Obchody Narodowego Święta Niepodległości
- 12.11.2023
„Myśl o Polsce wielkiej i silnej, wolnej i niepodległej była i jest treścią mojego istnienia, urzeczywistnienie jej było i jest jedynym celem mojego życia.” Tymi słowami, Ignacy Jan Paderewski nawoływał Polaków do zaangażowania się w dzieło na rzecz odrodzenia naszej ojczyzny. Pamiętając to poświęcenie, które przed 105. laty przyniosło wyczekiwaną wolność, stawiliśmy się 11 listopada 2023 roku na żerkowskim rynku, by wraz z władzami samorządowymi, pocztami sztandarowymi i delegacjami, uczestniczyć w gminnych obchodach Narodowego Dnia Niepodległości. Szkołę Podstawową im. Adama Mickiewicza w Żerkowie reprezentował poczet sztandarowy wraz z delegacją Samorządu Uczniowskiego, pod opieką pani wicedyrektor Barbary Piekarskiej i pana Roberta Rogackiego. Uroczystości rozpoczął hymn państwowy, po którym Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Żerkowa oddało salwę honorową, a zgromadzone delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poległych i pomordowanych mieszkańców miasta. Zwracając się do zgromadzonych, pan burmistrz Michał Surma, dziękując za udział w uroczystościach, zwrócił także uwagę na znaczenie niepodległości, nawiązując do wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą. Na zakończenie, zgodnie z wielkopolską tradycją, uczestnicy żerkowskich obchodów zostali obdarowani rogalami świętomarcińskimi.
Spektakl "Magiczna ławeczka, czyli spotkanie z historią..."
- 11.11.2023
8 listopada 2023 roku, mury Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie wypełniły dźwięki „Mazurka Dąbrowskiego”. Tym samym społeczność żerkowskiej szkoły, biorąc udział w szóstej edycji akcji „Szkoła do hymnu”, rozpoczęła obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Spektaklem pt. „Magiczna ławeczka, czyli spotkania z historią…”, uczniowie klasy IVa, przenieśli zgromadzoną w auli publiczność do parku, gdzie zagubiony w szkolnych realiach uczeń, pisał referat o odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Pojawiające się na scenie historyczne postacie, snując swe wspomnienia starały się w tym pomóc. Czy się udało? Sądzimy, że tak, bowiem pani dyrektor Magdalena Florczak, podsumowała całość słowami: „Nic nie trzeba tu dodawać….”. I rzeczywiście, zarówno treść spektaklu, jak i zaangażowanie młodych aktorów doskonale oddały nastrój niepodległościowego święta.
Oklaskując występ klasy IVa należy dodać, iż za kulisami obchodów stali: reżyseria – pani Anna Jezierska, scenografia – pani Elwira Rzepczyk-Mądra, kostiumy – pani Ewa Marek-Skiba oraz rodzice aktorów, logistyka – pan Robert Rogacki i panowie woźni, którzy przygotowali również rekwizyty sceniczne.
I właśnie ta współpraca jest najlepszym przykładem naszego patriotyzmu, a zarazem godnym uczczeniem przez Szkołę Podstawową im. Adama Mickiewicza w Żerkowie 105. rocznicy odzyskania niepodległości.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
- 12.11.2023
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 XI, natomiast nasza szkoła zamieniła się w niezwykłą krainę bajkowych postaci dzień później.
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Pamiętajmy, że czytając dzieciom bajki, rozwijamy ich wyobraźnię, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy.
Tego dnia w szkolnych świetlicach zorganizowane zostały zabawy polegające na wykazaniu się znajomością treści bajek, zarówno tych popularnych, jak i mniej znanych. Dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były ponadto muzyczne zgadywanki, prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań oraz wiele innych zabaw. Natomiast na szkolnych korytarzach uczniowie, którzy przebrali się za wybraną postać, mogli zrobić sobie zdjęcie w pamiątkowej ramce.
Spotkanie z Policją
- 06.11.2023
3 listopada 2023 roku gościli w naszej szkole policjanci. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 6, 7 i 8. Asp. Karina Migalska – Cepa z Komendy Powiatowej w Jarocinie przeprowadziła pogadankę z młodzieżą na temat nieprzestrzegania norm społecznych i konsekwencji takich zachowań. Wyjaśniała, co może być przejawem demoralizacji (np. wulgarne słownictwo, wagarowanie, wandalizm, agresja, stosowanie używek).
Pani aspirant wiele uwagi poświęciła cyberprzemocy. Przestrzegała przed tragicznym skutkami, do jakich doprowadzić może wyśmiewanie rówieśników, internetowy hejt. Nawoływała do reagowania na przemoc, gdyż obojętne przyglądanie się przejawom agresji obciąża także biernych świadków. Liczne przykłady przywołane przez policjantkę sprawiły, iż spotkanie było dla uczniów bardzo interesujące.
Godziny dzwonków
Poniedziałek 28.04.2025Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych