• Kolorowy Uniwersytet w krainie barw i słońca
          • Kolorowy Uniwersytet w krainie barw i słońca

          •         „W krainie barw i słońca” to, wbrew pozorom, nie opis tegorocznej wiosny, lecz tematyka kolejnego zjazdu „Kolorowego Uniwersytetu”, na który udali się studenci z klasy IVa Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie.  Zorganizowany 11 kwietnia 2024 roku na Wydziale Fizyki UAM wykład prowadził dr Mateusz Gierszewski z Zakładu Elektroniki Kwantowej.

            Ku zaskoczeniu, zajęciom nie towarzyszyła skomplikowana aparatura, lecz… sok z czerwonej kapusty i czarna herbata, które, w połączeniu z innymi substancjami, dawały niezwykłe barwne efekty. Audytorium również aktywnie włączyło się do zajęć, wyposażeni bowiem w świetlne pałeczki słuchacze dali fantastyczny pokaz chemicznego światła.

            Na zakończenie  studenci otrzymali wypełnione helem balony, które były nie tylko sympatycznym upominkiem od Wydziału Fizyki UAM, ale i nawiązaniem do obchodzonego tego dnia w 68 krajach, na czterech kontynentach – Międzynarodowego Dnia Uniwersytetów Dziecięcych. Stąd też obecność podczas wykładu ekipy filmowej, przygotowującej relację dla European Children’s Universities na Uniwersytecie w Wiedniu.

            https://youtu.be/ZSYVaj7NoJA

            Materiały te będą dokumentacją, na podstawie której od 11 kwietnia 2025 r. do kalendarza Komisji Europejskiej wejdzie również ten Dzień jako oficjalne święto, w czym swój udział mają także studenci z żerkowskiej podstawówki.

        • Drugi warsztat Akademii Młodego Społecznika
          • Drugi warsztat Akademii Młodego Społecznika

          •       6 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, odbyła się druga edycja warsztatów w ramach Akademii Młodego Społecznika, poświęcona tym razem zagadnieniom niepełnosprawności. Zorganizowane przez żerkowską Fundację Zerknij Tu zajęcia, poprowadziły wolontariuszki Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO z Poznania. Już na samym początku, młodzi społecznicy musieli zmierzyć się z pytaniem, co skłoniło ich do udziału w warsztatach? Po tak zaskakującym wstępie, dalej mogło być już tylko ciekawiej, i tak też było. W części teoretycznej, zastanawiali się bowiem, czym tak naprawdę  jest niepełnosprawność oraz jakie są jej rodzaje? Pomocą były filmy ukazujące życie ludzi niepełnosprawnych oraz ich (często zaskakujące) sposoby radzenia sobie z wyzwaniami codzienności. Uzupełnieniem był swoisty savoir-vivre postaw i zachowań wobec osób niepełnosprawnych. Zdobywszy tak kompleksową wiedzę, młodzi społecznicy udali się do sali gimnastycznej, gdzie mieli okazję zobaczenia świata z perspektywy osoby poruszającej się na wózku, niesłyszącej, czy niewidomej. Przekonali się tym samym, że nie ma osób niepełnosprawnych – są tylko osoby z niepełnosprawnością. Niepełnosprawność bowiem, to tylko jedna z wielu cech człowieka obok m.in. wzrostu, koloru oczu, czy włosów; o czym winni pamiętać nie tylko słuchacze Akademii Młodego Społecznika.

        • Wyjście klasy IVa do kręgielni
          • Wyjście klasy IVa do kręgielni

          •      Jak sympatycznie zamknąć szkolny tydzień? Można na przykład udać się do kręgielni, jak w piątkowe popołudnie, 22 marca 2024 roku uczyniła  klasa IVa.  Nie było to jednak zwykłe klasowe wyjście na kręgle, lecz nagroda. W taki bowiem sposób Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie nagrodziło trzy najlepsze klasy szkolnego konkursu na „Największą Klasową Górę Grosza”.

            Uczniowie klasy IVa, którzy w gromadzeniu groszy byli  wicemistrzami naszej szkoły, na bowlingowych torach okazali się absolutnymi czempionami. Przekraczające bowiem sumę stu zdobytych punktów wyniki świadczą o mistrzowskim poziomie klasowej rywalizacji. Gdy zaś dodamy do tego temperaturę współzawodnictwa oraz fantastyczną atmosferę, mamy gotowy przepis na udane zakończenie szkolnego tygodnia.

        • Kangur Matematyczny
          • Kangur Matematyczny

          •      21 marca 2024 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny", którego głównym celem jest szeroka popularyzacja matematyki. Organizatorem konkursu w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu, a koordynatorem regionalnym Wielkopolskie Towarzystwo Matematyczne "KANGUR" w Rokietnicy.

            Uczestnikami konkursu byli uczniowie kl. III-VIII. Udział w konkursie wzięło 74 uczniów w następujących kategoriach:

            • Maluch: 36 uczniów z kl. III-IV;
            • Beniamin: 34 uczniów z kl. V-VI;
            • Kadet: 4 uczniów z kl. VII-VIII.

            Każdy uczestnik konkursu otrzymał tangram chiński. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać wyników konkursu. Wszystkich miłośników matematyki już dzisiaj zachęcamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

        • Dzień bez plecaka
          • Dzień bez plecaka

          •      Kolejny raz 21 marca uczniowie wykazali się nietuzinkowymi pomysłami. To właśnie w pierwszy dzień wiosny mogli przynieść szkolne przybory w czymś, co zastąpiłoby tradycyjny plecak. Trzeba przyznać, że, mimo kolejnej edycji akcji, uczniowie imponują pomysłowością.

            W tym roku nie zabrakło dużej liczby torebek pożyczonych od mamy, koszyków na zakupy od babci, czy też wiaderek z ogródka. Największa oryginalnością wykazały się dzieci, które swoje szkolne przybory przywiozły na deskorolce, przyniosły w grillu ogrodowym, czy w transporterku dla kota lub ciągniętym wózku sklepowym. Jesteście NAJLEPSI !! Szykujcie pomysły na kolejny rok;)

        • Wyjazd klas szóstych do Jarocińskiego Ośrodka Kultury
          • Wyjazd klas szóstych do Jarocińskiego Ośrodka Kultury

          •      21 marca 2024 roku uczniowie klas szóstych udali się do Jarocińskiego Ośrodka Kultury, by obejrzeć przedstawienie „Hobbit”, przygotowane przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa.

            Co ciekawe, uczniowie nie tylko oglądali, ale także zostali zaangażowani w występ. Już w pierwszej scenie sztuki Thorin wybrał grupę chętnych, którzy mieli pomóc bohaterom w wyprawie na Samotną Górę. Młodzi odbiorcy sztuki (w tym nasi uczniowie) trzykrotnie gromadzili się na scenie. Taki zabieg twórców bardzo spodobał się publiczności, o czym świadczyła entuzjastyczna reakcja.

        • Wieczornica z okazji 105. rocznicy  zakończenia Powstania Wielkopolskiego
          • Wieczornica z okazji 105. rocznicy zakończenia Powstania Wielkopolskiego

          •       17 marca 2024 roku żerkowscy harcerze z 33. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Mikołaja Kopernika zaprosili mieszkańców Żerkowa na wieczornicę z okazji 105. rocznicy zakończenia Powstania Wielkopolskiego. Gościem specjalnym imprezy była Schola „Cieleckie Słowiki” z dyrygentem Patrykiem Urbaniakiem.

            Zorganizowana w auli Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie uroczystość rozpoczęła się od „Roty”, po czym zgromadzonym zaproponowano wspólne śpiewanie pieśni powstańczych. Posiłkując się rozdanymi przez harcerzy śpiewnikami, wykonano m.in. utwory: „Marsylianka Wielkopolska”, „Gdy szedłem raz od Warty” oraz „Hej, druhowie”. Goście z Cielczy, oprócz wsparcia muzycznego wieczornicy, zaprezentowali również kilka pieśni, wśród których znalazła się kompozycja „Ojczyzno ma”. Pomiędzy utworami prowadzący imprezę druhowie: Ewa Marek-Skiba oraz Kamil Mikołajczak przedstawili historię Powstania Wielkopolskiego. Doskonałym zaś dopełnieniem powstańczego klimatu był prezentowany na scenie mundur, a także broń z epoki.

            Imprezę zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, po czym przewodniczący Rady Miejskiej Żerkowa - p.Wojciech Gałązka oraz dyrektor żerkowskiej szkoły - p.Magdalena Florczak podziękowali harcerzom za zorganizowanie wieczornicy, a przybyłym mieszkańcom - za wspólne wykonanie powstańczych pieśni. Czy może być bowiem coś bardziej wielkopolskiego niż wspólny śpiew? W okresie zaborów Wielkopolanie w ten sposób manifestowali swą polskość wobec pruskiego zaborcy, my zaś pielęgnujemy tym sposobem naszą pamięć o bohaterach Wielkopolskiej Insurekcji.

        • Wyjazd klas piątych do Jarocińskiego Ośrodka Kultury
          • Wyjazd klas piątych do Jarocińskiego Ośrodka Kultury

          •      15 marca 2015 roku uczniowie klas piątych udali się do Jarocińskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie przygotowane przez artystów wrocławskiego Narodowego Teatru Edukacji. Spektakl „Dzieci sieci” miał charakter profilaktyczny, bowiem jego celem była przestroga przed tworzeniem fałszywego wizerunku w rzeczywistości wirtualnej; może to mieć dotkliwe i całkiem realne konsekwencje, zwłaszcza dla młodych ludzi.

            Przedstawienie zrealizowano z wykorzystaniem nowoczesnej scenografii, dzięki czemu uczniowie mogli nie tylko usłyszeć, ale też zobaczyć liczne komunikaty pojawiające się w przestrzeni wirtualnej. Zakończenie opowieści akcentowało wartość prawdziwej przyjaźni.

        • XX Powiatowe Zawody Chemiczne
          • XX Powiatowe Zawody Chemiczne

          •      We wtorek, 12 marca br., w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Jarocinie odbyły się XX Powiatowe Zawody Chemiczne zarówno dla uczniów szkół ponadpodstawowych, jak i szkół podstawowych.

            W kategorii szkół ponadpodstawowych rywalizowało ze sobą 12 uczniów, którzy reprezentowali ZSZ Nr 2 oraz LO w Jarocinie.

            W drugiej kategorii uczestniczyło w nich 11 uczniów szkół podstawowych: z Zespołu Szkół Społecznych i Szkoły Podstawowej Nr 3 w Jarocinie, Szkoły Podstawowej w Żerkowie, Niepublicznej Szkoły Podstawowej Zaradni Odważni Oryginalni w Wilkowyi i Szkoły Podstawowej w Jaraczewie.

            Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy VIII a, przygotowywane pod okiem nauczyciela chemii p. W. Bożejewicza:

            Julia Żakowska, Nikola Typańska, Emila Pawlak i Jagoda Sokowicz.

            Choć naszym dziewczętom nie udało się wywalczyć miejsc na podium, walka była wyrównana i samo uczestnictwo w trudnym turnieju ważnym sprawdzianem.

             

            Wręczenia nagród i dyplomów dokonały: pani starosta Lidia Czechak i pani dyrektor LO Dorota Andrzejewska. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy - gadżety ufundowane przez Starostwo Powiatowe.

            Organizatorami zawodów były nauczycielki chemii z jarocińskiego liceum: Ewa Peplińska i Karolina Pluta we współpracy ze Starostwem Powiatowym.

            Laureatom i uczestnikom należą się gratulacje. Natomiast wszystkich zainteresowanych chemią można zaprosić do wzięcia udziału w zawodach szkolnych i powiatowych w przyszłym roku.

        • Góra Grosza
          • Góra Grosza

          •       Gdy za oknem przedwiośnie, a w klasach słychać brzęk monet, to znak, iż w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie nadszedł czas finału „Góry Grosza”. 6 marca do szkolnego sztabu akcji, zawitali przedstawiciele klas, by przekazać zebrane monety. I jak co roku, brawa należą się całej społeczności żerkowskiej podstawówki, bowiem naszą specjalnością stają się ćwierćtonowe „Góry Grosza”. Taką usypaliśmy również i w tym roku, a jej wartość wyniosła ponad 4000 zł. Bo kto, jeśli nie my!!!

            Zebrane środki zasilą „Towarzystwo Nasz Dom”, gromadzące fundusze na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci, w szczególności wychowujących się poza własną rodziną.

            Tradycyjnie już, nasza zbiórka miała formę zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski konkursu na „Największą Klasową Górę Grosza”. Czas zatem ogłosić zwycięzców:

            I miejsce – klasa IIc

            II miejsce – klasa IVa

            III miejsce – klasa Vc

            Laureatom gratulujemy, szczególnie zaś klasie IIc, która powtórzyła swój sukces sprzed roku!!!

            Jednakże fantastycznie sprawiła się cała społeczność naszej szkoły. Dziękujemy zatem: uczniom za zaangażowanie, wychowawcom klas i świetlicy za motywowanie, rodzicom za organizowanie domowych zbiórek oraz sklepikowi szkolnemu za przekazane monety. Specjalne podziękowania kierujemy do Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego w Żerkowie za ufundowanie, jak co roku,  nagród w naszym konkursie.

        • Meteorologiczne zajęcia „Kolorowego Uniwersytetu”
          • Meteorologiczne zajęcia „Kolorowego Uniwersytetu”

          •         Dlaczego, gdy jest gorąco, to się pocimy, a gdy zimno, to drżymy? Czym się różni pogoda od klimatu? Na te i inne pytania studenci z klasy IVa ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie szukali odpowiedzi 12 marca 2024 r. podczas kolejnego zjazdu „Kolorowego Uniwersytetu”.

            Tym razem swe podwoje otworzył Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, gdzie prof. dr hab. Arkadiusz Tomczyk z Zakładu Meteorologii i Klimatologii wygłosił wykład „Pogoda i klimat a nasze samopoczucie”. Zapoznawszy zgromadzonych z podstawami meteorologii, prelegent przeszedł do omówienia oddziaływania pogody na człowieka. Padły specjalistyczne pojęcia, takie jak: bodźce, warunki termoneutralne, promieniowanie UVA i UVB, receptory bodźców czy warunki biometeorologiczne. Uff… solidny bagaż wiedzy, ale w końcu to zajęcia na Uniwersytecie. Po części teoretycznej żerkowscy studenci udali się do stacji meteorologicznej, gdzie prof. Tomczyk zaprezentował poszczególne jej elementy oraz  przybliżył sposoby dokonywania pomiarów. Po tak intensywnych zajęciach zdecydowanie należała się nagroda. Zadbała o to koordynator projektu – pani dr Renata Popiołek, obdarowując naszych żaków „uniwersyteckimi krówkami”. I jak tu nie wierzyć starożytnym, którzy pisali: „Jak słodko jest zdobywać wiedzę…”.

        • Wizyta Biskupa w naszej szkole
          • Wizyta Biskupa w naszej szkole

          •       Dnia 11 marca 2024 r. miało miejsce w naszej szkole niecodzienne wydarzenie: w ramach wizytacji kanonicznej Parafii pw. Św. Stanisława w Żerkowie naszą szkołę odwiedził ks. bp. Łukasz Buzun, biskup pomocniczy Diecezji Kaliskiej. Kapłan przybył punktualnie o godz. 10.30 w towarzystwie ks. kanonika Jarosława Gzika, proboszcza żerkowskiej parafii oraz wikariusza ks. Roberta Olejnika. Cała społeczność szkolna przygotowała się na to spotkanie. Uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami zajęli miejsca: od wejścia głównego w starszej części szkoły przez korytarze, hol i balkon nad aulą po miejsce przy szatniach i wejściu do auli. Ustawieni zostali w taki sposób, aby wchodzący do szkoły goście mogli zobaczyć się z młodzieżą oraz z nią przywitać. Natomiast dzieci z klas I-III oraz z oddziału zerowego czekały już w auli, do której po przywitaniu przemieścili się pozostali uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Słowa utworu „Bądź pozdrowiony Gościu nasz” otwierały spotkanie w auli. Następnie uczniowie przygotowani przez katechetów p. M. Wydubę oraz p. M. Biskupa słowem, wierszem i piosenkami powitali czcigodnego gościa. Również dyrektor Magdalena Florczak zwróciła się do biskupa tymi słowami: „Jego Ekscelencjo, czcigodny Księże Biskupie! W imieniu całej społeczności szkolnej mam zaszczyt powitać Cię w murach naszej szkoły jako dobrego i życzliwego Pasterza Diecezji Kaliskiej. Cieszymy się niezmiernie, że Ksiądz Biskup składa wizytę w naszej szkole – Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie. Obecność tak zacnej osoby jest wielkim zaszczytem dla całej społeczności uczniowskiej i nauczycielskiej, która bardzo ceni sobie współpracę z kościołem na polu edukacyjno–wychowawczym.

                      Ksiądz biskup odpowiedział na to powitanie i skierował kilka słów do zgromadzonych w auli. Mówił o patronach, wzorcach i wartościach. Chwalił dzieci i młodzież. Następnym punktem wizytacji było spotkanie z nauczycielami w pokoju nauczycielskim. Ksiądz biskup w bardzo serdeczny sposób rozmawiał z zebranymi. Pytał o lekcje religii, rekolekcje, codzienność. Podkreślał trud i odpowiedzialność w pracy nauczyciela.

            Na koniec spotkania ksiądz biskup dał się namówić na słodki poczęstunek z dyrekcją szkoły oraz katechetami.

            Mamy nadzieję, że wizyta księdza biskupa w progach naszej szkoły zapisze się w naszych sercach i pamięci. Bardzo cieszymy się z odwiedzin Jego Ekscelencji księdza biskupa i życzymy wielu łask Bożych w dalszej pracy duszpasterskiej.

        • Polityczny wykład Kolorowego Uniwersytetu
          • Polityczny wykład Kolorowego Uniwersytetu

          •      Polityka jest wszędzie! Przekonali się o tym studenci klasy IV a ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, którzy ostatniego dnia lutego udali się na kolejne zajęcia „Kolorowego Uniwersytetu”.  Tym razem gościli na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, gdzie  mgr Michał Mijalski z Zakładu Badań Niemcoznawczych wygłosił wykład „Polityka – to, o czym dorośli (często) nie potrafią mówić dzieciom”.

            Na początku prowadzący zapytał zgromadzonych, czy interesują się polityką. Wśród prawie stuosobowego audytorium zgłosiło się raptem kilka osób. Wykładowca postanowił zatem udowodnić, że tak naprawdę to wszyscy interesujemy się polityką, tylko o tym nie wiemy. Po wspólnym zdefiniowaniu słowa „polityka” mgr Mijalski ukazał specyfikę politycznego świata przez pryzmat zagadnień, m.in.: Co to jest władza i skąd do nas przyszła? Co to jest mądra władza i głupia władza? Kto jest ważniejszy: państwo czy ja? Dlaczego państwo zawsze bierze od nas pieniądze i czemu aż tyle? Czym się różni cenzura od krawcowej? Gdzie kupić kiełbasę wyborczą i czy można się nią przejeść? Po wspólnym rozwikłaniu powyższych kwestii prowadzący ponownie zapytał zgromadzonych o ich zainteresowania polityką. Tym razem zgłosiła się ponad połowa sali. No cóż, polityka jest jednak wszędzie!

        • Sesja wyjazdowa Młodzieżowej Rady Miejskiej
          • Sesja wyjazdowa Młodzieżowej Rady Miejskiej

          •      1 marca 2024 roku radni Młodzieżowej Rady Miejskiej Żerkowa udali się na sesję wyjazdową, aby poznać instytucje oraz inwestycje gminy Żerków. Wizytację rozpoczęli od siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Żerkowie, gdzie obejrzeli jeden z wozów bojowych jednostki i zapoznali się z zadaniami, jakie obecnie realizuje straż pożarna. Następnie przeszli do pobliskiego Centrum Aktywności Lokalnej, gdzie zwiedzili bibliotekę oraz pomieszczenia wykorzystywane w ramach lokalnej aktywności. Kolejnym punktem był Zakład Aktywności Zawodowej „Promyk”. Tam, oprócz poznania specyfiki funkcjonowania zakładu, obejrzeli również pracownie – artystyczną i poligraficzną, pralnię oraz salę rehabilitacyjną.

            Po zwizytowaniu żerkowskich instytucji radni przejechali do Żółkowa, gdzie zwiedzili oczyszczalnię ścieków i zapoznali się z wykorzystywaną tam technologią oczyszczania biologicznego. Obejrzeli także funkcjonującą opodal farmę fotowoltaiczną. Na zakończenie udali się do hali sportowej w Komorzu Przybysławskim – jednej z większych inwestycji gminnych ostatnich lat. Jak widać, nasza gmina to nie tylko wspaniałe widoki, baseny i Śmiełów. To także wiele instytucji oraz inwestycji, których nie powstydziłby się żaden samorząd lokalny w naszym kraju.

            Miejmy nadzieję, że zdobyta podczas tej sesji wiedza umożliwi młodym radnym jeszcze skuteczniejszą działalność nie tylko na niwie Młodzieżowej Rady Miejskiej, ale być może w przyszłości już w „dorosłej” Radzie.

        • Walentynki
          • Walentynki

          •      Co począć, kiedy Walentynki przypadają akurat podczas ferii? Jak to co?! Zwrócić się w tej sprawie do Samorządu Uczniowskiego. Oni już najlepiej wiedzą, co należy zrobić! Tak było i tym razem, kiedy to na liczne prośby społeczności uczniowskiej, szkolne obchody święta zakochanych zorganizowano już 9 lutego. Skoro zaś Walentynki, to musi być i poczta walentynkowa, na którą wszyscy z utęsknieniem wyczekują. Wystawione z tej okazji okolicznościowe skrzynki, od samego początku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniowskiej braci.  Dowodem tego były dwa ogromne worki wypełnione walentynkami, które samorządowi listonosze w pocie czoła, zdążyli dostarczyć adresatom jeszcze przed feriami. Bowiem, nie ma to, jak w walentynkowym nastroju udać się na upragnione ferie!!!

        • Wyjazd na lodowisko
          • Wyjazd na lodowisko

          •      Uczniowie klasy Va i Vb mieli możliwość uczestniczyć w wyjeździe na lodowisko do Jarocina w dniu 6 lutego 2024 roku. Wyjazd zorganizowali Pani Milena Wyduba i Pan Roman Wyduba i miał on na celu naukę jazdy na łyżwach, dla niektórych doskonalenie umiejętności łyżwiarskich, integracja klas, a przede wszystkim dobra zabawa. Każdy jeździł jak umiał: jedni lepiej, inni gorzej, jeszcze inni przy bandzie, ale każdy z uśmiechem pokonywał kolejne okrążenia. Część uczniów miało po raz pierwszy łyżwy na nogach, ale przy pomocy koleżanek i kolegów dobrze radzących sobie na lodowisku szybko nauczyli się jeździć. Po półtorej godzinie jazdy trochę zmęczeni, ale zadowoleni z dobrej zabawy musieliśmy zejść z lodowiska, oddać łyżwy i wyruszyć w drogę powrotną do szkoły. Wszyscy wspólnie stwierdzili, że wyjazd był bardzo udany i koniecznie trzeba w przyszłości go powtórzyć.

        • Uroczystości ku czci majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga w Lgowie
          • Uroczystości ku czci majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga w Lgowie

          •       Z inicjatywy Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Żerków, 11 lutego 2024 r. w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lgowie odprawiona została msza św. z ceremoniałem wojskowym w 155. rocznicę urodzin majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga – dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego oraz w 105. rocznicę rozejmu w Trewirze, kończącego zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Nabożeństwo odprawił i homilię wygłosił ksiądz proboszcz Przemysław Kubiak. W uroczystości wzięły udział delegacje: władz samorządowych Miasta i Gminy Żerków z burmistrzem Michałem Surmą, Powiatu Jarocińskiego ze starostą Lidią Czechak, 33. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. M. Kopernika w Żerkowie z druhną Ewą Marek-Skibą, Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z prezesem Robertem Rogackim. Obecne były również poczty sztandarowe: 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk im. gen. bryg. S. Taczaka, Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych im. J. Dziubińskiej w Tarcach z dyrektorem Sławomirem Wilakiem, Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie z wicedyrektor Barbarą Piekarską, Szkoły Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Dobieszczyźnie z dyrektor Danutą Wilak i Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Komorzu Przybysławskim.

            W homilii celebrans zwrócił uwagę, iż Powstanie Wielkopolskie, w przeciwieństwie do innych narodowych zrywów, było przygotowywane przez lata, a z jego wybuchem czekano na sprzyjający moment. Odniesione zaś zwycięstwo dowiodło, że działania te się sprawdziły. Zatem bohaterów tamtych dni powinniśmy naśladować, jest to bowiem najlepsze uczczenie ich pamięci. Po mszy na przykościelnym cmentarzu odbyła się uroczystość w kwaterze Gorzeńskich i Skarżyńskich. Wybrzmiał hymn państwowy, a następnie ksiądz Przemysław Kubiak przewodniczył modlitwie w intencji majora Gorzeńskiego-Ostroroga i jego podkomendnych. Zgromadzone delegacje złożyły kwiaty i znicze na grobie dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego, a Kurkowe Bractwo Strzeleckie oddało salwę honorową. Kierując swe słowa do zgromadzonych, burmistrz Michał Surma podziękował za udział w lgowskich obchodach, zwracając szczególną uwagę na liczne reprezentacje szkół, które, pomimo rozpoczętych ferii, stawiły się, by uczcić bohaterów naszej ziemi. Starosta Lidia Czechak przypomniała zaś, że Powstanie Wielkopolskie, którego rocznicę zakończenia obchodzimy, rozpoczęli właśnie tutaj - na ziemi jarocińskiej ci, którym przyświecały wartości: Bóg, Honor i Ojczyzna.

            Na zakończenie uroczystości władze samorządowe gminy Żerków i powiatu jarocińskiego złożyły, w wojskowej asyście honorowej, kwiaty na mogile mieszkańców Lgowa poległych w latach 1914-1920. Organizatorami uroczystości byli: Robert Rogacki – prezes Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i starszy chorąży sztabowy Maciej Piekarski – Dowództwo 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu, przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Żerków.

        • Wyjazd na Charytatywny Koncert Walentynkowy
          • Wyjazd na Charytatywny Koncert Walentynkowy

          •      1 lutego 2024 r., Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, zorganizował wyjazd na Charytatywny Musicalowy Koncert Walentynkowy do Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej. Tegoroczny koncert pt. „Miłość, geniusz i intryga”, oparto na  motywach sztuk: „Pigmalion” George'a Bernarda Shawa oraz „Mieszczanin szlachcicem” Moliera. Warstwę muzyczną, stanowiły zaaranżowane przez uczniów poznańskiej szkoły przeboje: Whitney Houston, Tiny Turner oraz Eltona Johna. A wszystko zaczyna się tak. Londyn – lata siedemdziesiąte XIX w. W tym wielkim, zatłoczonym i głośnym mieście, pojawia się znikąd tajemniczy sprzedawca balonów i… Nic już nie jest tak, jak było wcześniej. Nie mówimy jednak, co się wydarzyło, bowiem kunszt młodych artystów, jest tak wielki, że same słowa tu nie wystarczą. To trzeba po prostu zobaczyć! A obejrzeć trzeba koniecznie, i to nie tylko z uwagi na niesamowite wrażenia sceniczne. Organizowany bowiem rokrocznie koncert, ma charakter charytatywny. Kupując zatem bilet, wspieramy jednocześnie fundacje: L’Arche Polska, Mam Marzenie, Avalon oraz Wspólnotę Burego Misia. A więc, prócz fantastycznej zabawy, pomagamy także potrzebującym. Dość słów, kierunek – Muzyczna na Solnej i dobrej zabawy!!!

        • Dyskoteka
          • Dyskoteka

          •      Jak to możliwe, by w piątkowe popołudnie 26 stycznia 2024 r., tłumy uczniów klas IV-VIII ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, z radością zdążały do swej szkoły? I to po tygodniu ciężkiej nauki  w szkolnej ławie! Odpowiedź może być tylko jedna – Samorząd Uczniowski organizuje dyskotekę! Tym razem na uczniowską brać nie czekały bowiem sprawdziany, kartkówki, albo inne tego typu szkolne „atrakcje”, lecz potężny set klubowej muzyki, serwowany przez DJ „Meika”. Przez cztery godziny, nasza hala sportowa stała się miejscem rewelacyjnej zabawy, gdzie w blasku dyskotekowych świateł bawiło się ponad 140-osobowe grono uczniów. Euforia bawiących się, jak i coraz liczniej zapełniane przez zmęczonych imprezowiczów ławki, to najlepsza recenzja naszej dyskoteki. Jak karnawał, to karnawał…

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Żerkowie
      • 62 740 38 95 62 740 30 15
      • ul. Cmentarna 10 63-210 Żerków Poland