28 maja w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie odbyły się OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK, w których wzięło udział 317 uczniów z klas I – VIII, co stanowi 73,5% ogółu społeczności szkolnej. Głosowanie, formą przypominało wybory państwowe. Na przygotowanych kartach uczestnicy zapisywali książki, które ostatnio przeczytali, po czym karty wrzucali do urny. W głosowaniu brali udział również nauczyciele, dyrekcja i pracownicy szkoły. Przed wyborami uczniowie prowadzili kampanię, tworząc plakaty z polecanymi przez nich książkami. Przez cały dzień towarzyszyły nam hasła promujące czytelnictwo. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała komisja złożona z uczennic klasy VI b, należących do Koła Miłośników Biblioteki. Po zakończeniu wyborów zostały policzone wszystkie głosy, a wyniki przekazano ogólnopolskim organizatorom akcji. Przy okazji wyborów, uczniowie na osobnych kartach, zapisywali książki, które chcieliby mieć w szkolnej bibliotece. W miarę możliwości szkoła postara się zakupić te pozycje. Wyniki głosowania są dostępne na linku Ogólnopolskich Wyborów Książek.
Wycieczka pierwszoklasistów
22 maja 2024 roku klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Deli Parku w miejscowości Trzebaw. W programie wyprawy znalazły się zabawy na wielkim placu zabaw z przeróżnymi dmuchańcami i zjeżdżalniami. Dzieci poznawały ciekawostki ze świata przyrody dzięki modelom prehistorycznych zwierząt oraz gigantycznych owadów. Spacerując po parku, oglądały miniatury przeróżnych budowli z wielu zakątków świata, a w miniZOO poznały ciekawe gatunki zwierząt.
Uczniowie świetnie bawili się podczas warsztatów kulinarnych, gdzie miały możliwość wyrabiania i degustowania wielkopolskiego pieczywa – chruścików. Po tak mile spędzonym dniu wszyscy bezpiecznie wrócili do Żerkowa.
XXII Powiatowy Konkurs Ortograficzny Szkół Podstawowych „I ty możesz zostać mistrzem ortografii”
We wtorek 21 maja 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Jarocinie odbył się XXII Powiatowy Konkurs Ortograficzny Szkół Podstawowych „I ty możesz zostać mistrzem ortografii”.
W tym roku udział w konkursie zgłosiło 11 szkół z powiatu jarocińskiego. Byli to szkolni mistrzowie orografii wraz z opiekunami reprezentującymi następujące placówki:
- Szkołę Podstawową w Chrzanie,
- Niepubliczną Szkołę Podstawową w Prusach,
- Szkołę Podstawową w Żerkowie,
- Szkołę Podstawową w Górze,
- Niepubliczną Szkołę Podstawową w Potarzycy,
- Szkołę Podstawową w Witaszycach,
- Niepubliczną Szkołę Podstawową w Jarocinie,
- Niepubliczną Szkołę Podstawową w Noskowie,
- Szkołę Podstawową nr 2 w Jarocinie,
- Szkołę Podstawową nr 3 w Jarocinie,
- Szkołę Podstawową nr 4 w Jarocinie.
W sumie w konkursie udział wzięło 33 uczniów: 19 w kategorii klas 4-6 oraz 14 w kategorii klas 7-8. Zasady konkursu były następujące: uczniowie pisali dyktando ortograficzne w dwóch kategoriach (klasy 4-6 i 7-8). Jak zawsze dyktanda były oceniane punktowo: za błąd podstawowy odejmowano 1 punkt, za błąd drugorzędny 0,5 punktu i za błąd trzeciorzędny 0,25 punktu.
Każdy z uczestników walczył o jak najlepsze miejsce dla siebie, ale też dla swojej szkoły. Organizatorzy bowiem przyznali także miejsca drużynowe. Ponadto czekały wyróżnienia dla tych, którzy popisali się wyjątkową kaligrafią.Choć nikomu nie udało się napisać dyktanda bezbłędnie, to poziom konkursu był wysoki i wyrównany. O zajętym miejscu często decydowały nawet setne punktu.
Naszą szkołę godnie reprezentowały – wyłonione trakcie szkolnego etapu konkursu ortograficznego – następujące uczennice:
klasy 4-6:- Nikola Wojciechowska z klasy V a, która zajęła II miejsce - GRATULUJEMY!
- Lena Zaremba – klasa V b
klasy 7-8:
- Antonina Gola – klasa VII a
- Maja Rebelska – klasa VII b
Wyróżnienie za kaligrafię otrzymały: Lena Zaremba i Maja Rebelska z naszej szkoły.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!
Przygotowanie i szkolny etap przeprowadziły panie polonistki:
Anna Patecka, Anna Gorzelańczyk i Anna Jezierska. Dziękujemy!
Do zobaczenia za rok J
IV Sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej Żerkowa
Głównym punktem IV sesji Młodzieżowej Rady Miejskiej Żerkowa, która 21 maja 2024 r. odbyła się w sali sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Żerkowie, było przyjęcie projektu uchwały – przyznania jednorazowego stypendium dla uzdolnionych uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Żerków. Projekt przyjęto jednogłośnie, po czym pochylono się nad sprawami bieżącymi.
Realizując założenia przyjęte podczas wcześniejszego zebrania z opiekunem - p.Robertem Rogackim, Tomasz Tylski dopytywał o szanse na budowę pumptracku w naszej gminie. Następnie Dawid Tomaszewski zagadnął o stan realizacji projektu nowej biblioteki, zaś Filip Środa skupił się na tworzeniu kolejnych etapów ścieżek rowerowych, chodników oraz wnioskował o wykaszanie poboczy. Po wyczerpaniu sekwencji pytań przewodniczący Rady Miejskiej Żerkowa – p.Wojciech Gałązka zaproponował radnym, aby zorientowali się w szkołach, jakimi formami aktywności jest zainteresowana młodzież w okresie wakacyjnym.
Jeśli zatem chcecie, aby nadchodzące wakacje były wyjątkowo atrakcyjne, zgłaszajcie się z propozycjami do naszych radnych. Darujcie sobie jednak zamawianie superpogody. W tej kwestii to nawet nasi radni nic nie zdziałają :)
Wycieczka drugoklasistów do Gąsawy i Biskupina
W poniedziałek, 20 maja 2024 roku uczniowie klas drugich pod opieką wychowawców: p. E. Siwek, p. K. Pawlaczyk, p. R. Kwiecińskiej oraz opiekunów: p. I. Janickiej i p. S. Masztalerz wybrali się na wycieczkę do Gąsawy i Biskupina.
Najpierw dzieci zwiedziły Zagrodę Pałucką w Gąsawie, gdzie uczestniczyły w zajęciach warsztatowych pt. „Od ziarenka do bochenka”. Pierwszym punktem programu był wypiek bułek z przygotowanego wcześniej ciasta. Było przy tym wiele śmiechu i zabawy. Dzieci, umorusane mąką, chętnie wyrabiały ciasto na bułki. Następnie w kilkuosobowych grupach ubijały śmietanę na masło. Nie było to łatwe, ale wszystkie grupy świetnie poradziły sobie z tym zadaniem. Wielką atrakcją było karmienie zwierząt znajdujących się na terenie zagrody. Z dużym zaangażowaniem dzieci lepiły z gliny wazoniki, garnuszki, zwierzątka i inne rzeczy. W oczekiwaniu na obiad i wypiek bułek uczestnicy wycieczki spędzili czas na wspólnych zabawach, grze w piłkę nożną oraz zakupie pamiątek.
Punktem kulminacyjnym wycieczki było zwiedzanie osady w Biskupinie. Chociaż pogoda trochę nie dopisywała, to dzieci z ciekawością wysłuchały opowieści o życiu dawnych ludzi. Podczas zwiedzania osady w zrekonstruowanych chatach mogły zobaczyć rzemieślników zajmujących się np. tkactwem czy garncarstwem oraz zobaczyć ich wyroby.
Ostatnim punktem wycieczki był przejazd kolejką wąskotorową do Wenecji. Tam już czekał autokar, którym bezpiecznie i szczęśliwie wszyscy wrócili do Żerkowa.
Akcja Wesołych Ogrodników 2024
6 275,98 zł – taką kwotę wolontariusze
ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie
zebrali na rzecz 14. edycji „Akcji Wesołych Ogrodników”
Tegoroczną Akcję Wesołych Ogrodników na ziemi żerkowskiej zainicjowała kwesta, którą w dniach 9-17 maja 2024 r. Samorząd Uczniowski zorganizował w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie. Nie znamy dokładnie zebranej wśród społeczności szkolnej kwoty, jednakże wiemy, iż była to z pewnością znacząca część pieniędzy przekazanych do sztabu akcji.
W dniach 17-19 maja 2024 r. nasi wolontariusze kwestowali przy kościołach w: Żerkowie, Brzóstkowie, Lgowie, Kretkowie, kaplicy w Dobieszczyźnie, a także w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.
Nasze działania wsparli:
Ksiądz Kanonik Jarosław Gzik – Parafia św. Stanisława Biskupa w Żerkowie;
Ksiądz Proboszcz Przemysław Kubiak – Parafia św. Jana Chrzciciela w Brzóstkowie;
Ksiądz Proboszcz Michał Wysota – Parafia Wszystkich Świętych w Kretkowie;
Dr Emilian Prałat – Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie;
Rodzice – opiekunowie wolontariuszy: p.Elżbieta Grygiel, p.Magdalena Tomaszewska i p.Anna Żakowska oraz rodzice dowożący wolontariuszy na miejsce kwesty.
Dziękujemy także wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do wsparcia Akcji, wrzucając choćby najdrobniejszy datek do puszek naszych wolontariuszy, a także za życzliwe słowa, które usłyszeliśmy od wielu darczyńców.
Nasza Drużyna Wesołych Ogrodników
Wiktor Bajka, Dominika Banaszak, Grzegorz Bartkowiak, Dominik Bierła, Nikola Bugaj, Iga Florczak, Nikola Gogulska, Antonina Gola, Weronika Gościniak, Alicja Grygiel, Zuzanna Idczak, Maria Janicka, Anna Janik, Zofia Król, Nikodem Kupś, Oliwia Liberska, Zuzanna Logdańska, Emilia Pawlak, Alicja Przydryga, Alicja Robaszkiewicz, Karolina Rojewska, Dominik Smaruj, Jagoda Sokowicz, Maja Stasiak, Adam Surma, Maria Surma, Sara Szulc, Dawid Tomaszewski, Tomasz Tylski, Michalina Typańska, Nikola Typańska, Maria Wasielewska, Julia Żakowska oraz koordynatorzy: p.Robert Rogacki i p.Magdalena Urbańska-Szychta.
„Kolorowy Uniwersytet” na Wydziale Biologii
9 maja 2024 roku studenci z klasy IVa Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie udali się na Wydział Biologii UAM, gdzie wysłuchali wykładu „Kulturalne zwierzęta”. Jak się okazało, kojarząca się zazwyczaj z tzw. dobrym wychowaniem – kultura „niejedno ma imię”. Prowadzący zajęcia dr Jakub Szymkowiak z Pracowni Ekologii Populacyjnej i Centrum Biologii Lasu wyjaśnił bowiem, że kultura to także zbiór określonych zachowań. Ukazał to na przykładzie m.in. sikor, które w Anglii nauczyły się zdejmować aluminiowe kapsle z butelek mleka, 10-gramowej świstunki, zimującej w delcie Konga i dwa razy w roku pokonującej tysiące kilometrów, aby u nas gniazdować. Zaprezentował również strój maskujący (wykorzystywany podczas obserwacji ptaków), który przywdział nasz Ksawery. Co prawda wyglądał w nim jak snajper jednostki „GROM”, ale widocznie ptakom nie robi to żadnej różnicy.
Na zakończenie zajęć dr Szymkowiak zaprosił studentów do udziału w projekcie badawczym dialektów trznadla. Co ciekawe, badaczem w tym projekcie może zostać każdy; wystarczy odwiedzić stronę:
http://www.yellowhammers.net/poland
Zapraszamy zatem do badań trznadlich treli, czym wspólnie wesprzemy polską naukę!!!
Wicemistrzowska „GÓRA GROSZA”
Towarzystwo Nasz Dom, wspierające dzieci w trudnej sytuacji życiowej, podsumowało XXIII edycję akcji „Góra Grosza”, w której wzięło udział sześć tysięcy szkół i przedszkoli z całej Polski. Wśród nich była również Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, która od kilkunastu już lat włącza się do tej szczytnej inicjatywy. Tym razem, z ważącą prawie 330 kg i mającą wartość ponad 4.900 złotych górą monet (a raczej „monetowym” Mount Everestem), żerkowska szkoła zajęła DRUGIE MIEJSCE W KRAJU!!!
Ten niewątpliwy sukces to jeszcze jeden przykład fantastycznej współpracy całej społeczności żerkowskiej podstawówki. Koordynujący akcję Samorząd Uczniowski pragnie z tej okazji podziękować: rodzicom oraz wszystkim domownikom za skrzętne gromadzenie groszy, wychowawcom klas i świetlicy szkolnej za mobilizowanie uczniów oraz skrupulatne przeliczanie zebranych monet, sklepikowi szkolnemu za przekazane grosze. Szczególnie dziękujemy zaś Wam, drodzy uczniowie za to, że tak bardzo zaangażowaliście się w pomoc potrzebującym rówieśnikom.
Dodajmy, iż w ubiegłorocznej edycji „Góry Grosza” nasza szkoła zajęła trzecie miejsce w Polsce. Wygląda więc na to, iż zaczynamy się powoli specjalizować w usypywaniu rekordowych gór monet. I to na forum krajowym!!!
Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja
„Witaj Maj, piękny Maj/ U Polaków błogi raj”. I tak właśnie było w Żerkowie, gdzie 3 maja 2024 roku zebrały się na tutejszym Rynku władze samorządowe, poczty sztandarowe oraz delegacje szkół, instytucji i organizacji gminnych, by uczcić uchwaloną przed 233. laty Konstytucję.
Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy wraz z delegacją Samorządu Uczniowskiego pod opieką pani dyrektor Magdaleny Florczak i pana Roberta Rogackiego. Uroczystości rozpoczęły się hymnem państwowym, po czym zgromadzone delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poległych i pomordowanych mieszkańców miasta. Po wspólnym odśpiewaniu „Roty” głos zabrał pan burmistrz Michał Surma. Zwracając uwagę na majowe święta, podkreślił szczególne znaczenie Konstytucji 3 Maja, której nowoczesne zapisy prawne są nawet i dziś gwarancją wolności obywatelskich. To zaś, że spuścizna Ojców Ustawy Rządowej sprzed ponad dwustu laty staje się również udziałem najmłodszego pokolenia poświadczyło liczne grono uczniów naszej szkoły, obecne na żerkowskich obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja.
Akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja
30 kwietnia2024 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Uczniowie klas IV b i IV c, pod opieką wychowawczyń – p. Elwiry Rzepczyk-Mądrej i p. Anny Grzelak, zaprezentowali program artystyczny pt. „Trzeci Maja w bibliotece szkolnej”. Młodzi aktorzy wcielili się w role książek. Pod nieobecność uczniów woluminy zgromadzone w bibliotece toczyły dyskusję na temat znaczenia Konstytucji Trzeciego Maja, a także przypominały okoliczności uchwalenia w 1791 roku tego ważnego dokumentu.
Taka forma przekazu była interesująca zarówno dla najmłodszych odbiorców, jak i uczniów starszych klas. Ze sceny wybrzmiały również wiersze i okolicznościowe piosenki. O wadze świąt majowych, ich patriotycznym charakterze przypomniała także p. Dyrektor Magdalena Florczak, która zachęcała do wzięcia udziału w obchodach oraz wywieszenia flagi.
Wyjazd uczniów klas czwartych do Jarocińskiego Ośrodka Kultury
24 kwietnia 2024 roku czwartoklasiści mieli okazję obejrzeć w Jarocińskim Ośrodku Kultury spektakl pt. „Sherlock Holmes”, przygotowany przez Teatr Wrocławski IN-ART. Dzięki odpowiedniej scenografii, kostiumom i muzyce uczniowie mogli poczuć tajemniczą aurę Londynu, gdzie bohaterowie (Sherlock Holmes i doktor Watson) rozwiązują zagadkę zbrodni. Przedstawienie bardzo spodobało się uczestnikom wyjazdu.
XLIII Wojewódzki Turniej Białych Piór
Czworo uczniów z naszej szkoły wzięło udział w XLIII Wojewódzkim Turnieju Białych Piór. Zadaniem uczestników było napisanie tekstu poetyckiego lub prozatorskiego.
Miło nam poinformować, że uczennica klasy 7a, Nikola Bugaj, zdobyła wyróżnienie w tym konkursie, powtarzając sukces z zeszłego roku. 13 kwietnia 2024 r. w MDK w Poznaniu odbył się uroczysty finał, w którym laureatka wzięła udział, wraz ze swoim nauczycielem języka polskiego, panią Anną Gorzelańczyk. Podczas uroczystości uczestnicy mieli przyjemność wysłuchania nagrodzonych tekstów, które czytane były przez aktorów poznańskich teatrów. Nikoli gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Kolorowy Uniwersytet w krainie barw i słońca
„W krainie barw i słońca” to, wbrew pozorom, nie opis tegorocznej wiosny, lecz tematyka kolejnego zjazdu „Kolorowego Uniwersytetu”, na który udali się studenci z klasy IVa Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie. Zorganizowany 11 kwietnia 2024 roku na Wydziale Fizyki UAM wykład prowadził dr Mateusz Gierszewski z Zakładu Elektroniki Kwantowej.
Ku zaskoczeniu, zajęciom nie towarzyszyła skomplikowana aparatura, lecz… sok z czerwonej kapusty i czarna herbata, które, w połączeniu z innymi substancjami, dawały niezwykłe barwne efekty. Audytorium również aktywnie włączyło się do zajęć, wyposażeni bowiem w świetlne pałeczki słuchacze dali fantastyczny pokaz chemicznego światła.
Na zakończenie studenci otrzymali wypełnione helem balony, które były nie tylko sympatycznym upominkiem od Wydziału Fizyki UAM, ale i nawiązaniem do obchodzonego tego dnia w 68 krajach, na czterech kontynentach – Międzynarodowego Dnia Uniwersytetów Dziecięcych. Stąd też obecność podczas wykładu ekipy filmowej, przygotowującej relację dla European Children’s Universities na Uniwersytecie w Wiedniu.
Materiały te będą dokumentacją, na podstawie której od 11 kwietnia 2025 r. do kalendarza Komisji Europejskiej wejdzie również ten Dzień jako oficjalne święto, w czym swój udział mają także studenci z żerkowskiej podstawówki.
Drugi warsztat Akademii Młodego Społecznika
6 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, odbyła się druga edycja warsztatów w ramach Akademii Młodego Społecznika, poświęcona tym razem zagadnieniom niepełnosprawności. Zorganizowane przez żerkowską Fundację Zerknij Tu zajęcia, poprowadziły wolontariuszki Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO z Poznania. Już na samym początku, młodzi społecznicy musieli zmierzyć się z pytaniem, co skłoniło ich do udziału w warsztatach? Po tak zaskakującym wstępie, dalej mogło być już tylko ciekawiej, i tak też było. W części teoretycznej, zastanawiali się bowiem, czym tak naprawdę jest niepełnosprawność oraz jakie są jej rodzaje? Pomocą były filmy ukazujące życie ludzi niepełnosprawnych oraz ich (często zaskakujące) sposoby radzenia sobie z wyzwaniami codzienności. Uzupełnieniem był swoisty savoir-vivre postaw i zachowań wobec osób niepełnosprawnych. Zdobywszy tak kompleksową wiedzę, młodzi społecznicy udali się do sali gimnastycznej, gdzie mieli okazję zobaczenia świata z perspektywy osoby poruszającej się na wózku, niesłyszącej, czy niewidomej. Przekonali się tym samym, że nie ma osób niepełnosprawnych – są tylko osoby z niepełnosprawnością. Niepełnosprawność bowiem, to tylko jedna z wielu cech człowieka obok m.in. wzrostu, koloru oczu, czy włosów; o czym winni pamiętać nie tylko słuchacze Akademii Młodego Społecznika.
Wyjście klasy IVa do kręgielni
Jak sympatycznie zamknąć szkolny tydzień? Można na przykład udać się do kręgielni, jak w piątkowe popołudnie, 22 marca 2024 roku uczyniła klasa IVa. Nie było to jednak zwykłe klasowe wyjście na kręgle, lecz nagroda. W taki bowiem sposób Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie nagrodziło trzy najlepsze klasy szkolnego konkursu na „Największą Klasową Górę Grosza”.
Uczniowie klasy IVa, którzy w gromadzeniu groszy byli wicemistrzami naszej szkoły, na bowlingowych torach okazali się absolutnymi czempionami. Przekraczające bowiem sumę stu zdobytych punktów wyniki świadczą o mistrzowskim poziomie klasowej rywalizacji. Gdy zaś dodamy do tego temperaturę współzawodnictwa oraz fantastyczną atmosferę, mamy gotowy przepis na udane zakończenie szkolnego tygodnia.
Kangur Matematyczny
21 marca 2024 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny", którego głównym celem jest szeroka popularyzacja matematyki. Organizatorem konkursu w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu, a koordynatorem regionalnym Wielkopolskie Towarzystwo Matematyczne "KANGUR" w Rokietnicy.
Uczestnikami konkursu byli uczniowie kl. III-VIII. Udział w konkursie wzięło 74 uczniów w następujących kategoriach:
- Maluch: 36 uczniów z kl. III-IV;
- Beniamin: 34 uczniów z kl. V-VI;
- Kadet: 4 uczniów z kl. VII-VIII.
Każdy uczestnik konkursu otrzymał tangram chiński. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać wyników konkursu. Wszystkich miłośników matematyki już dzisiaj zachęcamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.
Dzień bez plecaka
Kolejny raz 21 marca uczniowie wykazali się nietuzinkowymi pomysłami. To właśnie w pierwszy dzień wiosny mogli przynieść szkolne przybory w czymś, co zastąpiłoby tradycyjny plecak. Trzeba przyznać, że, mimo kolejnej edycji akcji, uczniowie imponują pomysłowością.
W tym roku nie zabrakło dużej liczby torebek pożyczonych od mamy, koszyków na zakupy od babci, czy też wiaderek z ogródka. Największa oryginalnością wykazały się dzieci, które swoje szkolne przybory przywiozły na deskorolce, przyniosły w grillu ogrodowym, czy w transporterku dla kota lub ciągniętym wózku sklepowym. Jesteście NAJLEPSI !! Szykujcie pomysły na kolejny rok;)
Wyjazd klas szóstych do Jarocińskiego Ośrodka Kultury
21 marca 2024 roku uczniowie klas szóstych udali się do Jarocińskiego Ośrodka Kultury, by obejrzeć przedstawienie „Hobbit”, przygotowane przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa.
Co ciekawe, uczniowie nie tylko oglądali, ale także zostali zaangażowani w występ. Już w pierwszej scenie sztuki Thorin wybrał grupę chętnych, którzy mieli pomóc bohaterom w wyprawie na Samotną Górę. Młodzi odbiorcy sztuki (w tym nasi uczniowie) trzykrotnie gromadzili się na scenie. Taki zabieg twórców bardzo spodobał się publiczności, o czym świadczyła entuzjastyczna reakcja.
Wieczornica z okazji 105. rocznicy zakończenia Powstania Wielkopolskiego
17 marca 2024 roku żerkowscy harcerze z 33. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Mikołaja Kopernika zaprosili mieszkańców Żerkowa na wieczornicę z okazji 105. rocznicy zakończenia Powstania Wielkopolskiego. Gościem specjalnym imprezy była Schola „Cieleckie Słowiki” z dyrygentem Patrykiem Urbaniakiem.
Zorganizowana w auli Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie uroczystość rozpoczęła się od „Roty”, po czym zgromadzonym zaproponowano wspólne śpiewanie pieśni powstańczych. Posiłkując się rozdanymi przez harcerzy śpiewnikami, wykonano m.in. utwory: „Marsylianka Wielkopolska”, „Gdy szedłem raz od Warty” oraz „Hej, druhowie”. Goście z Cielczy, oprócz wsparcia muzycznego wieczornicy, zaprezentowali również kilka pieśni, wśród których znalazła się kompozycja „Ojczyzno ma”. Pomiędzy utworami prowadzący imprezę druhowie: Ewa Marek-Skiba oraz Kamil Mikołajczak przedstawili historię Powstania Wielkopolskiego. Doskonałym zaś dopełnieniem powstańczego klimatu był prezentowany na scenie mundur, a także broń z epoki.
Imprezę zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, po czym przewodniczący Rady Miejskiej Żerkowa - p.Wojciech Gałązka oraz dyrektor żerkowskiej szkoły - p.Magdalena Florczak podziękowali harcerzom za zorganizowanie wieczornicy, a przybyłym mieszkańcom - za wspólne wykonanie powstańczych pieśni. Czy może być bowiem coś bardziej wielkopolskiego niż wspólny śpiew? W okresie zaborów Wielkopolanie w ten sposób manifestowali swą polskość wobec pruskiego zaborcy, my zaś pielęgnujemy tym sposobem naszą pamięć o bohaterach Wielkopolskiej Insurekcji.
Wyjazd klas piątych do Jarocińskiego Ośrodka Kultury
15 marca 2015 roku uczniowie klas piątych udali się do Jarocińskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie przygotowane przez artystów wrocławskiego Narodowego Teatru Edukacji. Spektakl „Dzieci sieci” miał charakter profilaktyczny, bowiem jego celem była przestroga przed tworzeniem fałszywego wizerunku w rzeczywistości wirtualnej; może to mieć dotkliwe i całkiem realne konsekwencje, zwłaszcza dla młodych ludzi.
Przedstawienie zrealizowano z wykorzystaniem nowoczesnej scenografii, dzięki czemu uczniowie mogli nie tylko usłyszeć, ale też zobaczyć liczne komunikaty pojawiające się w przestrzeni wirtualnej. Zakończenie opowieści akcentowało wartość prawdziwej przyjaźni.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie