Akademia powstańcza
- 25.02.2019
16 lutego 2019 r. w Żerkowie zorganizowano obchody stulecia rozejmu w Trewirze, kończącego zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Prócz mieszkańców gminy, na żerkowskim rynku zgromadziły się władze samorządowe z burmistrzem Miasta i Gminy Żerków Michałem Surmą, starostą jarocińskim Lidią Czechak, radnym Sejmiku Wojewódzkiego Janem Grześ-kiem oraz delegacje: Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Żerko-wie, Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Żerków, 33. Wielopoziomowej Drużyny Harcer-skiej im. M. Kopernika w Żerkowie, Kół Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z Jarocina z prezesem Waldemarem Kwiecińskim i Żerkowa z prezesem Robertem Rogackim, Szkoły Podstawowej z Komorza Przybysławskiego, Szkoły Podstawowej w Chrzanie, Pu-blicznego Przedszkola w Żerkowie, Zarządu Polskiego Związku Rencistów, Emerytów i In-walidów w Żerkowie, Akcji Katolickiej w Żerkowie oraz Kół Gospodyń Wiejskich gminy Żerków. Obchody uświetniły poczty sztandarowe: Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Żer-kowa, Gimnazjum im. Z. Herberta w Żerkowie, Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie oraz Szkoły Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Dobieszczyźnie. Uroczystość prowadził Wojciech Koterba z powstańczej Grupy Rekonstrukcyjnej z Mieszkowa. Zgroma-dzone delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poległych i pomordowanych mieszkańców miasta. Honory powstańcom oddała również załoga samolotu, który pozostawił nad żerkow-skim rynkiem smugę białego dymu. Prowadzeni przez konny patrol ułanów ze stowarzyszenia Rodzina Ułańska z Krotoszyna, uczestnicy obchodów przemaszerowali ulicami Żerkowa do Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza. Mijając ulokowany w szkolnym wejściu powstań-czy posterunek wartowniczy, udali się do Auli im. Z. Herberta, gdzie młodzież szkolna zapre-zentowała zgromadzonej publiczności akademię pt. "Nikt im iść nie kazał, a poszli bo tak chcieli., przygotowaną przez Annę Jezierską oraz Ewę Gościniak. Uroczystości uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca "Żerkowska Szwajcaria", prezentując wiązankę tańców z Wiel-kopolski i Podhala. Na zakończenie Bożena Hałas i Wojciech Talaga zaprezentowali rezultat swych kilkuletnich prac w postaci wydanej na tą okoliczność książki pt. "Powstańcy Wielko-polscy Żerkowa i gminy Żerków". W ramach obchodów zorganizowane zostały także wysta-wy. W hali sportowej Stanisław Wałkiewicz i Marcin Nowkowski prezentowali zabytkową broń, mundury, ordery, wydawnictwa związane z Powstaniem Wielkopolskim oraz frontowy punkt sanitarny z epoki. Natomiast w hallu szkolnym można było zapoznać się z wydarzenia-mi tzw. rewolucji jarocińskiej z listopada 1918 roku, ukazanej na planszach wystawy ".zaczęło się w Jarocinie". Całości powstańczego klimatu dopełniała kuchnia polowa, serwu-jąca przed żerkowską szkołą wojskową grochówkę.
150 rocznica urodzin majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga
- 25.02.2019
15 lutego 2019 r. w kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lgowie, odprawiono Mszę św. z ceremoniałem wojskowym w 150. rocznicę urodzin majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga, dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego oraz w 100. rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze kończącego Powstanie Wielkopolskie. Uroczystość rozpoczęło wystawienie warty honorowej przy grobie majora Gorzeńskiego przez żołnierzy batalionu z Jarocina. Nabożeństwo koncelebrowali ksiądz proboszcz parafii Brzóstków Przemysław Kubiak oraz ksiądz Marek Zawisła. W Mszy św. uczestniczyły władze samorządowe Żerkowa i Jarocina oraz poczty sztandarowe i delegacje: Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk, kombatantów, szkół, organizacji i bractw kurkowych. Podczas homilii ksiądz proboszcz ukazał analogię pomiędzy rajskim życiem Adama i Ewy, przekreślonym grzechem skazującym ich na wygnanie, a sytuacją będącej u szczytu potęgi Rzeczpospolitej, gdzie samowola kolejnych pokoleń szlachty stała się swego rodzaju grzechem, który zepchnął nasz kraj w przepaść rozbiorów. Dalsza część uroczystości z udziałem kompanii honorowej, odbyła się na przykościelnym cmentarzu w kwaterze Gorzeńskich i Skarżyńskich. Po wspólnej modlitwie za Powstańców Wielkopolskich i przemówieniach zaproszonych gości, odczytano Apel Pamięci, po czym jarocińska kompania oddała salwę honorową. Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty i znicze na grobie majora Gorzeńskiego, a poczty sztandarowe uhonorowały pamięć dowódcy i jego podkomendnych.
IX edycja projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”- etap jesienny 2018/2019
- 05.03.2019
Dnia 16. 01. 2019r. ogłoszono wyniki IX edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”- etap jesienny 2018/2019, która została objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Konrnhauser-Dudy.
„Zdrowo jem, więcej wiem” to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczy nie tylko pracy w grupie, ale przede wszystkim zmienia nawyki żywieniowe, edukuje, skłania do zmiany stylu życia. Poprzez uświadamianie Nauczycielom, Rodzicom oraz Dzieciom, jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz aktywność sportowa, zmieniamy świadomość społeczną.
Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.
Dnia 09. 10. 2018 uczniowie klasy IIa, IIb wraz z wychowawcami p. Teresą Mielcarek i p. Katarzyną Skowrońską przystąpili do IX edycji projektu realizując etap JESIEŃ.
Zespół z klasy IIa zarejestrował się pod nazwą ,,Owocowe pożeracze”, a klasy IIb jako ,,Wesołe kapustki”.
W IX edycji projektu do zrealizowania były następujące działania:
- zadanie 1.1- Lekcja: Warzywa i owoce na co dzień i od święta
- zadanie 1.2- Lekcja: Woda na zdrowie
- zadanie 1.3- Konkurs: Plakat promujący przedstawienie „Na straganie” oraz występ przed dziećmi klas 0 - III
- zadanie 1.4- Konkurs: Reklama wody
- zadanie 1.5- Forum Zdrowia dla rodziców: Eliksir życia
- zadanie 1.6- Promocja zdobytej wiedzy i podjętych działań
Uczniowie obydwu klas z dużym zaangażowaniem wykonywali poszczególne zadania, wykazując się otwartością, pomysłowością oraz umiejętnością pracy w grupie. Zawsze mogli liczyć na pomoc ze strony rodziców. Po wykonaniu wszystkich zadań sporządzono 6 raportów- szczegółowych informacji o przeprowadzonych zadaniach, które wraz z załącznikami w formie 50 zdjęć przesłano do organizatora projektu do 28. 11. 2018.
Na 736 zespołów biorących udział w projekcie uczniowie zajęli następujące miejsca:
24 miejsce
klasa IIa- „Owocowe Pożeracze”
zdobyli 485,00 punktów
26 miejsce
klasa IIb- „Wesołe kapustki”
zdobyli 482,50 punkty
AKCJA „CZERWONOKRZYSKA GWIAZDKA”
- 27.12.2018
Dnia 15 grudnia 2018r. Szkolne Koło PCK, którego opiekunem jest p. Dorota Wawrzyniak, przy wsparciu p. Anny Kasprzak, p. dyr. Aliny Kasprzak, p. Iwony Ponieckiej i p. Aleksandry Pery zorganizowało zbiórkę produktów spożywczych i chemicznych w pięciu żerkowskich sklepach: Sklep Polski, Lewiatan, Dino, Delikatesy Centrum, Minimarket firmy Zgoda. Dwudziestu troje uczniów klas siódmych i ósmych, a zarazem członków Szkolnego Koła PCK, zbierało produkty, prosząc mieszkańców Żerkowa o wsparcie. Z uzbieranych darów za kwotę 2 698,40 zł, zrobiono 58 świątecznych paczek, którymi zostały obdarowane dzieci i rodziny potrzebujące z naszego terenu, a także ludzie starsi i samotni. Za okazaną życzliwość dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji.
Godziny dzwonków
Wtorek 29.04.2025Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych