• XXI Rajd Jesiennego Liścia

•      20 października uczniowie klas 0-III wzięli udział w XXI Rajdzie Jesiennego Liścia.

Ten radosny dzień rozpoczął się odprawą, której dokonały pani dyrektor Magdalena Florczak i pani wicedyrektor Barbara Piekarska.

Przed wyjściem do lasu wręczono również nagrody za najlepsze prace w konkursie plastycznym „Portret nauczyciela” w kategorii klas 0-III.

Uczestnicy rajdu wędrowali po lesie wyznaczonymi trasami, wykonywali zadania i rozwiązywali zagadki. Na zakończenie wszyscy posilili się usmażonymi przy ognisku oraz grillu kiełbaskami.

• Akcja „Zapal znicz pamięci”

•       23 października 2022 roku, w ramach XIV edycji akcji „Zapal znicz pamięci”, uczczono w Żerkowie ofiary niemieckiego terroru z lat II wojny światowej. W tym dniu przedstawiciele społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, wraz z opiekunem p. Robertem Rogackim, odwiedzili miejscowy cmentarz, gdzie na kaplicy św. Krzyża znajduje się tablica poświęcona m.in. patriotom pomordowanym w czasie II wojny światowej. O tragedii tamtych dni przypominają również mogiły bezimiennych ofiar okupanta z lat 1939-1945 oraz groby pomordowanych mieszkańców ziemi żerkowskiej.

Następnie zebrali się przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika, gdzie na jednej ze ścian widnieje tablica upamiętniająca ofiarę życia błogosławionego księdza dziekana Jana Nepomucena Chrzana. Żerkowska edycja tegorocznej akcji zakończyła się na rynku przy pomniku poległych i pomordowanych mieszkańców miasta. We wszystkich tych miejscach zapłonęły pozostawione przez młodzież znicze, żywe świadectwo tego, iż młode pokolenie pamięta o tych, którzy ginęli z rąk okupanta, ponieważ byli Polakami.

• Wyjazd do Jarocińskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie teatralne

•      21 października 2022 roku uczniowie klas ósmych udali się do Jarocińskiego Ośrodka Kultury na „Balladynę” przygotowaną przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Ósmoklasiści mogli podziwiać dość wierną adaptację sztuki Juliusza Słowackiego w wykonaniu pięciu aktorów oraz odświeżyć sobie znajomość szkolnej lektury. Niewątpliwym atutem spektaklu była muzyka oddająca grozę krwawej tragedii jednego z naszych trzech wieszczów.

Zadowolone miny uczniów, zarejestrowane tuż po opuszczeniu JOK – u, wskazują na to, iż wyjazd na przedstawienie ósmoklasiści zaliczają do udanych.

• Dzień Edukacji Narodowej 2022

•      13 października 2022 roku w naszej szkole obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klas siódmych, wraz z wychowawczyniami – p. Agnieszką Rzepą i p. Anną Wach, przygotowały akademię, w której, oprócz podniosłych chwil – obecności sztandaru, odśpiewania hymnu i pięknych życzeń dla pracowników oświaty, pojawiło się sporo elementów humorystycznych. Satyryczny program, w którym siódmoklasistki wcieliły się w role nauczycielek, prezentował pracę pedagogów w krzywym zwierciadle. Ze sceny wybrzmiały włoskie melodie, a zmienione teksty współgrały z żartobliwym charakterem występu.

Na zakończenie głos zabrała p. dyrektor Magdalena Florczak, która podziękowała wykonawcom, wychowawczyniom, a wszystkim złożyła życzenia, podkreślając, iż jest to święto zarówno pracowników szkoły, jak i uczniów.

• Dzień Chłopca

•      Nieczęsto się zdarza, by szkolne korytarze wypełnił elegancki tłum pod krawatami, a nawet z szykownymi muszkami. Nie, to nie było wyczekiwanie na odwiedziny przedstawiciela jednego z domów panujących w Europie. To wieloletnia tradycja żerkowskiej podstawówki, kiedy to 30 września, dla uczczenia naszych chłopaków, Samorząd Uczniowski organizuje akcję „Dzień Chłopaka – dniem muchy i krawata”. Tradycyjnie już ogromną popularnością cieszyła się fotobudka, gdzie chętni mogli uwiecznić swe wytworne garderoby, których nie powstydziliby się nawet wiedeńscy filharmonicy. Wszystkiego Najlepszego, Chłopacy!!!

• VI Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Dobieszczyźnie

•      13 września 2022 roku na boisku szkolnym przy Szkole Podstawowej w Dobieszczyźnie odbył się VI Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły. W zawodach brały udział szkoły podstawowe z Żerkowa, Komorza, Chrzana oraz  Dobieszczyzny. Turniej został rozegrany w dwóch kategoriach wiekowych: starszej – klasy VIII i VII oraz młodszej – klasy szóste i młodsze.

Bardzo dobrze spisali się piłkarze z naszej szkoły, którzy bezapelacyjnie okazali się najlepsi w obu kategoriach wiekowych, wygrywając wszystkie mecze i zajmując pierwsze miejsca. A oto składy naszych drużyn:

- grupa starsza: Adam Banaszak, Jan Ratajczak, Benedykt Woźniak, Bartosz Szalczyk, Kacper Włodarczyk, Filip Szóstek, Aleksander Górzny, Filip Pawlak     i Bartosz Janicki;  opiekun – p. Przemysław Matan.

- grupa młodsza: Nikodem Kolecki, Paweł Jurga, Igor Remer, Grzegorz Bartkowiak, Wiktor Drygas, Adam Pisarczyk, Adam Lewicz i Piotr Bernat; opiekun – p. Dawid Bierła.

Oprócz pucharów za zwycięstwo drużynowe, nasi uczniowie zdobyli wszystkie nagrody indywidualne. W młodszej grupie najlepszym bramkarzem został Wiktor Drygas, a najlepszy strzelcem Adam Lewicz. Natomiast w grupie starszej na tytuł najlepszego bramkarza zasłużył Adam Banaszak, a miano najlepszego strzelca  przypadło Janowi Ratajczakowi. Gratulujemy!