkowie z druhną Ewą Marek-Skibą, Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z prezesem Robertem Rogackim. Obecne były również poczty sztandarowe: 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk im. gen. bryg. S. Taczaka, Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych im. J. Dziubińskiej w Tarcach z dyrektorem Sławomirem Wilakiem, Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie z wicedyrektor Barbarą Piekarską, Szkoły Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Dobieszczyźnie z dyrektor Danutą Wilak i Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Komorzu Przybysławskim.

            W homilii celebrans zwrócił uwagę, iż Powstanie Wielkopolskie, w przeciwieństwie do innych narodowych zrywów, było przygotowywane przez lata, a z jego wybuchem czekano na sprzyjający moment. Odniesione zaś zwycięstwo dowiodło, że działania te się sprawdziły. Zatem bohaterów tamtych dni powinniśmy naśladować, jest to bowiem najlepsze uczczenie ich pamięci. Po mszy na przykościelnym cmentarzu odbyła się uroczystość w kwaterze Gorzeńskich i Skarżyńskich. Wybrzmiał hymn państwowy, a następnie ksiądz Przemysław Kubiak przewodniczył modlitwie w intencji majora Gorzeńskiego-Ostroroga i jego podkomendnych. Zgromadzone delegacje złożyły kwiaty i znicze na grobie dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego, a Kurkowe Bractwo Strzeleckie oddało salwę honorową. Kierując swe słowa do zgromadzonych, burmistrz Michał Surma podziękował za udział w lgowskich obchodach, zwracając szczególną uwagę na liczne reprezentacje szkół, które, pomimo rozpoczętych ferii, stawiły się, by uczcić bohaterów naszej ziemi. Starosta Lidia Czechak przypomniała zaś, że Powstanie Wielkopolskie, którego rocznicę zakończenia obchodzimy, rozpoczęli właśnie tutaj - na ziemi jarocińskiej ci, którym przyświecały wartości: Bóg, Honor i Ojczyzna.

            Na zakończenie uroczystości władze samorządowe gminy Żerków i powiatu jarocińskiego złożyły, w wojskowej asyście honorowej, kwiaty na mogile mieszkańców Lgowa poległych w latach 1914-1920. Organizatorami uroczystości byli: Robert Rogacki – prezes Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i starszy chorąży sztabowy Maciej Piekarski – Dowództwo 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu, przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Żerków.

        • Wyjazd na Charytatywny Koncert Walentynkowy
          • Wyjazd na Charytatywny Koncert Walentynkowy

          •      1 lutego 2024 r., Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, zorganizował wyjazd na Charytatywny Musicalowy Koncert Walentynkowy do Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej. Tegoroczny koncert pt. „Miłość, geniusz i intryga”, oparto na  motywach sztuk: „Pigmalion” George'a Bernarda Shawa oraz „Mieszczanin szlachcicem” Moliera. Warstwę muzyczną, stanowiły zaaranżowane przez uczniów poznańskiej szkoły przeboje: Whitney Houston, Tiny Turner oraz Eltona Johna. A wszystko zaczyna się tak. Londyn – lata siedemdziesiąte XIX w. W tym wielkim, zatłoczonym i głośnym mieście, pojawia się znikąd tajemniczy sprzedawca balonów i… Nic już nie jest tak, jak było wcześniej. Nie mówimy jednak, co się wydarzyło, bowiem kunszt młodych artystów, jest tak wielki, że same słowa tu nie wystarczą. To trzeba po prostu zobaczyć! A obejrzeć trzeba koniecznie, i to nie tylko z uwagi na niesamowite wrażenia sceniczne. Organizowany bowiem rokrocznie koncert, ma charakter charytatywny. Kupując zatem bilet, wspieramy jednocześnie fundacje: L’Arche Polska, Mam Marzenie, Avalon oraz Wspólnotę Burego Misia. A więc, prócz fantastycznej zabawy, pomagamy także potrzebującym. Dość słów, kierunek – Muzyczna na Solnej i dobrej zabawy!!!

        • Dyskoteka
          • Dyskoteka

          •      Jak to możliwe, by w piątkowe popołudnie 26 stycznia 2024 r., tłumy uczniów klas IV-VIII ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, z radością zdążały do swej szkoły? I to po tygodniu ciężkiej nauki  w szkolnej ławie! Odpowiedź może być tylko jedna – Samorząd Uczniowski organizuje dyskotekę! Tym razem na uczniowską brać nie czekały bowiem sprawdziany, kartkówki, albo inne tego typu szkolne „atrakcje”, lecz potężny set klubowej muzyki, serwowany przez DJ „Meika”. Przez cztery godziny, nasza hala sportowa stała się miejscem rewelacyjnej zabawy, gdzie w blasku dyskotekowych świateł bawiło się ponad 140-osobowe grono uczniów. Euforia bawiących się, jak i coraz liczniej zapełniane przez zmęczonych imprezowiczów ławki, to najlepsza recenzja naszej dyskoteki. Jak karnawał, to karnawał…

        • Spotkanie z przedstawicielką Cechu Rzemiosł Różnych oraz Kopalni Gazu w Radlinie
          • Spotkanie z przedstawicielką Cechu Rzemiosł Różnych oraz Kopalni Gazu w Radlinie

          •     Aby pomóc naszym uczniom w wyborze dalszej drogi kształcenia, w środę 17 stycznia 2024 roku zorganizowano spotkanie informacyjne. Uczestniczyli w nim uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie wraz  z wychowawczyniami, dyrekcja szkoły oraz przedstawicielka Cechu Rzemiosł Różnych z Jarocina i reprezentant Kopalni Gazu Ziemnego w Radlinie. Inicjatywa miała na celu  ułatwienie  uczniom i ich rodzicom podjęcie decyzji dotyczących wyboru szkoły ponadpodstawowej i zawodu oraz związanym z tym poszukiwaniem miejsca praktyk. Spotkanie rozpoczęła przedstawicielka jarocińskiego Cechu Rzemiosł, Pani Dominika Błaszczyk, która  zaprezentowała typy szkół ponadpodstawowych. Przedstawiła także specyfikę kształcenia w szkole branżowej, a także szeroki wachlarz profesji, jaki oferuje ich instytucja. Młodzież otrzymała również foldery z najważniejszymi informacjami branżowymi, a korzyści płynące z wyboru tej ścieżki edukacyjnej zaprezentowane zostały w materiale filmowym.

                 W drugiej części absolwent naszej szkoły, a obecnie przedstawiciel Kopalni Gazu Ziemnego w Radlinie, a w zasadzie PGNiG Grupa ORLEN, inż. Paweł Kantorski, przybliżył specyfikę pracy górnika naftowego oraz znaczenie tej branży dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Opowiadał o swojej drodze edukacyjnej, poszukiwaniach, rozwoju i studiach, a także o obecnej sytuacji zawodowej. Podpowiadał uczniom, jakie cechy i wartości cenione są przez pracodawców. Ale przede wszystkim motywował i zachęcał młodych ludzi do podejmowania prób, szukania pasji oraz do działania, także o charakterze wolontaryjnym. Swe wystąpienie Pan Paweł zakończył konkluzją mówiącą o tym, iż wybór zawodu jest bardzo ważny, bowiem praca winna być przyjemnością, a nawet pasją, co powoduje, że nie traktujemy jej jako zła koniecznego, ale formę samodoskonalenia i rozwoju. Dzięki temu zdobywamy kolejne szczeble awansu zawodowego, osiągając nie tylko korzyści materialne, ale i szeroko pojęty szacunek w społeczeństwie.

        • Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek
          • Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

          •       Dnia 19 stycznia odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek dla klas      IV – VIII. Dzień wcześniej odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek dla klas 0 – III. Celem organizowania konkursu i przeglądu jest kultywowanie Świąt Bożego Narodzenia, prezentacja talentów muzycznych, integracja społeczności szkolnej oraz rozbudzanie w uczniach chęci wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. Komisja pod przewodnictwem pani Dyrektor Magdaleny Florczak wyłoniła zwycięzców konkursu w klasach IV - VIII biorąc pod uwagę następujące kryteria: dobór repertuaru, walory wokalne uczestników, ogólny wyraz artystyczny oraz dodatkowe atuty uczestników np. stroje, rekwizyty.

            Laureatami konkursu w klasach IV – V zostali:

             

            I miejsce klasa Vc

            II miejsce klasa Vb

            III miejsce klasy IVa i IVb

            wyróżnienie klasy Va i IVc

             

             W kategorii klas VI – VIII zostali:

             

            I miejsce klasa VIa

            II miejsce klasa VIb

            III miejsce klasy VIc i VIIIa

            wyróżnienie  klasa VIIa

             

            Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz skromne upominki.

            Organizatorami konkursu i przeglądu byli Milena Wyduba i Mirosław Biskup.

             

        • IV wykład "Kolorowego Uniwersytetu"
          • IV wykład "Kolorowego Uniwersytetu"

          •      16 stycznia 2024 roku, studenci z klasy IVa ze szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, wraz z opiekunami: Robertem Rogackim i Magdaleną Urbańską-Szychta, udali się na Wydział Socjologii UAM, by zastanowić się nad jakże frapującym zagadnieniem – czy z nudów naprawdę można umrzeć?  Prowadząca zajęcia dr Małgorzata Kubacka z Zakładu Teorii i Badań Praktyk Społecznych, wraz ze swymi wirtualnymi asystentami – kotem Filemonem i psem Reksiem, poprosili słuchaczy o wyjaśnienie, czym właściwie owa nuda jest? Jak to zwykle bywa na zajęciach „Kolorowego Uniwersytetu”, padło mnóstwo różnorodnych i często zaskakujących odpowiedzi, które podzielono na rodzaje, zgodnie z systematyką nudy prof. Thomasa Goetza. I wtedy okazało się, że…. Tak naprawdę, to nuda, nudzie nie równa. A co najlepiej pomaga na nudę?! Oczywiście taniec, do którego na zakończenie zajęć zaprosiła studentów dr Małgorzata Kubacka.

            Na nudę nie narzeka jednak klasa IVa z żerkowskiej podstawówki, bowiem już za miesiąc udaje się na kolejne zajęcia „Kolorowego Uniwersytetu”, tym razem na  Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

        • Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
          • Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

          •      Pamiętając o tych, którzy, natchnieni słowami Jana Ignacego Paderewskiego, dostrzegli dziejowy moment oswobodzenia spod pruskiej niewoli kolebki polskiej państwowości, zebraliśmy się 27 grudnia 2023 roku na żerkowskim Rynku, by oddać im cześć w Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

            Uroczystość zgromadziła delegacje: władz samorządowych Żerkowa z burmistrzem Miasta i Gminy Żerków - p. Michałem Surmą, Rady Powiatu Jarocińskiego z członkiem zarządu - p. Mariuszem Stoleckim, Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z prezesem - p. Robertem Rogackim, 33. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. M. Kopernika w Żerkowie z drużynową - p. Ewą Marek - Skibą, Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Dobieszczyźnie, Koła Żerków Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, Akcji Katolickiej z Żerkowa. W obchodach uczestniczyły także  poczty sztandarowe i delegacje: Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie z p. dyrektor Magdaleną Florczak, Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Chrzanie, Ochotniczej Straży Pożarnej z Żerkowa i Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Żerkowie.

            Punktualnie o godz. 9.00 złożono kwiaty pod pomnikiem poległych i pomordowanych mieszkańców miasta. Po salucie honorowym, oddanym przez Bractwo Kurkowe, burmistrz Żerkowa podziękował za udział w uroczystości, czym obecni zaświadczyli o pamięci dla tych, którzy wywalczyli wolność naszej ziemi.

            Dalszy ciąg rocznicowych uroczystości odbył się na cmentarzu w Lgowie, dokąd udali się przedstawiciele: władz samorządowych gminy Żerków, Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, 33. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. M. Kopernika w Żerkowie oraz poczty sztandarowe wraz z delegacjami: Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie i Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Żerkowie. Po wystawieniu przez harcerzy warty honorowej przy grobie dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga, zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicz pamięci.

             Żerkowskie obchody 105. rocznicy zwycięskiego zrywu Wielkopolan zakończyła o godz. 16.40 „iluminacja powstańcza”, która, przy dźwięku syreny Ochotniczej Straży Pożarnej, zorganizowana została na Rynku w Żerkowie przez kibiców GKS Żerków.

        • Święto Patrona Szkoły
          • Święto Patrona Szkoły

          •      Święto Patrona Szkoły tradycyjnie obchodziliśmy w ostatni dzień nauki przed bożonarodzeniową przerwą świąteczną, gdyż Nasz Patron Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia, czyli w Wigilię  Bożego Narodzenia w 1798 roku. Tradycja minionych lat, a jednocześnie inna kreatywność artystyczna, sprawiają, że dzień ten każdego roku jest wyjątkowym świętem.

                        Dzień Patrona rozpoczął się od wprowadzenia Pocztu Sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego. Wszyscy zebrani w auli Naszej szkoły zostali zapoznani z życiorysem Adama Mickiewicza, który przypomniały uczennice prowadzące akademię. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, Magdalena Florczak, która nawiązała do laureatów 18. edycji Gminnego Konkursu „Mickiewicz Nasz”. Wydarzenie odbyło się 1 grudnia 2023 roku w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Na scenę zostali zaproszeni laureaci konkursu recytatorskiego            z Naszej Szkoły: Jakub Głodek, Damian Dzierla, Nadia Królak, Maria Surma oraz Maja Rebelska, którzy wyrecytowali fragmenty utworów Adama Mickiewicza. Na zakończenie pierwszej części uroczystości cała społeczność szkolna odśpiewała hymn szkoły, a następnie wyprowadzony został Sztandar Szkoły.

                        W drugiej części odbyła się akademia „Imieniny i urodziny Adama” przygotowana przez uczniów klasy Va i Vb pod opieką wychowawców – Pani Mileny Wyduby, Pana Romana Wyduby oraz nauczycielki języka polskiego, Pani Anny Pateckiej.

                        Widzowie mogli zobaczyć sceny popularnych bajek Adama Mickiewicza („Przyjaciele”, „Pies i wilk”, „Lis i kozioł”, „Zając i żaba”, „Koza, kózka i wilk”) i zasiąść z Mickiewiczem przy świątecznym stole. Na zakończenie akademii uczniowie zatańczyli poloneza, a harcerze z Naszej szkoły na ręce Pani Dyrektor wręczyli „Światełko Pokoju”. Uroczystość była wyjątkowym spotkaniem, gdyż przypadała w magicznym okresie Świąt Bożego Narodzenia.

                        Żegnając wszystkich Pani Dyrektor życzyła zebranym, aby radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia wypełniły nadchodzące dni oraz towarzyszyła wszystkim przez cały Nowy Rok. Wszyscy zebrani w auli na zakończenie wspólnie zaśpiewali kolędę „Dzisiaj w Betlejem”, a następnie uczniowie z wychowawcami udali się do swoich sal lekcyjnych, w których odbyły się spotkania opłatkowe.

        • Wycieczka grupy 0a
          • Wycieczka grupy 0a

          •      „Delfinki” z naszej szkolnej zerówki wybrały się przed świętami Bożego Narodzenia do Wielkiej Fabryki Elfów w Poznaniu. Na początku wycieczki spotkały się z Elfem Kompozytorem, który miał zaprezentować Świętemu Mikołajowi partyturę melodii świąt. Niestety nutki się rozsypały , a Elf nie mógł przypomnieć sobie ich kolejności. Dlatego zaproponował naszej grupie, żeby pomogła mu w poszukiwaniu tych zagubionych nutek. Dzieci wraz z przewodnikami zwiedzały kolejne uliczki miasteczka Elfów i wykonywały 10 przeróżnych zadań: logiczne, muzyczne, ruchowe i interaktywne. Mogły skorzystać również z wielu atrakcji : dmuchańców, dużych puzzli, siłowni z rowerkami, gry na bum rurkach i bębnach oraz indywidualnie pisały list do św. Mikołaja. Nasze przedszkolaki wspaniale poradziły sobie z odszukaniem wszystkich nutek i pomogły Elfom ocalić święta Bożego Narodzenia. W nagrodę spotkały się z Mikołajem, który wręczył im pamiątkowe dyplomy.

            To była dla „Delfinków” wielka fantastyczna przygoda. Warto było odwiedzić takie miejsce dla dzieci pełne zabaw, radości i tych wszystkich świątecznych historii.

        • Podsumowanie akcji GWIAZDKA DLA ZWIERZAKA
          • Podsumowanie akcji GWIAZDKA DLA ZWIERZAKA

          •      Od początku grudnia 2023 roku trwała akcja GWIAZDKA DLA ZWIERZAKA  podjęta przez uczniów klasy 2a, a polegająca na zbiórce karmy dla zwierząt w zamian za własnoręcznie wykonane przez dzieci ozdoby świąteczne. Włączyły się  w nią również pani Alicja Kuzdżał – Idczak  (lekarz weterynarii),  pani dyrektor naszej szkoły - Magdalena Florczak oraz wicedyrektor – Barbara Piekarska. Dzieci przyjęły tę informację z entuzjazmem, ciesząc się, że ich pomysł został dostrzeżony i doceniony. Dzięki uprzejmości państwa Grzelaków w czwartek,  21.12.2023r. dzieci udały się do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Radlinie, by przekazać zebrane dary. Na miejscu zostaliśmy oprowadzeni po obiekcie  i dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje schronisko. Choć pogoda nam nie sprzyjała, zobaczyliśmy boksy, w których mieszkają psy oraz ich wybiegi, a także pomieszczenia, gdzie przebywają koty. Na koniec otrzymaliśmy kalendarz ze zdjęciami podopiecznych schroniska, pamiątkowy plan lekcji oraz pocztówkę z życzeniami świątecznymi. Były też upominki indywidualne - każde dziecko otrzymało kolorowankę  JAK DBAĆ O PSA?  Ponieważ dzieci bardzo zaangażowały się w możliwość niesienia pomocy skrzywdzonym i bezbronnym zwierzętom, zadeklarowały powtórzenie akcji  w przyszłym roku. Wtedy zamówimy lepszą pogodę i może uda nam się wyjść z pieskami na spacer :)

        • Warsztaty świąteczne klasy II c
          • Warsztaty świąteczne klasy II c

          •      19 grudnia 2023 roku uczniowie klasy II c wraz z  wychowawczynią wzięli udział w zajęciach warsztatowych, których celem było wykonanie stroików bożonarodzeniowych. Zajęcia przeprowadziła mama jednego z uczniów, pani Jagoda Jagła. Pod jej czujnym okiem dzieci z dużym zaangażowaniem i zapałem przystąpiły do pracy.

            Efektem działań uczniów były piękne własnoręcznie wykonane stroiki, które przyozdobią świąteczne stoły w ich domach. Podczas tworzenia kompozycji dzieci wykazały się pomysłowością i kreatywnością. Wszystkim uczestnikom zajęć towarzyszył dobry humor.

            Dziękujemy pani Jagodzie za ciekawe zajęcia, poświęcony czas oraz materiały potrzebne do wykonania stroików.

        • „Opowieść wigilijna” w wykonaniu Szkolnego Kółka Teatralnego
          • „Opowieść wigilijna” w wykonaniu Szkolnego Kółka Teatralnego

          •      19 grudnia 2023 roku uczniowie należący do Szkolnego Kółka Teatralnego mieli dwukrotnie okazję zaprezentować efekt swej kilkumiesięcznej pracy. Premiera spektaklu odbyła się dwa dni wcześniej, 17 grudnia i została bardzo ciepło przyjęta przez zgromadzoną w auli publiczność.

            Ponadczasowa opowieść Dickensa, choć napisana językiem epiki, zawiera mnóstwo dramatyzmu, stąd dość często przenoszona jest na deski teatru. Ebenezer Scrooge, główny bohater utworu, to zgorzkniały skąpiec, który krytycznie wypowiada się na temat świąt, źle traktuje swego pracownika, a także nie dba o relacje ze swym siostrzeńcem. Zmianę nastawienia zapoczątkowuje zaskakująca wizyta gościa z zaświatów – Jakuba Marley’a, byłego wspólnika, który przestrzega Ebenezera przed konsekwencjami takiego życia, a także zapowiada przyjście kolejnych duchów. Najbardziej wstrząsająca okazuje się wizyta Ducha Przyszłych Świat Bożego Narodzenia, który pokazuje mu grób bohatera. Obrazy z przeszłości, teraźniejszości i wizja śmierci powodują całkowitą przemianę bohatera.

            Wszystkie wspomniane wątki zostały ukazane przez młodych aktorów: Tymoteusza Wlazika (Scrooge), Antoninę Walczak (Fred, Narzeczona), Magdalenę Grobelną (Marley, Przechodzień 1), Zofię Michalak (Duch Przeszłych Świąt Bożego Narodzenia, Przechodzień 3), Alicję Robaszkiewicz (Duch Teraźniejszych Świąt Bożego Narodzenia, Głos), Sarę Szulc (Duch Przyszłych Świąt Bożego Narodzenia, Sąsiadka 2), Weronikę Borovik (Bob Cratchit), Karolinę Rojewską (Fan, Sąsiadka 1), Igę Florczak (Tim, Wolontariuszka 1), Nikolę Gogulską (Wolontariuszka 2, siostra Tima), Kacpra Wardeńskiego (młody Scrooge), Marię Surmę (Żona Boba), Maję Rydz (Żona Freda), Krzysztofa Błaszczyka (Sprzedawca choinek, Przechodzień 2), Klaudię Grzegorczyk (Chłopiec, Dziecko), Weronikę Piekarską (Dziecko).

            Reżyserem spektaklu była p. Anna Jezierska, a scenografię opracowała p. Elwira Rzepczyk – Mądra.

        • „Opowieść wigilijna” - przedświąteczne spotkanie dla mieszkańców
          • „Opowieść wigilijna” - przedświąteczne spotkanie dla mieszkańców

          •      W niedzielne popołudnie, 17 grudnia 2023 roku chętni mieszkańcy gminy zgromadzili się w szkolnej auli, by obejrzeć przedstawienie „Opowieść wigilijna” w wykonaniu Szkolnego Kółka Teatralnego działającego w naszej placówce i wysłuchać pastorałek  zaśpiewanych przez uczennice ze Szkoły Podstawowej w Komorzu Przybysławskim. Występy młodzieży odbyły się z inicjatywy Fundacji „Zerknij Tu”, realizującej projekt pt. „Aktywność obywatelska NIE jest nudna”. Spotkanie poprowadziły: p. Dyrektor Magdalena Florczak oraz p. Dorota Surma – Prezes Fundacji „Zerknij Tu”.

            Najpierw widzowie mogli przenieść się, dzięki ponadczasowej „Opowieści wigilijnej”,  do XIX – wiecznego Londynu i być świadkami przemiany głównego bohatera – Ebenezera Scrooge’a. Skąpy i zgorzkniały człowiek był nieczuły na ludzką krzywdę, źle traktował swojego pracownika i nie chciał przyjąć zaproszenia na wspólne świętowanie od swego siostrzeńca. Przemiana Ebenezera dokonała się dzięki wizytom duchów. Wizja śmierci roztoczona przez ostatniego z nich stała się na tyle wstrząsająca dla bohatera, że postanowił on całkowicie zmienić swoje dotychczasowe postępowanie.

                            Historię wymyśloną przez Karola Dickensa w sposób poruszający przedstawili uczniowie Szkolnego Kółka Teatralnego. Scenariuszem i reżyserią zajęła się p. Anna Jezierska, a scenografię opracowała p. Elwira Rzepczyk – Mądra. Wrażenia wizualne, operowanie światłem sprawiły, iż widzowie mogli poczuć się jak w teatrze.

            Kolejną część spotkania stanowiły występy uczennic z Komorza Przybysławskiego, które nie tylko pięknie wykonały pastorałki, ale tez przedstawiły dialog o tematyce świątecznej językiem gwary wielkopolskiej.

            Na zakończenie wystąpiła Katarzyna Sroczyńska, absolwentka żerkowskiej podstawówki i gimnazjum, która w towarzystwie chórku dwukrotnie wykonała utwór „Coraz bliżej święta”, stawiając kropkę nad „i” w tworzeniu świątecznej atmosfery, udzielającej się wszystkim uczestnikom spotkania.

          • Podsumowanie akcji „Kartka dla seniora” i zbiórki podarunków dla Domu Dziecka

          •      15 grudnia 2023 roku  w naszej szkole podsumowano akcję "Kartka dla Seniora" i zbiórkę podarunków dla dzieci z Domu Dziecka w Górze. W naszych skromnych progach zawitali  goście wyjątkowi! O godzinie 9.30 powitaliśmy przedstawicieli dzieci z Domu Dziecka w Górze i podopiecznych DPS w Raszewach oraz Dobieszczyźnie, którzy przybyli wraz z opiekunami. Wszyscy wspólnie obejrzeliśmy spektakl przygotowany przez p. Ewę Marek - Skibę i p. Ewę Siwek. Dzieci występujące na scenie wywołały wiele wzruszeń i za swój występ otrzymały wielkie brawa.

            Akcja "Kartka dla Seniora" po raz kolejny pokazała, jak chętnie uczniowie angażują się w integrację z osobami starszymi. Z całego serca Wam dziękujemy! Organizatorki akcji zgromadziły ponad 80 przepięknych kartek z życzeniami płynącymi prosto z serca. Jak przyznały, to wielka duma mieć pod swoją opieką w świetlicach i w szkole dzieci o tak otwartych sercach i takiej bezinteresowności.

            Podarunki dla Domu Dziecka w Górze zapełniły świetlicę szkolną. Wśród darów znalazły się piękne kolorowe skarpetki, bielizna, mnóstwo słodyczy, chemii.. przyborów szkolnych i wiele innych. Każda z tych rzeczy ułatwi dzieciom codzienność w placówce. Bardzo dziękujemy ♥️

            Po zakończonych występach organizatorzy akcji,  wraz z gośćmi, p. dyrektor Magdaleną Florczak i p. wicedyrektor Barbarą Piekarską, przedstawicielami poszczególnych klas, udali się do stołówki szkolnej na poczęstunek. To był bardzo miły poranek, który obudził chęć organizowania kolejnych przedsięwzięć.

        • Warsztaty świąteczne klas pierwszych w Muzeum w Śmiełowie
          • Warsztaty świąteczne klas pierwszych w Muzeum w Śmiełowie

          •      14 grudnia 2023 roku uczniowie klas pierwszych, wraz z wychowawcami i panią Iwoną Jaksa – Poniecką, uczestniczyli w warsztatach świątecznych "Magia dawnych świąt", zorganizowanych przez Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.

            Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jak wyglądały ulubione święta Adama Mickiewicza oraz w jaki sposób dawniej przygotowywano się do świąt Bożego Narodzenia. W części warsztatowej uczniowie wykonali piękne aniołki z papieru i bibuły.

        • Wyjazd siódmoklasistów do Jarocińskiego Ośrodka Kultury
          • Wyjazd siódmoklasistów do Jarocińskiego Ośrodka Kultury

          •      14 grudnia 2023 roku uczniowie klas siódmych udali się do Jarocińskiego Ośrodka Kultury na spektakl „Dziady, cz. II” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.

            Wykorzystanie motywu teatru w teatrze, a także oryginalna kreacja duchów pojawiających się podczas obrzędu wzbudziły zaciekawienie młodych widzów. Spektakl oparty był na  treściach znanych z II części „Dziadów”, ale pojawiły się także motywy z, niedokończonej przez artystę, części pierwszej.

            Uczniowie mieli okazję podziwiać z bliska elementy scenografii, co z pewnością także wpłynęło na pozytywny odbiór przedstawienia.

        • III  sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej Żerkowa
          • III sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej Żerkowa

          •      14 grudnia 2023 roku radni ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, wraz z opiekunem p. Robertem Rogackim, uczestniczyli  w III  sesji Młodzieżowej Rady Miejskiej Żerkowa. W obradach wzięły również udział władze gminne: burmistrz Miasta i Gminy Żerków - p. Michał Surma, przewodniczący Rady Miejskiej Żerkowa - p. Wojciech Gałązka, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Żerkowa - p. Grzegorz Andraszak oraz sekretarz Gminy Żerków - p. Bartłomiej Nowicki.

            Po zatwierdzeniu protokołu z II sesji podjęto uchwały w sprawie wyboru członków prezydium Młodzieżowej Rady Miejskiej Żerkowa. Następnie pochylono się nad wnioskowaną przez sekretarza Młodzieżowej Rady Miejskiej Kacpra Wardeńskiego uchwałą, dotyczącą jednorazowego stypendium dla uzdolnionych uczniów szkół podstawowych gminy Żerków. Przed głosowaniem radny Tomasz Tylski  poprosił o przedstawienie kryteriów przyznawania stypendium, do czego odniósł się przewodniczący Rady Miejskiej p. Wojciech Gałązka. Ostatnią przegłosowaną uchwałą był plan pracy Młodzieżowej Rady Miejskiej na rok 2024.

            Kolejnym punktem obrad były sprawy różne;  jak zwykle najaktywniejsi byli radni z żerkowskiej podstawówki. Na zakończenie sesji zgromadzeni podzielili się opłatkiem, Była to  znakomita okazja do mniej formalnych rozmów z władzami gminnymi, co skrzętnie wykorzystali nasi radni.

        • III wykład "Kolorowego Uniwersytetu"
          • III wykład "Kolorowego Uniwersytetu"

          •       „Czy trudno jest wynaleźć wynalazek? O innowacyjności, kreatywności i innych ciekawych słowach, ale też o próbach, uczeniu się i uporze”. Tak okazale brzmiał tytuł kolejnego wykładu „Kolorowego Uniwersytetu”, na który 13 grudnia 2023 roku udali się studenci z klasy IVa Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie wraz z opiekunami: Robertem Rogackim i Magdaleną Urbańską-Szychta. Po wspólnym zdefiniowaniu na początku zajęć słowa „wynalazek ”, wykładowczyni dr Anna Basińska z Pracowni Innowacji Edukacyjnych i Technologii Językowych, zaprezentowała sylwetki wynalazców, zwracając uwagę na okoliczności opracowania ich dzieł. Był to bowiem nie tylko pomysł, ale i potrzeba, wiedza, upór, a niekiedy i… pomyłka. Po wykładzie, słuchacze mieli możliwość zapoznania się z pomocami naukowymi prezentowanymi podczas wykładu, wśród których szczególną popularnością cieszyły się kevlarowe kamizelki kuloodporne. A jak ten nasz świat jest mały, mogli przekonać się żerkowscy studenci podczas rozmowy z prelegentką. Okazało się bowiem, że dr Basińska jeszcze jako harcerka, korzystała ze schroniska młodzieżowego, które swego czasu znajdowało się w naszej szkole. W tych okolicznościach, zajęcia nie mogły zakończyć się inaczej niż wspólnym zdjęciem z wykładowczynią oraz przybiciem piątki, czyli „a high five” jak to mówią na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie tym razem gościliśmy.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Żerkowie
      • 62 740 38 95 62 740 30 15
      • ul. Cmentarna 10 63-210 Żerków Poland