Próbna ewakuacja szkoły
- 06.12.2023
W czwartek 2 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie została przeprowadzona akcja, która miała na celu sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji. O godz. 9.00 rozległ się długi dzwonek szkolny, potem drugi i trzeci. Dźwięki te komunikowały wszystkim, że należy opuścić kompleks budynków, gdyż być może zaistniało jakieś niebezpieczeństwo. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy bardzo sprawnie i spokojnie udali się we wskazane w Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego dwa miejsca zbiórki. Ewakuowano: 455 dzieci (uczniowie klas I-VIII oraz przedszkolaki), 34 nauczycieli oraz 21 pracowników niepedagogicznych. Łącznie 510 osób.
Za chwilę dało się słyszeć dźwięki syren nadjeżdżających jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w Żerkowie:
- GCBA 5,9/40 Man TGM 18.320 - OSP KSRG Żerków
- GBARt 2,5/16 Man TGL 12.240 - OSP KSRG Żerków
- SH 21 Volvo FL 180 - OSP KSRG Żerków
Strażacy po uzyskanych informacjach od dyrekcji szkoły przejęli kontrolę nad ewakuacją i rozpoczęli sprawdzanie danych oraz stan budynków. Dzięki dobrej komunikacji i współdziałaniu ewakuacja oraz ćwiczenia przebiegły dobrze, sprawnie i bezpiecznie.
Dziękujemy bardzo Druhom z OSP KSRG w Żerkowie - z prezesem R. Kubickim na czele - za życzliwość, pomoc i wsparcie w przeprowadzaniu ćwiczeń oraz akcji uczących bezpiecznego reagowania w różnych sytuacjach! Dziękujemy!
Uczniowskie Światełko Pamięci
- 01.11.2023
W przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych, 30 października 2023 roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie wraz z opiekunem Robertem Rogackim, odwiedzili żerkowskie nekropolie w ramach akcji „Uczniowskie Światełko Pamięci”. Swą wędrówkę rozpoczęli od cmentarza parafialnego, gdzie na grobach nauczycieli i pracowników oświaty zapłonęły znicze. Następnie udali się na nieczynne nekropolie: katolicką przy ulicy Kolejowej, ewangelicką u zbiegu ulic Cmentarnej i Mickiewicza oraz żydowską w pobliskim lesie. Szczególnego znaczenia nabrała wizyta na cmentarzu ewangelickim. Bowiem jak co roku, zbiegła się z obchodzonym 31 października Świętem Reformacji, będącym wspomnieniem wystąpienia Marcina Lutra, które zapoczątkowało ruch reformacyjny. Odwiedzając zaś cmentarz żydowski, prócz kwiatów, na pozostałościach jednej z mogił młodzi żerkowianie położyli kamienie – będące w tradycji hebrajskiej trwałym symbolem pamięci o zmarłych.
Wizytując żerkowskie nekropolie, młodzież nie tylko uczciła zmarłych mieszkańców, ale i poznała miejsca związane z historią Żerkowa. Miasta, w którym mieszkająca przed laty wielonarodowa i wielowyznaniowa wspólnota, tworzyła opartą na wzajemnym szacunku i tolerancji społeczność „Żerkowa – miasta trzech kultur”.
Pasowanie na ucznia
- 03.11.2023
27 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Z tej okazji uczniowie klas I a, I b oraz I c zaprezentowali montaż słowno – muzyczny. Podczas akademii pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze.
Po części artystycznej, zgodnie z tradycją, kandydaci na uczniów, w obecności sztandaru szkoły, składali ślubowanie. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki. Następnie pani Dyrektor Magdalena Florczak, po odczytaniu Aktu Mianowania, przystąpiła do pasowania dzieci na uczniów klasy pierwszej. Pani Wicedyrektor Barbara Piekarska gratulowała pasowanym uczniom, a wychowawczynie wręczały swoim wychowankom pamiątkowy dyplom, legitymację szkolną oraz drobne prezenty.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów edukacyjnych!
Akcja "Zapal znicz pamięci"
- 22.10.2023
22 października 2023 roku w wielu miejscach Wielkopolski, regionu łódzkiego, Pomorza Gdańskiego, Kujaw i Górnego Śląska uczczono ofiary hitlerowskiego terroru z lat 1939-1945, w ramach XV edycji akcji „Zapal znicz pamięci”. Po raz kolejny w inicjatywie wzięli również udział przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, wraz z opiekunem Robertem Rogackim. Żerkowska akcja, rozpoczęła się na cmentarzu parafialnym, gdzie na kaplicy cmentarnej św. Krzyża, znajduje się tablica poświęcona m.in. patriotom pomordowanym w czasie II wojny światowej. Zarówno tam, jak i na grobach tych znanych i tych bezimiennych ofiar lat okupacji zapalono znicze. Z rąk hitlerowców zginął również ksiądz dziekan Jan Nepomucen Chrzan, którego upamiętnia tablica na jednej ze ścian kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Tam również zapłonął znicz, podobnie jak przy pomniku poległych i pomordowanych mieszkańców miasta na żerkowskim rynku.
„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem” – pisał Józef Piłsudski. Możemy być zatem dumni z młodego pokolenia żerkowian, którzy zapalając co roku znicze na mogiłach ofiar hitlerowskiego terroru, pamiętają o tych, którzy zawinili jedynie tym, że byli Polakami.
Godziny dzwonków
Poniedziałek 28.04.2025Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych