• Wieczornica z okazji 104. rocznicy wybuchu  Powstania Wielkopolskiego
          • Wieczornica z okazji 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

•      13  stycznia 2023 roku żerkowscy harcerze z 33. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Mikołaja Kopernika zaprosili mieszkańców ziemi żerkowskiej na wieczornicę z okazji 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zorganizowana w auli Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania „Roty”, po czym przybyłym gościom zaproponowano wspólne śpiewanie pieśni powstańczych. Posiłkując się rozdanymi przez harcerzy śpiewnikami, wykonano m.in. utwory: „Marsylianka Wielkopolska”, „Gdy szedłem raz od Warty” oraz „Hej, druhowie”. Pomiędzy pieśniami prowadzący imprezę: druhna Ewa Marek-Skiba oraz Kamil Mikołajczak przedstawili historię Powstania Wielkopolskiego. Szczególną uwagę zwrócili także na powstańców ziemi żerkowskiej, których znamy dzięki staraniom goszczącej na wieczornicy Bożeny Hałas, współautorki książki „Powstańcy Wielkopolscy z Żerkowa i gminy Żerków”. Czyn zbrojny naszych przodków podsumowano wierszem powstańca z pobliskiego Kamienia – Antoniego Wojtyczki, którym w 1958 roku uczcił 40. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Gościem specjalnym uroczystości była laureatka konkursu „Żywe Powstanie 2022” – druhna Michalina Matuszak, która zaprezentowała swój utwór „Za siebie, za wolność, za kraj”. Na zakończenie tej części harcerze rozdali zgromadzonym naklejki z powstańczymi proporcami.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Żerkowie p. Magdalena Florczak podziękowała harcerzom za organizację wieczornicy, a przybyłym gościom za wspólne śpiewanie powstańczych pieśni. Dopełnieniem imprezy była wystawa „…zaczęło się w Jarocinie”, przygotowana przez p. Karolinę Szerle i prezesa Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego – p. Roberta Rogackiego, który oprowadził gości po ekspozycji. Po uroczystości harcerze udali się na pobliski cmentarz, gdzie znicze pamięci zapłonęły na grobach powstańców i pod tablicą na ścianie kaplicy cmentarnej, upamiętniającą m.in. wielkopolski zryw lat 1918/1919.

Organizując powstańczą wieczornicę, harcerze nawiązali do poznańskiej tradycji śpiewaczej, kiedy to Wielkopolanie, wykonując polskie utwory, manifestowali wobec pruskiego zaborcy swe narodowe przywiązanie. My zaś w ów piątkowy wieczór mieliśmy okazję, by, integrując się, przywołać powstańczymi pieśniami ducha zwycięskiej insurekcji Wielkopolan i  cieszyć się wywalczoną przez naszych przodków wolnością.

• Spotkanie z przedstawicielami Cechu Rzemiosł Różnych  i Kopalni Gazu Ziemnego
          • Spotkanie z przedstawicielami Cechu Rzemiosł Różnych i Kopalni Gazu Ziemnego

•      11 stycznia 2023 roku uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie spotkali się z przedstawicielami Cechu Rzemiosł Różnych z Jarocina oraz Kopalni Gazu Ziemnego w Radlinie. Inicjatywa miała na celu  ułatwienie  uczniom i ich rodzicom podjęcie decyzji dotyczących wyboru szkoły ponadpodstawowej i zawodu oraz związanym z tym poszukiwaniem miejsca praktyk. Spotkanie rozpoczęły przedstawicielki jarocińskiego Cechu Rzemiosł, prezentując specyfikę kształcenia w szkole branżowej oraz szeroki wachlarz profesji, jaki oferuje ich instytucja. Młodzież otrzymała również foldery z najważniejszymi informacjami branżowymi, a korzyści płynące z wyboru tej ścieżki edukacyjnej zaprezentowane zostały w materiale filmowym.

W drugiej części absolwent naszej szkoły, a obecnie przedstawiciel Kopalni Gazu Ziemnego w Radlinie inż. Paweł Kantorski, przybliżył specyfikę pracy górnika naftowego oraz znaczenie tej branży dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Swe wystąpienie zakończył konkluzją mówiącą o tym, iż wybór zawodu jest bardzo ważny, bowiem praca winna być przyjemnością, a nawet pasją, co powoduje, że nie traktujemy jej jako zła koniecznego, ale formę samodoskonalenia. Dzięki temu zdobywamy kolejne szczeble awansu zawodowego, osiągając nie tylko korzyści materialne, ale i szeroko pojęty szacunek w społeczeństwie.

• Wystawa pt. „… zaczęło się w Jarocinie”

•       Z okazji 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie zorganizowana została okolicznościowa wystawa pt. .zaczęło się w Jarocinie Na osiemnastu planszach ukazano realia życia ziemi jarocińskiej pod władzą pruską, tworzenie się polskich organizacji niepodległościowych, udział oddziałów jarocińskich w walkach na frontach powstania oraz etapy tworzenia polskiej administracji.

Dla nas szczególne znaczenie ma jedna z plansz ukazująca postać mjr. Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga, bowiem dowodzący powstańczymi oddziałami z Jarocina major Gorzeński spoczywa na cmentarzu w Lgowie, gdzie oddajemy mu hołd podczas corocznych uroczystości w lutym i czerwcu.

Zorganizowana przez panią Karolinę Szerle i pana Roberta Rogackiego wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej, zarówno ze starszych klas, jak i z młodszych roczników. Cieszy zatem fakt, że zwycięska insurekcja Wielkopolan z lat 1918-1919 wciąż budzi zainteresowanie młodego pokolenia, które wie, że: Ich zadaniem było pójść i wywalczyć wolność, naszym – zachować o nich żywą pamięć. I z tego zadania społeczność Szkoły Podstawowej w Żerkowie znakomicie się wywiązuje!