• Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego
          • Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

          •      Pamiętając o tych, którzy, natchnieni słowami Jana Ignacego Paderewskiego, dostrzegli dziejowy moment oswobodzenia spod pruskiej niewoli kolebki polskiej państwowości, zebraliśmy się 27 grudnia 2023 roku na żerkowskim Rynku, by oddać im cześć w Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

            Uroczystość zgromadziła delegacje: władz samorządowych Żerkowa z burmistrzem Miasta i Gminy Żerków - p. Michałem Surmą, Rady Powiatu Jarocińskiego z członkiem zarządu - p. Mariuszem Stoleckim, Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z prezesem - p. Robertem Rogackim, 33. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. M. Kopernika w Żerkowie z drużynową - p. Ewą Marek - Skibą, Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Dobieszczyźnie, Koła Żerków Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, Akcji Katolickiej z Żerkowa. W obchodach uczestniczyły także  poczty sztandarowe i delegacje: Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie z p. dyrektor Magdaleną Florczak, Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Chrzanie, Ochotniczej Straży Pożarnej z Żerkowa i Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Żerkowie.

            Punktualnie o godz. 9.00 złożono kwiaty pod pomnikiem poległych i pomordowanych mieszkańców miasta. Po salucie honorowym, oddanym przez Bractwo Kurkowe, burmistrz Żerkowa podziękował za udział w uroczystości, czym obecni zaświadczyli o pamięci dla tych, którzy wywalczyli wolność naszej ziemi.

            Dalszy ciąg rocznicowych uroczystości odbył się na cmentarzu w Lgowie, dokąd udali się przedstawiciele: władz samorządowych gminy Żerków, Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, 33. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. M. Kopernika w Żerkowie oraz poczty sztandarowe wraz z delegacjami: Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie i Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Żerkowie. Po wystawieniu przez harcerzy warty honorowej przy grobie dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga, zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicz pamięci.

             Żerkowskie obchody 105. rocznicy zwycięskiego zrywu Wielkopolan zakończyła o godz. 16.40 „iluminacja powstańcza”, która, przy dźwięku syreny Ochotniczej Straży Pożarnej, zorganizowana została na Rynku w Żerkowie przez kibiców GKS Żerków.

        • Święto Patrona Szkoły
          • Święto Patrona Szkoły

          •      Święto Patrona Szkoły tradycyjnie obchodziliśmy w ostatni dzień nauki przed bożonarodzeniową przerwą świąteczną, gdyż Nasz Patron Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia, czyli w Wigilię  Bożego Narodzenia w 1798 roku. Tradycja minionych lat, a jednocześnie inna kreatywność artystyczna, sprawiają, że dzień ten każdego roku jest wyjątkowym świętem.

                        Dzień Patrona rozpoczął się od wprowadzenia Pocztu Sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego. Wszyscy zebrani w auli Naszej szkoły zostali zapoznani z życiorysem Adama Mickiewicza, który przypomniały uczennice prowadzące akademię. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, Magdalena Florczak, która nawiązała do laureatów 18. edycji Gminnego Konkursu „Mickiewicz Nasz”. Wydarzenie odbyło się 1 grudnia 2023 roku w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Na scenę zostali zaproszeni laureaci konkursu recytatorskiego            z Naszej Szkoły: Jakub Głodek, Damian Dzierla, Nadia Królak, Maria Surma oraz Maja Rebelska, którzy wyrecytowali fragmenty utworów Adama Mickiewicza. Na zakończenie pierwszej części uroczystości cała społeczność szkolna odśpiewała hymn szkoły, a następnie wyprowadzony został Sztandar Szkoły.

                        W drugiej części odbyła się akademia „Imieniny i urodziny Adama” przygotowana przez uczniów klasy Va i Vb pod opieką wychowawców – Pani Mileny Wyduby, Pana Romana Wyduby oraz nauczycielki języka polskiego, Pani Anny Pateckiej.

                        Widzowie mogli zobaczyć sceny popularnych bajek Adama Mickiewicza („Przyjaciele”, „Pies i wilk”, „Lis i kozioł”, „Zając i żaba”, „Koza, kózka i wilk”) i zasiąść z Mickiewiczem przy świątecznym stole. Na zakończenie akademii uczniowie zatańczyli poloneza, a harcerze z Naszej szkoły na ręce Pani Dyrektor wręczyli „Światełko Pokoju”. Uroczystość była wyjątkowym spotkaniem, gdyż przypadała w magicznym okresie Świąt Bożego Narodzenia.

                        Żegnając wszystkich Pani Dyrektor życzyła zebranym, aby radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia wypełniły nadchodzące dni oraz towarzyszyła wszystkim przez cały Nowy Rok. Wszyscy zebrani w auli na zakończenie wspólnie zaśpiewali kolędę „Dzisiaj w Betlejem”, a następnie uczniowie z wychowawcami udali się do swoich sal lekcyjnych, w których odbyły się spotkania opłatkowe.

        • Wycieczka grupy 0a
          • Wycieczka grupy 0a

          •      „Delfinki” z naszej szkolnej zerówki wybrały się przed świętami Bożego Narodzenia do Wielkiej Fabryki Elfów w Poznaniu. Na początku wycieczki spotkały się z Elfem Kompozytorem, który miał zaprezentować Świętemu Mikołajowi partyturę melodii świąt. Niestety nutki się rozsypały , a Elf nie mógł przypomnieć sobie ich kolejności. Dlatego zaproponował naszej grupie, żeby pomogła mu w poszukiwaniu tych zagubionych nutek. Dzieci wraz z przewodnikami zwiedzały kolejne uliczki miasteczka Elfów i wykonywały 10 przeróżnych zadań: logiczne, muzyczne, ruchowe i interaktywne. Mogły skorzystać również z wielu atrakcji : dmuchańców, dużych puzzli, siłowni z rowerkami, gry na bum rurkach i bębnach oraz indywidualnie pisały list do św. Mikołaja. Nasze przedszkolaki wspaniale poradziły sobie z odszukaniem wszystkich nutek i pomogły Elfom ocalić święta Bożego Narodzenia. W nagrodę spotkały się z Mikołajem, który wręczył im pamiątkowe dyplomy.

            To była dla „Delfinków” wielka fantastyczna przygoda. Warto było odwiedzić takie miejsce dla dzieci pełne zabaw, radości i tych wszystkich świątecznych historii.

        • Podsumowanie akcji GWIAZDKA DLA ZWIERZAKA
          • Podsumowanie akcji GWIAZDKA DLA ZWIERZAKA

          •      Od początku grudnia 2023 roku trwała akcja GWIAZDKA DLA ZWIERZAKA  podjęta przez uczniów klasy 2a, a polegająca na zbiórce karmy dla zwierząt w zamian za własnoręcznie wykonane przez dzieci ozdoby świąteczne. Włączyły się  w nią również pani Alicja Kuzdżał – Idczak  (lekarz weterynarii),  pani dyrektor naszej szkoły - Magdalena Florczak oraz wicedyrektor – Barbara Piekarska. Dzieci przyjęły tę informację z entuzjazmem, ciesząc się, że ich pomysł został dostrzeżony i doceniony. Dzięki uprzejmości państwa Grzelaków w czwartek,  21.12.2023r. dzieci udały się do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Radlinie, by przekazać zebrane dary. Na miejscu zostaliśmy oprowadzeni po obiekcie  i dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje schronisko. Choć pogoda nam nie sprzyjała, zobaczyliśmy boksy, w których mieszkają psy oraz ich wybiegi, a także pomieszczenia, gdzie przebywają koty. Na koniec otrzymaliśmy kalendarz ze zdjęciami podopiecznych schroniska, pamiątkowy plan lekcji oraz pocztówkę z życzeniami świątecznymi. Były też upominki indywidualne - każde dziecko otrzymało kolorowankę  JAK DBAĆ O PSA?  Ponieważ dzieci bardzo zaangażowały się w możliwość niesienia pomocy skrzywdzonym i bezbronnym zwierzętom, zadeklarowały powtórzenie akcji  w przyszłym roku. Wtedy zamówimy lepszą pogodę i może uda nam się wyjść z pieskami na spacer :)

        • Warsztaty świąteczne klasy II c
          • Warsztaty świąteczne klasy II c

          •      19 grudnia 2023 roku uczniowie klasy II c wraz z  wychowawczynią wzięli udział w zajęciach warsztatowych, których celem było wykonanie stroików bożonarodzeniowych. Zajęcia przeprowadziła mama jednego z uczniów, pani Jagoda Jagła. Pod jej czujnym okiem dzieci z dużym zaangażowaniem i zapałem przystąpiły do pracy.

            Efektem działań uczniów były piękne własnoręcznie wykonane stroiki, które przyozdobią świąteczne stoły w ich domach. Podczas tworzenia kompozycji dzieci wykazały się pomysłowością i kreatywnością. Wszystkim uczestnikom zajęć towarzyszył dobry humor.

            Dziękujemy pani Jagodzie za ciekawe zajęcia, poświęcony czas oraz materiały potrzebne do wykonania stroików.

        • „Opowieść wigilijna” w wykonaniu Szkolnego Kółka Teatralnego
          • „Opowieść wigilijna” w wykonaniu Szkolnego Kółka Teatralnego

          •      19 grudnia 2023 roku uczniowie należący do Szkolnego Kółka Teatralnego mieli dwukrotnie okazję zaprezentować efekt swej kilkumiesięcznej pracy. Premiera spektaklu odbyła się dwa dni wcześniej, 17 grudnia i została bardzo ciepło przyjęta przez zgromadzoną w auli publiczność.

            Ponadczasowa opowieść Dickensa, choć napisana językiem epiki, zawiera mnóstwo dramatyzmu, stąd dość często przenoszona jest na deski teatru. Ebenezer Scrooge, główny bohater utworu, to zgorzkniały skąpiec, który krytycznie wypowiada się na temat świąt, źle traktuje swego pracownika, a także nie dba o relacje ze swym siostrzeńcem. Zmianę nastawienia zapoczątkowuje zaskakująca wizyta gościa z zaświatów – Jakuba Marley’a, byłego wspólnika, który przestrzega Ebenezera przed konsekwencjami takiego życia, a także zapowiada przyjście kolejnych duchów. Najbardziej wstrząsająca okazuje się wizyta Ducha Przyszłych Świat Bożego Narodzenia, który pokazuje mu grób bohatera. Obrazy z przeszłości, teraźniejszości i wizja śmierci powodują całkowitą przemianę bohatera.

            Wszystkie wspomniane wątki zostały ukazane przez młodych aktorów: Tymoteusza Wlazika (Scrooge), Antoninę Walczak (Fred, Narzeczona), Magdalenę Grobelną (Marley, Przechodzień 1), Zofię Michalak (Duch Przeszłych Świąt Bożego Narodzenia, Przechodzień 3), Alicję Robaszkiewicz (Duch Teraźniejszych Świąt Bożego Narodzenia, Głos), Sarę Szulc (Duch Przyszłych Świąt Bożego Narodzenia, Sąsiadka 2), Weronikę Borovik (Bob Cratchit), Karolinę Rojewską (Fan, Sąsiadka 1), Igę Florczak (Tim, Wolontariuszka 1), Nikolę Gogulską (Wolontariuszka 2, siostra Tima), Kacpra Wardeńskiego (młody Scrooge), Marię Surmę (Żona Boba), Maję Rydz (Żona Freda), Krzysztofa Błaszczyka (Sprzedawca choinek, Przechodzień 2), Klaudię Grzegorczyk (Chłopiec, Dziecko), Weronikę Piekarską (Dziecko).

            Reżyserem spektaklu była p. Anna Jezierska, a scenografię opracowała p. Elwira Rzepczyk – Mądra.

        • „Opowieść wigilijna” - przedświąteczne spotkanie dla mieszkańców
          • „Opowieść wigilijna” - przedświąteczne spotkanie dla mieszkańców

          •      W niedzielne popołudnie, 17 grudnia 2023 roku chętni mieszkańcy gminy zgromadzili się w szkolnej auli, by obejrzeć przedstawienie „Opowieść wigilijna” w wykonaniu Szkolnego Kółka Teatralnego działającego w naszej placówce i wysłuchać pastorałek  zaśpiewanych przez uczennice ze Szkoły Podstawowej w Komorzu Przybysławskim. Występy młodzieży odbyły się z inicjatywy Fundacji „Zerknij Tu”, realizującej projekt pt. „Aktywność obywatelska NIE jest nudna”. Spotkanie poprowadziły: p. Dyrektor Magdalena Florczak oraz p. Dorota Surma – Prezes Fundacji „Zerknij Tu”.

            Najpierw widzowie mogli przenieść się, dzięki ponadczasowej „Opowieści wigilijnej”,  do XIX – wiecznego Londynu i być świadkami przemiany głównego bohatera – Ebenezera Scrooge’a. Skąpy i zgorzkniały człowiek był nieczuły na ludzką krzywdę, źle traktował swojego pracownika i nie chciał przyjąć zaproszenia na wspólne świętowanie od swego siostrzeńca. Przemiana Ebenezera dokonała się dzięki wizytom duchów. Wizja śmierci roztoczona przez ostatniego z nich stała się na tyle wstrząsająca dla bohatera, że postanowił on całkowicie zmienić swoje dotychczasowe postępowanie.

                            Historię wymyśloną przez Karola Dickensa w sposób poruszający przedstawili uczniowie Szkolnego Kółka Teatralnego. Scenariuszem i reżyserią zajęła się p. Anna Jezierska, a scenografię opracowała p. Elwira Rzepczyk – Mądra. Wrażenia wizualne, operowanie światłem sprawiły, iż widzowie mogli poczuć się jak w teatrze.

            Kolejną część spotkania stanowiły występy uczennic z Komorza Przybysławskiego, które nie tylko pięknie wykonały pastorałki, ale tez przedstawiły dialog o tematyce świątecznej językiem gwary wielkopolskiej.

            Na zakończenie wystąpiła Katarzyna Sroczyńska, absolwentka żerkowskiej podstawówki i gimnazjum, która w towarzystwie chórku dwukrotnie wykonała utwór „Coraz bliżej święta”, stawiając kropkę nad „i” w tworzeniu świątecznej atmosfery, udzielającej się wszystkim uczestnikom spotkania.

          • Podsumowanie akcji „Kartka dla seniora” i zbiórki podarunków dla Domu Dziecka

          •      15 grudnia 2023 roku  w naszej szkole podsumowano akcję "Kartka dla Seniora" i zbiórkę podarunków dla dzieci z Domu Dziecka w Górze. W naszych skromnych progach zawitali  goście wyjątkowi! O godzinie 9.30 powitaliśmy przedstawicieli dzieci z Domu Dziecka w Górze i podopiecznych DPS w Raszewach oraz Dobieszczyźnie, którzy przybyli wraz z opiekunami. Wszyscy wspólnie obejrzeliśmy spektakl przygotowany przez p. Ewę Marek - Skibę i p. Ewę Siwek. Dzieci występujące na scenie wywołały wiele wzruszeń i za swój występ otrzymały wielkie brawa.

            Akcja "Kartka dla Seniora" po raz kolejny pokazała, jak chętnie uczniowie angażują się w integrację z osobami starszymi. Z całego serca Wam dziękujemy! Organizatorki akcji zgromadziły ponad 80 przepięknych kartek z życzeniami płynącymi prosto z serca. Jak przyznały, to wielka duma mieć pod swoją opieką w świetlicach i w szkole dzieci o tak otwartych sercach i takiej bezinteresowności.

            Podarunki dla Domu Dziecka w Górze zapełniły świetlicę szkolną. Wśród darów znalazły się piękne kolorowe skarpetki, bielizna, mnóstwo słodyczy, chemii.. przyborów szkolnych i wiele innych. Każda z tych rzeczy ułatwi dzieciom codzienność w placówce. Bardzo dziękujemy ♥️

            Po zakończonych występach organizatorzy akcji,  wraz z gośćmi, p. dyrektor Magdaleną Florczak i p. wicedyrektor Barbarą Piekarską, przedstawicielami poszczególnych klas, udali się do stołówki szkolnej na poczęstunek. To był bardzo miły poranek, który obudził chęć organizowania kolejnych przedsięwzięć.

        • Warsztaty świąteczne klas pierwszych w Muzeum w Śmiełowie
          • Warsztaty świąteczne klas pierwszych w Muzeum w Śmiełowie

          •      14 grudnia 2023 roku uczniowie klas pierwszych, wraz z wychowawcami i panią Iwoną Jaksa – Poniecką, uczestniczyli w warsztatach świątecznych "Magia dawnych świąt", zorganizowanych przez Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.

            Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, jak wyglądały ulubione święta Adama Mickiewicza oraz w jaki sposób dawniej przygotowywano się do świąt Bożego Narodzenia. W części warsztatowej uczniowie wykonali piękne aniołki z papieru i bibuły.

        • Wyjazd siódmoklasistów do Jarocińskiego Ośrodka Kultury
          • Wyjazd siódmoklasistów do Jarocińskiego Ośrodka Kultury

          •      14 grudnia 2023 roku uczniowie klas siódmych udali się do Jarocińskiego Ośrodka Kultury na spektakl „Dziady, cz. II” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.

            Wykorzystanie motywu teatru w teatrze, a także oryginalna kreacja duchów pojawiających się podczas obrzędu wzbudziły zaciekawienie młodych widzów. Spektakl oparty był na  treściach znanych z II części „Dziadów”, ale pojawiły się także motywy z, niedokończonej przez artystę, części pierwszej.

            Uczniowie mieli okazję podziwiać z bliska elementy scenografii, co z pewnością także wpłynęło na pozytywny odbiór przedstawienia.

        • III  sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej Żerkowa
          • III sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej Żerkowa

          •      14 grudnia 2023 roku radni ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, wraz z opiekunem p. Robertem Rogackim, uczestniczyli  w III  sesji Młodzieżowej Rady Miejskiej Żerkowa. W obradach wzięły również udział władze gminne: burmistrz Miasta i Gminy Żerków - p. Michał Surma, przewodniczący Rady Miejskiej Żerkowa - p. Wojciech Gałązka, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Żerkowa - p. Grzegorz Andraszak oraz sekretarz Gminy Żerków - p. Bartłomiej Nowicki.

            Po zatwierdzeniu protokołu z II sesji podjęto uchwały w sprawie wyboru członków prezydium Młodzieżowej Rady Miejskiej Żerkowa. Następnie pochylono się nad wnioskowaną przez sekretarza Młodzieżowej Rady Miejskiej Kacpra Wardeńskiego uchwałą, dotyczącą jednorazowego stypendium dla uzdolnionych uczniów szkół podstawowych gminy Żerków. Przed głosowaniem radny Tomasz Tylski  poprosił o przedstawienie kryteriów przyznawania stypendium, do czego odniósł się przewodniczący Rady Miejskiej p. Wojciech Gałązka. Ostatnią przegłosowaną uchwałą był plan pracy Młodzieżowej Rady Miejskiej na rok 2024.

            Kolejnym punktem obrad były sprawy różne;  jak zwykle najaktywniejsi byli radni z żerkowskiej podstawówki. Na zakończenie sesji zgromadzeni podzielili się opłatkiem, Była to  znakomita okazja do mniej formalnych rozmów z władzami gminnymi, co skrzętnie wykorzystali nasi radni.

        • III wykład "Kolorowego Uniwersytetu"
          • III wykład "Kolorowego Uniwersytetu"

          •       „Czy trudno jest wynaleźć wynalazek? O innowacyjności, kreatywności i innych ciekawych słowach, ale też o próbach, uczeniu się i uporze”. Tak okazale brzmiał tytuł kolejnego wykładu „Kolorowego Uniwersytetu”, na który 13 grudnia 2023 roku udali się studenci z klasy IVa Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie wraz z opiekunami: Robertem Rogackim i Magdaleną Urbańską-Szychta. Po wspólnym zdefiniowaniu na początku zajęć słowa „wynalazek ”, wykładowczyni dr Anna Basińska z Pracowni Innowacji Edukacyjnych i Technologii Językowych, zaprezentowała sylwetki wynalazców, zwracając uwagę na okoliczności opracowania ich dzieł. Był to bowiem nie tylko pomysł, ale i potrzeba, wiedza, upór, a niekiedy i… pomyłka. Po wykładzie, słuchacze mieli możliwość zapoznania się z pomocami naukowymi prezentowanymi podczas wykładu, wśród których szczególną popularnością cieszyły się kevlarowe kamizelki kuloodporne. A jak ten nasz świat jest mały, mogli przekonać się żerkowscy studenci podczas rozmowy z prelegentką. Okazało się bowiem, że dr Basińska jeszcze jako harcerka, korzystała ze schroniska młodzieżowego, które swego czasu znajdowało się w naszej szkole. W tych okolicznościach, zajęcia nie mogły zakończyć się inaczej niż wspólnym zdjęciem z wykładowczynią oraz przybiciem piątki, czyli „a high five” jak to mówią na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie tym razem gościliśmy.

        • Mistrzostwa Gminy w halowej piłce nożnej
          • Mistrzostwa Gminy w halowej piłce nożnej

          •      We wtorek dnia 12 grudnia 2023 roku na hali sportowej przy Szkole Podstawowe w Żerkowie odbyły się Mistrzostwa Gminy w Halowej Piłce Nożnej. Turniej został rozegrany w ramach XXV Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej, które były jednocześnie kwalifikacjami do Mistrzostw Powiatu Jarocińskiego. W rywalizacji Igrzysk Dzieci wystąpili zawodnicy ze Szkoły Podstawowej w Dobieszczyźnie, Szkoły Podstawowej w Komorzu Przybysławskim, Szkoły Podstawowej w Chrzanie i Szkoły Podstawowej                w Żerkowie. Młodzi zawodnicy rywalizowali w systemie „każdy z każdym” po 2x8 minut. Gospodarze nie byli zbyt gościnni gdyż wygrali wszystkie mecze           w kolejności z SP Chrzan 12:0, z SP Komorze 5:0 i z SP Dobieszczyzna 3:0 zajmując I miejsce i uzyskując awans do Mistrzostw Powiatu Jarocińskiego, które odbędą się 18 grudnia 2023 roku. II miejsce w turnieju zajęli zawodnicy                     z Dobieszczyzny, III miejsce z Komorza i IV miejsce wywalczyli młodzi piłkarze             z Chrzana. W ramach XXV Igrzysk Młodzieży Szkolnej rywalizowali zawodnicy z klas VII-VIII i w turnieju wzięły udział tylko zespoły ze Szkoły Podstawowej                                     w Dobieszczyźnie i gospodarze ze Szkoły Podstawowej w Żerkowie. Mecz wygrali młodzi piłkarze z Żerkowa 2:0 uzyskując awans do Mistrzostw Powiatu. Składy zwycięskich zespołów:

            Grupa młodsza: Franciszek Żukrowski, Julian Surma, Szymon Grześkowiak, Igor Remer, Oliwier Moch, Hyżorek Jakub, Aleksander Paszkiewicz, Paweł Jurga i Fabian Sołtysiak.

            Grupa starsza: Kolecki Nikodem, Wiktor Drygas, Adam Lewicz, Marcin Szczypczyk, Piotr Sieradzki, Adam Surma, Grzegorz Bartkowiak i Witalij Protsyk.

            Gratulacje!!!

        • Podsumowanie roku sportowego - 2023 w UKS „Przełaj” w Żerkowie
          • Podsumowanie roku sportowego - 2023 w UKS „Przełaj” w Żerkowie

          •       Jak co roku w auli im. Zbigniewa Herberta przy Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie odbyło się uroczyste podsumowanie Roku Sportowego 2023 w Uczniowskim Klubie Sportowym „Przełaj” w Żerkowie. Podczas uroczystej gali omówiono i podsumowano osiągnięcia sportowe oraz nagrodzono tych zawodników, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w minionym roku. Organizatorem spotkania był Zarząd Klubu UKS „Przełaj” w Żerkowie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: Burmistrz Miasta i Gminy Żerków – Pan Michał Surma, Sekretarz Gminy Żerków – Pan Bartłomiej Nowicki, Przewodniczący Rady Gminy – Pan Wojciech Gałązka, Członek Zarządu Powiatu –Pan Mariusz Stolecki, Wiceprzewodniczący Rady Gminy – Pan Grzegorz Andraszak, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie – Pani Magdalena Florczak oraz wicedyrektor – Pani Barbara Piekarska oraz Pani Alina Kasprzak i Pani Barbara Urbańska – byłe Szefowe Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie.

            Najważniejszymi osobami podczas trwania uroczystości byli jednak młodzi sportowcy z UKS „Przełaj”, którzy w roku 2023 odnieśli wiele zwycięstw, zdobywając medale w zawodach na różnych szczeblach rywalizacji – od wojewódzkich do ogólnopolskich. W ramach Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży nasz Klub zdobył 22 punkty. W swojej kolekcji sportowcy z Żerkowa zdobyli łącznie 56 medali: 12 medali Zawodów Ogólnopolskich (5 złotych, 6 srebrnych i 1 brązowy) oraz 44 medale Mistrzostw Wielkopolski (24 złote, 13 srebrnych i 7 brązowych). Za osiągnięte wyniki najlepsi zawodnicy zostali nagrodzeni przez Burmistrza Miasta i Gminy Żerków – Pana Michała Surmę, Sekretarza Gminy Żerków – Pana Bartłomieja Nowickiego, Przewodniczącego Rady Gminy – Pana Wojciecha Gałązkę oraz Członka Rady Powiatu – Pana Mariusza Stoleckiego pamiątkowymi statuetkami, a nagrody rzeczowe wręczyli sponsorzy – Pan Jerzy Gaudecki (właściciel firmy Holzing) oraz Patryk Trzcieliński (właściciel Firmy Seapol). Podczas uroczystości nagradzania sportowców Burmistrz Żerkowa – Pan Michał Surma – pogratulował zawodnikom i trenerom osiągniętych sukcesów oraz podziękował im za rozsławianie dobrego imienia Gminy Żerków. Gratulacje i podziękowania dla zawodników oraz trenerów przekazał również Członek Zarządu Powiatu Jarocińskiego – Pan Mariusz Stolecki.

            Na zakończenie uroczystej gali Przedstawiciele Zarządu Klubu UKS „Przełaj” w Żerkowie podziękowali wszystkim instytucjom oraz sponsorom, bez których działalność Klubu nie byłaby możliwa. Pamiątkowe statuetki otrzymali:

            – Burmistrz Miasta i Gminy Żerków, Pan Michał Surma wraz z Sekretarzem Gminy ­– Panem

              Bartłomiejem Nowickim,

            – Przewodniczący Rady Gminy ­– Pan Wojciech Gałązką wraz z Wiceprzewodniczącym Rady

               Gminy – Panem Grzegorzem Andraszakiem,

            – Członek Rady Powiatu Jarocińskiego – Pan Mariusz Stolecki,

            – Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie – Pani Magdalena Florczak    i Pani Barbara Piekarska,

            – Właściciel Firmy Holzing – Pan Jerzy Gaudecki,

            – Właściciele Firmy „SEAPOL” – Pani Katarzyna Mrozińska – Trzelińska i Pan Patryk  

               Trzcieliński,

            – Właściciel Sklepu Sportowego „SPORT CENTER” – Pan Maciej Bilica,

            – Właściciel Firmy „Przewozy Autokarowe” – Pan Roman Grzelak,

            – Właściciel Bistro „Tłusty Indyk” – Pan Przemysław Jędrzejczak,

            – Właściciel zakładu fizjoterapii „Dla Ciebie i Rodziny” – Pani Katarzyna Klimczak,

            – Aleksander Zaleski.

            Po zakończeniu części oficjalnej zaproszeni goście oraz zawodnicy i ich rodzice uczestniczyli w symbolicznym poczęstunku.

        • Wycieczka do Berlina
          • Wycieczka do Berlina

          •       8 grudnia 2023 r. uczniowie z klas 6C, 7B i 8A pojechali na wycieczką do Berlina, by zwiedzić najważniejsze punkty miasta oraz spędzić czas na jarmarku bożonarodzeniowym. W programie wycieczki znalazły się m.in. Brama Brandenburska - symbol Berlina, Reichstag, Plac Poczdamski z fragmentami Muru Berlińskiego, Pomnik Ofiar Holokaustu. Uczniowie zwiedzili również Muzeum Historii Naturalnej. Zwieńczeniem całej wycieczki był pobyt na jarmarku bożonarodzeniowym „Berliner Weihnachtszeit” w okolicy Czerwonego Ratusza. Młodzież miała okazję spróbować lokalnych przysmaków i zakupić pamiątki. Wycieczka sprawiła wszystkim uczestnikom wiele radości i wprowadziła ich w świąteczny nastrój.

        • Mikołajkowe kręgle
          • Mikołajkowe kręgle

          •      Uczniowie klas Va i Vb świętowali Mikołajki ze swoimi wychowawcami na kręgielni w Żerkowie. Wyjście okazało się wspaniałą rozrywką dla dzieci. Uczniowie świetnie radzili sobie, zarówno w indywidualnej jak i grupowej rywalizacji. Pobyt na kręgielni dostarczył dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń i emocji. Stał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej i integracji międzyklasowej. Było naprawdę SUPER!!!.

        • Mikołajki 2023
          • Mikołajki 2023

          • Miejsce akcji: Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Żerkowie.

            Czas akcji: 6 grudnia 2023 roku, godz. 7.55.

            Wydarzenie: wizyta świętego Mikołaja.

            Napięcie rośnie…

            Ale oto jest!!! I to, jak co roku, punktualnie.

            Tym razem święty Mikołaj odwiedził naszą szkołę w szerszym gronie. Pojawił się bowiem wraz z panią Mikołajową, elfem, reniferem oraz swym pomocnikiem. Tak szeroka mikołajkowa reprezentacja zapowiadała to, czego uczniowska społeczność żerkowskiej podstawówki już od roku wyczekiwała. A mianowicie… góry prezentów!!! I tak właśnie się stało, bowiem obciążeni prezentami mikołajkowi goście odwiedzili wszystkie klasy, począwszy od naszych zerówkowiczów, skończywszy zaś na umęczonych egzaminacyjnym bojem ósmoklasistach.

            Należy dodać, iż o tak liczną, a zarazem bogatą mikołajkową ekipę od dawna już zabiegała nasza Rada Rodziców wraz z Samorządem Uczniowskim, co wcale nie było łatwe, biorąc pod uwagę, jak liczne obowiązki ciążą w tym dniu na świętym Mikołaju.

        • Coraz bliżej święta…
          • Coraz bliżej święta…

          •       Coraz bliżej święta… . Czas więc na pieczenie świątecznych pierników. 6 grudnia był dniem, kiedy w naszej szkole unosił się zapach przypraw korzennych. Klasa 6c wraz z wychowawczynią p. Magdaleną Urbańską – Szychta udała się do pracowni kulinarnej na wielkie pieczenie świątecznych pierników. Uczniowie z wielką radością wałkowali ciasto, wycinali foremkami różne kształty związane z motywami bożonarodzeniowymi, z ogromną frajdą uczestniczyli w procesie pieczenia. Upieczone już pierniczki dekorowali mając do dyspozycji mnóstwo ozdób i kolorowego lukru. Wszyscy mieli doskonałą okazję, aby wykazać się inwencją twórczą i przyozdobić każdego piernika według własnego pomysłu. Oczywiście skosztowanie własnoręcznie wykonanych, pachnących pierniczków było największą przyjemnością.

            Pieczenie i dekorowanie pierniczków bardzo się dzieciom podobało i wprowadziło je w magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Kolejne wypieki już za rok… .

        • Wycieczka do fabryki bombek
          • Wycieczka do fabryki bombek

          •      5 grudnia 2023 roku uczniowie klas drugich wraz z opiekunami wyjechali do FABRYKI BOMBEK „LOTOS" w Koźminie Wlkp. Drugoklasiści poznali proces produkcji pięknych ozdób choinkowych. Przekonali się, że wyprodukowanie bombki to bardzo pracochłonny, ale zarazem ciekawy proces.

            Na początku odwiedzili dmuchalnię, w której pracownicy, ze szklanej rurki ogrzewanej palnikiem gazowym, ręcznie wytwarzają kształty bombek. Następnie przeszli do srebrzalni, czyli miejsca, gdzie za pomocą odpowiedniej reakcji chemicznej poddaje się bombki procesowi srebrzenia. Kolejnym etapem zwiedzania była dekoratornia, w której panie dekoratorki ręcznie nanosiły na bombki piękne wzory.

             Podczas wizyty w fabryce uczniowie uczestniczyli również w zajęciach warsztatowych, podczas których każde dziecko ozdobiło kilka bombek według własnego pomysłu. Atrakcyjnym punktem wycieczki okazały się zakupy w sklepie firmowym. Z bogatej oferty ozdób każdy mógł wybrać coś dla siebie i dla swoich bliskich. Zwiedzanie fabryki dostarczyło niezapomnianych wrażeń i wprowadziło w atmosferę świąt bożonarodzeniowych.

        • Wycieczka do Poznania
          • Wycieczka do Poznania

          •      5 grudnia uczniowie klas III wraz z opiekunami wybrali się do Teatru Animacji w Poznaniu na spektakl pt.: A niech to gęś kopnie.

            Po przedstawieniu dzieci w towarzystwie aktorów zwiedziły teatr m.in. Galerię Lalek i Scenografii. Aktorzy opowiadali o archiwalnych spektaklach oraz lalkach w nich występujących.

            Uczniowie mogli przez chwilę poczuć się jak aktorzy, zobaczyć kulisy teatru i scenę od drugiej strony.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Żerkowie
      • 62 740 38 95 62 740 30 15
      • ul. Cmentarna 10 63-210 Żerków Poland