• Kangur Matematyczny
          • Kangur Matematyczny

          •      21 marca 2024 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny", którego głównym celem jest szeroka popularyzacja matematyki. Organizatorem konkursu w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu, a koordynatorem regionalnym Wielkopolskie Towarzystwo Matematyczne "KANGUR" w Rokietnicy.

            Uczestnikami konkursu byli uczniowie kl. III-VIII. Udział w konkursie wzięło 74 uczniów w następujących kategoriach:

            • Maluch: 36 uczniów z kl. III-IV;
            • Beniamin: 34 uczniów z kl. V-VI;
            • Kadet: 4 uczniów z kl. VII-VIII.

            Każdy uczestnik konkursu otrzymał tangram chiński. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać wyników konkursu. Wszystkich miłośników matematyki już dzisiaj zachęcamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

        • Dzień bez plecaka
          • Dzień bez plecaka

          •      Kolejny raz 21 marca uczniowie wykazali się nietuzinkowymi pomysłami. To właśnie w pierwszy dzień wiosny mogli przynieść szkolne przybory w czymś, co zastąpiłoby tradycyjny plecak. Trzeba przyznać, że, mimo kolejnej edycji akcji, uczniowie imponują pomysłowością.

            W tym roku nie zabrakło dużej liczby torebek pożyczonych od mamy, koszyków na zakupy od babci, czy też wiaderek z ogródka. Największa oryginalnością wykazały się dzieci, które swoje szkolne przybory przywiozły na deskorolce, przyniosły w grillu ogrodowym, czy w transporterku dla kota lub ciągniętym wózku sklepowym. Jesteście NAJLEPSI !! Szykujcie pomysły na kolejny rok;)

        • Wyjazd klas szóstych do Jarocińskiego Ośrodka Kultury
          • Wyjazd klas szóstych do Jarocińskiego Ośrodka Kultury

          •      21 marca 2024 roku uczniowie klas szóstych udali się do Jarocińskiego Ośrodka Kultury, by obejrzeć przedstawienie „Hobbit”, przygotowane przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa.

            Co ciekawe, uczniowie nie tylko oglądali, ale także zostali zaangażowani w występ. Już w pierwszej scenie sztuki Thorin wybrał grupę chętnych, którzy mieli pomóc bohaterom w wyprawie na Samotną Górę. Młodzi odbiorcy sztuki (w tym nasi uczniowie) trzykrotnie gromadzili się na scenie. Taki zabieg twórców bardzo spodobał się publiczności, o czym świadczyła entuzjastyczna reakcja.

        • Wieczornica z okazji 105. rocznicy  zakończenia Powstania Wielkopolskiego
          • Wieczornica z okazji 105. rocznicy zakończenia Powstania Wielkopolskiego

          •       17 marca 2024 roku żerkowscy harcerze z 33. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Mikołaja Kopernika zaprosili mieszkańców Żerkowa na wieczornicę z okazji 105. rocznicy zakończenia Powstania Wielkopolskiego. Gościem specjalnym imprezy była Schola „Cieleckie Słowiki” z dyrygentem Patrykiem Urbaniakiem.

            Zorganizowana w auli Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie uroczystość rozpoczęła się od „Roty”, po czym zgromadzonym zaproponowano wspólne śpiewanie pieśni powstańczych. Posiłkując się rozdanymi przez harcerzy śpiewnikami, wykonano m.in. utwory: „Marsylianka Wielkopolska”, „Gdy szedłem raz od Warty” oraz „Hej, druhowie”. Goście z Cielczy, oprócz wsparcia muzycznego wieczornicy, zaprezentowali również kilka pieśni, wśród których znalazła się kompozycja „Ojczyzno ma”. Pomiędzy utworami prowadzący imprezę druhowie: Ewa Marek-Skiba oraz Kamil Mikołajczak przedstawili historię Powstania Wielkopolskiego. Doskonałym zaś dopełnieniem powstańczego klimatu był prezentowany na scenie mundur, a także broń z epoki.

            Imprezę zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, po czym przewodniczący Rady Miejskiej Żerkowa - p.Wojciech Gałązka oraz dyrektor żerkowskiej szkoły - p.Magdalena Florczak podziękowali harcerzom za zorganizowanie wieczornicy, a przybyłym mieszkańcom - za wspólne wykonanie powstańczych pieśni. Czy może być bowiem coś bardziej wielkopolskiego niż wspólny śpiew? W okresie zaborów Wielkopolanie w ten sposób manifestowali swą polskość wobec pruskiego zaborcy, my zaś pielęgnujemy tym sposobem naszą pamięć o bohaterach Wielkopolskiej Insurekcji.

        • Wyjazd klas piątych do Jarocińskiego Ośrodka Kultury
          • Wyjazd klas piątych do Jarocińskiego Ośrodka Kultury

          •      15 marca 2015 roku uczniowie klas piątych udali się do Jarocińskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie przygotowane przez artystów wrocławskiego Narodowego Teatru Edukacji. Spektakl „Dzieci sieci” miał charakter profilaktyczny, bowiem jego celem była przestroga przed tworzeniem fałszywego wizerunku w rzeczywistości wirtualnej; może to mieć dotkliwe i całkiem realne konsekwencje, zwłaszcza dla młodych ludzi.

            Przedstawienie zrealizowano z wykorzystaniem nowoczesnej scenografii, dzięki czemu uczniowie mogli nie tylko usłyszeć, ale też zobaczyć liczne komunikaty pojawiające się w przestrzeni wirtualnej. Zakończenie opowieści akcentowało wartość prawdziwej przyjaźni.

        • XX Powiatowe Zawody Chemiczne
          • XX Powiatowe Zawody Chemiczne

          •      We wtorek, 12 marca br., w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Jarocinie odbyły się XX Powiatowe Zawody Chemiczne zarówno dla uczniów szkół ponadpodstawowych, jak i szkół podstawowych.

            W kategorii szkół ponadpodstawowych rywalizowało ze sobą 12 uczniów, którzy reprezentowali ZSZ Nr 2 oraz LO w Jarocinie.

            W drugiej kategorii uczestniczyło w nich 11 uczniów szkół podstawowych: z Zespołu Szkół Społecznych i Szkoły Podstawowej Nr 3 w Jarocinie, Szkoły Podstawowej w Żerkowie, Niepublicznej Szkoły Podstawowej Zaradni Odważni Oryginalni w Wilkowyi i Szkoły Podstawowej w Jaraczewie.

            Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy VIII a, przygotowywane pod okiem nauczyciela chemii p. W. Bożejewicza:

            Julia Żakowska, Nikola Typańska, Emila Pawlak i Jagoda Sokowicz.

            Choć naszym dziewczętom nie udało się wywalczyć miejsc na podium, walka była wyrównana i samo uczestnictwo w trudnym turnieju ważnym sprawdzianem.

             

            Wręczenia nagród i dyplomów dokonały: pani starosta Lidia Czechak i pani dyrektor LO Dorota Andrzejewska. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy - gadżety ufundowane przez Starostwo Powiatowe.

            Organizatorami zawodów były nauczycielki chemii z jarocińskiego liceum: Ewa Peplińska i Karolina Pluta we współpracy ze Starostwem Powiatowym.

            Laureatom i uczestnikom należą się gratulacje. Natomiast wszystkich zainteresowanych chemią można zaprosić do wzięcia udziału w zawodach szkolnych i powiatowych w przyszłym roku.

        • Góra Grosza
          • Góra Grosza

          •       Gdy za oknem przedwiośnie, a w klasach słychać brzęk monet, to znak, iż w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie nadszedł czas finału „Góry Grosza”. 6 marca do szkolnego sztabu akcji, zawitali przedstawiciele klas, by przekazać zebrane monety. I jak co roku, brawa należą się całej społeczności żerkowskiej podstawówki, bowiem naszą specjalnością stają się ćwierćtonowe „Góry Grosza”. Taką usypaliśmy również i w tym roku, a jej wartość wyniosła ponad 4000 zł. Bo kto, jeśli nie my!!!

            Zebrane środki zasilą „Towarzystwo Nasz Dom”, gromadzące fundusze na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci, w szczególności wychowujących się poza własną rodziną.

            Tradycyjnie już, nasza zbiórka miała formę zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski konkursu na „Największą Klasową Górę Grosza”. Czas zatem ogłosić zwycięzców:

            I miejsce – klasa IIc

            II miejsce – klasa IVa

            III miejsce – klasa Vc

            Laureatom gratulujemy, szczególnie zaś klasie IIc, która powtórzyła swój sukces sprzed roku!!!

            Jednakże fantastycznie sprawiła się cała społeczność naszej szkoły. Dziękujemy zatem: uczniom za zaangażowanie, wychowawcom klas i świetlicy za motywowanie, rodzicom za organizowanie domowych zbiórek oraz sklepikowi szkolnemu za przekazane monety. Specjalne podziękowania kierujemy do Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego w Żerkowie za ufundowanie, jak co roku,  nagród w naszym konkursie.

        • Meteorologiczne zajęcia „Kolorowego Uniwersytetu”
          • Meteorologiczne zajęcia „Kolorowego Uniwersytetu”

          •         Dlaczego, gdy jest gorąco, to się pocimy, a gdy zimno, to drżymy? Czym się różni pogoda od klimatu? Na te i inne pytania studenci z klasy IVa ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie szukali odpowiedzi 12 marca 2024 r. podczas kolejnego zjazdu „Kolorowego Uniwersytetu”.

            Tym razem swe podwoje otworzył Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, gdzie prof. dr hab. Arkadiusz Tomczyk z Zakładu Meteorologii i Klimatologii wygłosił wykład „Pogoda i klimat a nasze samopoczucie”. Zapoznawszy zgromadzonych z podstawami meteorologii, prelegent przeszedł do omówienia oddziaływania pogody na człowieka. Padły specjalistyczne pojęcia, takie jak: bodźce, warunki termoneutralne, promieniowanie UVA i UVB, receptory bodźców czy warunki biometeorologiczne. Uff… solidny bagaż wiedzy, ale w końcu to zajęcia na Uniwersytecie. Po części teoretycznej żerkowscy studenci udali się do stacji meteorologicznej, gdzie prof. Tomczyk zaprezentował poszczególne jej elementy oraz  przybliżył sposoby dokonywania pomiarów. Po tak intensywnych zajęciach zdecydowanie należała się nagroda. Zadbała o to koordynator projektu – pani dr Renata Popiołek, obdarowując naszych żaków „uniwersyteckimi krówkami”. I jak tu nie wierzyć starożytnym, którzy pisali: „Jak słodko jest zdobywać wiedzę…”.

        • Wizyta Biskupa w naszej szkole
          • Wizyta Biskupa w naszej szkole

          •       Dnia 11 marca 2024 r. miało miejsce w naszej szkole niecodzienne wydarzenie: w ramach wizytacji kanonicznej Parafii pw. Św. Stanisława w Żerkowie naszą szkołę odwiedził ks. bp. Łukasz Buzun, biskup pomocniczy Diecezji Kaliskiej. Kapłan przybył punktualnie o godz. 10.30 w towarzystwie ks. kanonika Jarosława Gzika, proboszcza żerkowskiej parafii oraz wikariusza ks. Roberta Olejnika. Cała społeczność szkolna przygotowała się na to spotkanie. Uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami zajęli miejsca: od wejścia głównego w starszej części szkoły przez korytarze, hol i balkon nad aulą po miejsce przy szatniach i wejściu do auli. Ustawieni zostali w taki sposób, aby wchodzący do szkoły goście mogli zobaczyć się z młodzieżą oraz z nią przywitać. Natomiast dzieci z klas I-III oraz z oddziału zerowego czekały już w auli, do której po przywitaniu przemieścili się pozostali uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Słowa utworu „Bądź pozdrowiony Gościu nasz” otwierały spotkanie w auli. Następnie uczniowie przygotowani przez katechetów p. M. Wydubę oraz p. M. Biskupa słowem, wierszem i piosenkami powitali czcigodnego gościa. Również dyrektor Magdalena Florczak zwróciła się do biskupa tymi słowami: „Jego Ekscelencjo, czcigodny Księże Biskupie! W imieniu całej społeczności szkolnej mam zaszczyt powitać Cię w murach naszej szkoły jako dobrego i życzliwego Pasterza Diecezji Kaliskiej. Cieszymy się niezmiernie, że Ksiądz Biskup składa wizytę w naszej szkole – Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie. Obecność tak zacnej osoby jest wielkim zaszczytem dla całej społeczności uczniowskiej i nauczycielskiej, która bardzo ceni sobie współpracę z kościołem na polu edukacyjno–wychowawczym.

                      Ksiądz biskup odpowiedział na to powitanie i skierował kilka słów do zgromadzonych w auli. Mówił o patronach, wzorcach i wartościach. Chwalił dzieci i młodzież. Następnym punktem wizytacji było spotkanie z nauczycielami w pokoju nauczycielskim. Ksiądz biskup w bardzo serdeczny sposób rozmawiał z zebranymi. Pytał o lekcje religii, rekolekcje, codzienność. Podkreślał trud i odpowiedzialność w pracy nauczyciela.

            Na koniec spotkania ksiądz biskup dał się namówić na słodki poczęstunek z dyrekcją szkoły oraz katechetami.

            Mamy nadzieję, że wizyta księdza biskupa w progach naszej szkoły zapisze się w naszych sercach i pamięci. Bardzo cieszymy się z odwiedzin Jego Ekscelencji księdza biskupa i życzymy wielu łask Bożych w dalszej pracy duszpasterskiej.

        • Polityczny wykład Kolorowego Uniwersytetu
          • Polityczny wykład Kolorowego Uniwersytetu

          •      Polityka jest wszędzie! Przekonali się o tym studenci klasy IV a ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, którzy ostatniego dnia lutego udali się na kolejne zajęcia „Kolorowego Uniwersytetu”.  Tym razem gościli na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, gdzie  mgr Michał Mijalski z Zakładu Badań Niemcoznawczych wygłosił wykład „Polityka – to, o czym dorośli (często) nie potrafią mówić dzieciom”.

            Na początku prowadzący zapytał zgromadzonych, czy interesują się polityką. Wśród prawie stuosobowego audytorium zgłosiło się raptem kilka osób. Wykładowca postanowił zatem udowodnić, że tak naprawdę to wszyscy interesujemy się polityką, tylko o tym nie wiemy. Po wspólnym zdefiniowaniu słowa „polityka” mgr Mijalski ukazał specyfikę politycznego świata przez pryzmat zagadnień, m.in.: Co to jest władza i skąd do nas przyszła? Co to jest mądra władza i głupia władza? Kto jest ważniejszy: państwo czy ja? Dlaczego państwo zawsze bierze od nas pieniądze i czemu aż tyle? Czym się różni cenzura od krawcowej? Gdzie kupić kiełbasę wyborczą i czy można się nią przejeść? Po wspólnym rozwikłaniu powyższych kwestii prowadzący ponownie zapytał zgromadzonych o ich zainteresowania polityką. Tym razem zgłosiła się ponad połowa sali. No cóż, polityka jest jednak wszędzie!

        • Sesja wyjazdowa Młodzieżowej Rady Miejskiej
          • Sesja wyjazdowa Młodzieżowej Rady Miejskiej

          •      1 marca 2024 roku radni Młodzieżowej Rady Miejskiej Żerkowa udali się na sesję wyjazdową, aby poznać instytucje oraz inwestycje gminy Żerków. Wizytację rozpoczęli od siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Żerkowie, gdzie obejrzeli jeden z wozów bojowych jednostki i zapoznali się z zadaniami, jakie obecnie realizuje straż pożarna. Następnie przeszli do pobliskiego Centrum Aktywności Lokalnej, gdzie zwiedzili bibliotekę oraz pomieszczenia wykorzystywane w ramach lokalnej aktywności. Kolejnym punktem był Zakład Aktywności Zawodowej „Promyk”. Tam, oprócz poznania specyfiki funkcjonowania zakładu, obejrzeli również pracownie – artystyczną i poligraficzną, pralnię oraz salę rehabilitacyjną.

            Po zwizytowaniu żerkowskich instytucji radni przejechali do Żółkowa, gdzie zwiedzili oczyszczalnię ścieków i zapoznali się z wykorzystywaną tam technologią oczyszczania biologicznego. Obejrzeli także funkcjonującą opodal farmę fotowoltaiczną. Na zakończenie udali się do hali sportowej w Komorzu Przybysławskim – jednej z większych inwestycji gminnych ostatnich lat. Jak widać, nasza gmina to nie tylko wspaniałe widoki, baseny i Śmiełów. To także wiele instytucji oraz inwestycji, których nie powstydziłby się żaden samorząd lokalny w naszym kraju.

            Miejmy nadzieję, że zdobyta podczas tej sesji wiedza umożliwi młodym radnym jeszcze skuteczniejszą działalność nie tylko na niwie Młodzieżowej Rady Miejskiej, ale być może w przyszłości już w „dorosłej” Radzie.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Żerkowie
        • 62 740 38 95 62 740 30 15
        • ul. Cmentarna 10 63-210 Żerków Poland