AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
- 03.03.2020
8 listopada 2019 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy 5 a wraz z wychowawczynią – p. Barbarą Piekarską. Zarówno scenografia, jak i stroje młodych artystów nawiązywały do tytułu montażu słowno – muzycznego – „POCIĄG DO WOLNOŚCI”. Wędrówka przez dzieje rozpoczęła się od wspomnienia trzech rozbiorów Polski, zwłaszcza trzeciego, z 1795 roku, w wyniku którego Polska zniknęła z map Europy. Wiele uwagi poświęcono zrywom niepodległościowym, w tym działalności Tadeusza Kościuszki, powstaniom: listopadowemu i styczniowemu. Podkreślano rolę Józefa Piłsudskiego. Wyjaśnianiu tajników trudnej historii ojczyzny towarzyszyła recytacja wierszy o tematyce niepodległościowej oraz śpiew pieśni patriotycznych. W zaprezentowanych utworach: „Ojczyzna” i „Modlitwa za Ojczyznę” akcentowano patriotyzm przejawiający się m. in. w trosce o przyrodę, a także ojczystą mowę.
Po akademii wszyscy uczniowie, nauczyciele a także zaproszeni goście zgromadzili się na żerkowskim rynku, by tam, przy pomniku, wziąć udział w akcji „Szkoła do hymnu”. O godzinie 11.11 został odśpiewany „Mazurek Dabrowskiego”.
11 Listopada
- 19.11.2019
W samo południe, 11 listopada 2019 roku, na żerkowskim rynku zgromadziły się poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy Żerkowa i okolic, z okazji gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Szkołę Podstawową im. Adama Mickiewicza w Żerkowie, reprezentował poczet sztandarowy oraz delegacja Samorządu Uczniowskiego. Uroczystości rozpoczął hymn narodowy w wykonaniu orkiestry Dętej MCT, po czym zgromadzone delegacje władz samorządowych, szkół, organizacji i stowarzyszeń, złożyły kwiaty pod pomnikiem poległych mieszkańców ziemi żerkowskiej. Po odśpiewaniu „Roty”, bracia z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Żerkowie oddali armatni salut. Pocztom sztandarowym, delegacjom i licznie zgromadzonym mieszkańcom miasta i okolic, podziękował burmistrz Michał Surma, zwracając uwagę na doniosłe przesłanie, jakie niesie z sobą data 11 listopada. Uroczystości zakończył występ chóru „Babie Lato” i Orkiestry Dętej MCT.
Wyjazd na mecz Lecha Poznań
- 19.11.2019
14. odsłonę akcji „Kibicuj z Klasą” zaplanowano na 10 listopada, kiedy to Lech Poznań podejmował kielecką Koronę, w ramach 15. kolejki PKO Ekstraklasy. Tradycyjnie już zaproszenie na mecz otrzymali fani Kolejorza ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie. Organizowany przez Samorząd Uczniowski wyjazd, zgromadził ponad stuosobową grupę, która do Poznania udała się dwoma autokarami, sfinansowanymi przez Urząd Miasta i Gminy w Żerkowie. Na Stadionie Poznań, żerkowscy kibice byli jedną z największych zorganizowanych grup wśród ponad 22-tysięcznej widowni. Tym razem ligowe zmagania oglądali z perspektywy murawy, zasiadając w sektorze tuż przy samej linii bocznej boiska. O pierwszej połowie meczu można szybko zapomnieć, emocje przyniosła dopiero druga część. W 64. minucie Thomas Rogne głową umieścił piłkę w siatce kielczan i cały stadion ogarnęła euforia, niestety przedwcześnie. Po interwencji VAR, sędzia nie uznał bramki i radość zamieniła się w czarną rozpacz, taka to już kibicowska dola. Jednak tuż przed końcem meczu, niebiesko-białe serca jeszcze raz zabiły mocniej, kiedy po strzale Pawła Tomczyka piłka odbiła się od poprzeczki bramki gości. Pomimo bezbramkowego wyniku, żerkowscy fani mieli ogromne powody do radości, bowiem po meczu do ich sektora podeszli Lechici, dziękując za doping. Cóż, wynik szału nie robi, ale przybicie „piątki” z Christianem Gytkjærem – tego się nie zapomina!
Uczniowskie Światełko Pamięci
- 05.11.2019
Tradycyjnie już, w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żerkowie zorganizowali kolejną edycję akcji „Uczniowskie Światełko Pamięci”. Swą wędrówkę po miejscowych nekropoliach rozpoczęli od cmentarza parafialnego, gdzie znicze zapłonęły na grobach nauczycieli i pracowników placówek oświatowych. Pamiętali również o ofiarach konfliktów XX wieku, upamiętnionych nowo powstałą mogiłą przy północnej furcie cmentarza, tablicą na ścianie kaplicy cmentarnej oraz pomnikiem na żerkowskim rynku. W tym szczególnym czasie, gdy żadna z mogił nie powinna być zapomniana, młodzież odwiedziła dawne nekropolie, gdzie spoczywają mieszkańcy Żerkowa różnych wyznań. Uczniowskie światełko ustawili pod krzyżem, na miejscu cmentarza katolickiego przy ulicy Kolejowej. Następnie udali się do pobliskiego lasu, gdzie znajdują się pozostałości nekropolii żydowskiej, zniszczonej przez Niemców w 1940 roku. Na zakończenie odwiedzili cmentarz ewangelicki, gdzie ich obecność zbiegła się z obchodzonym w tym dniu Świętem Reformacji. Wtedy to, według tradycji, Marcin Luter przybijając do drzwi katedry w Wittenberdze 95 tez, zapoczątkował Reformację, do której odwoływali się spoczywający w tym miejscu żerkowscy luteranie. Organizowana od wielu lat akcja, ma na celu nie tylko oddanie należnej czci i szacunku zmarłym, pozwala również niejako w praktyce, zetknąć się z przeszłością naszej „małej ojczyzny”. Dostrzec można wówczas, iż nasze miasto zamieszkiwała wielonarodowa i wielowyznaniowa wspólnota, która opierając się na wzajemnym szacunku i tolerancji, zgodnie tworzyła społeczność „Żerkowa – miasta trzech kultur”.
Godziny dzwonków
Poniedziałek 28.04.2025Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych